Dziś akcja KOMÓRKA - 500 zł i 12 punktów karnych

Newsy
Opinie: 0
Dziś akcja KOMÓRKA - 500 zł i 12 punktów karnych

Policjanci warszawskiej drogówki prowadzą 9 stycznia 2023 roku działania prewencyjno – kontrolne pod hasłem KOMÓRKA.

Korzystanie z telefonu podczas jazdy, czy będąc pieszym uczestnikiem ruchu drogowego, w niektórych przypadkach jest zabronione, bo stanowi to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policjanci wykorzystują wideo rejestratory, drony i kamery monitoringu miejskiego, aby ujawnić tych uczestników ruchu drogowego, którzy nie stosują się do przepisów, które zabraniają korzystania z telefonów.

Zgodnie z art.45 ustawy Prawo o ruchu drogowym kierującemu zabrania się „korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”, a więc nawet wtedy, gdy rozmawia, a nie trzyma telefonu przy uchu, czy np. pisze sms-y albo przegląda social media.

Natomiast w art. 14 powyższej ustawy możemy wyczytać, że pieszemu zabrania się „korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – W SPOSÓB, KTÓRY PROWADZI DO OGRANICZENIA MOŻLIWOŚCI OBSERWACJI SYTUACJI na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych”.

Mandat karny dla kierowcy za korzystanie z telefonu podczas jazdy to 500 zł i 12 punktów karnych, a dla pieszego – 300 zł.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: