T‑Mobile Polska poinformował, że sprawdza, które z jej produktów mogą być podatne na lukę Krack („key reinstallation attack”). Krack to luka w standardzie WiFi.
Analitycy z Uniwersytetu KU Leuven w Belgii opublikowali informację o wykryciu luki w standardzie WiFi, który umożliwia pokonanie szyfrowania WPA i WPA2.
Potencjalne ataki nie prowadzą do całkowitego złamania zabezpieczeń standardu WPA2. Krack nie jest luką umożliwiającą przeprowadzenie bezpośredniego ataku z dowolnego miejsca w Internecie. Może się powieść jedynie wtedy, gdy atakujący znajduje się w zasięgu sieci WLAN, zawierającej urządzania podatne na atak. Według najnowszych informacji punkty dostępowe sieci WLAN (takie jak routery) są podatne na atak jedynie wtedy, gdy obsługują funkcje „szybki roaming” (standard 802.11r) i „sieć kratowa WLAN” (standard 802.11s).
T‑Mobile Polska sprawdza, które z jej produktów mogą być podatne na lukę Krack. Dostawcy sprzętu analizują zabezpieczenia swoich urządzeń. Wkrótce przekażemy informacje o produktach T‑Mobile Polska, których może dotyczyć ten problem.
W ślad za tą informacją zostaną udostępnione aktualizacje eliminujące tę podatność. W miarę możliwości aktualizacje będą przesyłane do urządzeń automatycznie.
Obecnie T‑Mobile Polska ocenia, że prawdopodobieństwo padnięcia ofiarą ataku Krack nie jest wysokie, jednak należy pamiętać, że to problem o niespotykanej skali, obejmujący większość urządzeń, wszystkich producentów. Obecnie w celu osiągnięcia idealnego poziomu bezpieczeństwa należałoby całkowicie wyłączyć sieci WLAN.
Dodatkowe protokoły zabezpieczeń, takie jak protokół HTTPS do przeglądania stron internetowych lub połączeń VPN, nie są narażone na atak Krack. Dlatego dane przesyłane do serwisów wykorzystujących ten protokół są nadal chronione.
Według najnowszych informacji szczególnie narażone na atak są urządzenia z systemem operacyjnym Android w wersji 6 i niższej oraz pewne wersje systemu Linux. Podatność na lukę urządzeń z systemem operacyjnym Windows, Mac OS lub iOS ma ograniczony charakter.
Użytkownik powinien regularnie sprawdzać, czy dla jego urządzeń są dostępne aktualizacje oprogramowania, a jeśli tak, zainstalować je bezzwłocznie.
Pytania i odpowiedzi opisujące zagrożenia związane z luką w protokole WPA2:
1. Czy luka w protokole WPA2 oznacza, że muszę zmienić hasło do sieci WLAN?
Według aktualnych informacji atak Krack nie prowadzi do ujawnienia hasła do sieci WLAN, a jego zmiana nie pomoże wyeliminować zagrożenia. Aby zapobiec temu atakowi, konieczne będzie zainstalowanie aktualizacji oprogramowania na podatnych urządzeniach sieci WLAN.
2. Czy muszę wyłączyć sieć WLAN, by zapobiec kradzieży moich danych osobowych?
Choć wyłączenie sieci WLAN uniemożliwi taki atak, T‑Mobile Polska ocenia, że ryzyko padnięcia jego ofiarą przez przeciętnego użytkownika nie jest na tyle wysokie, by uzasadniało użycie takiego środka. Oczywiście w przypadku danych o szczególnym znaczeniu administrator sieci może zdecydować się na podjęcie takiej decyzji. Dodatkowe protokoły zabezpieczeń, takie jak protokół HTTPS do przeglądania stron internetowych lub połączenia VPN, nie są narażone na atak Krack. Dlatego przesyłanie danych poufnych do serwisów T‑Mobile Polska, takich jak np. iBOA, jest nadal chronione.
3. Które urządzenia, według aktualnych informacji, są podatne na lukę w protokole WPA2?
Według najnowszych informacji szczególnie narażone na atak są urządzenia z systemem operacyjnym Android w wersji 6 lub niższej oraz pewne wersje systemu Linux. Podatność na lukę urządzeń z systemem operacyjnym Windows, Mac OS lub iOS ma ograniczony charakter.
4. Czy dla podatnych urządzeń T‑Mobile zostaną dostarczone uaktualnienia oprogramowania?
Dostarczenie aktualizacji urządzeń leży w gestii ich producentów, jednak T‑Mobile Polska współpracuje z wszystkimi dostawcami, aby w najkrótszym możliwym terminie dostarczyć aktualizacje usuwające podatność.
5. Co ja, jako użytkownik, mogę zrobić, by nie paść ofiarą ataku Krack?
Choć wystąpienie ataków Krack uważa się obecnie za mało prawdopodobne, jeśli użytkownik chce uzyskać bezwzględną pewność, będzie zmuszony wyłączyć sieć WLAN. Powinien jednak zwrócić uwagę na fakt, że obecnie według naszej oceny ryzyko padnięcia ofiarą ataku jest znikome. Należy regularnie sprawdzać, czy dostępne są aktualizacje oprogramowania dla urządzeń z obsługą sieci WLAN, a jeśli tak, zainstalować je bezzwłocznie. Przyjmujemy, że wielu producentów dostarczy w nadchodzących dniach i tygodniach aktualizacje, które umożliwią wyeliminowanie luki w protokole WPA2 i w ten sposób zapobieżenie atakom Krack. Na chwilę obecną, poprawka usuwająca lukę została już udostępniona dla systemów Windows.