Test LG Swift 4X HD

Recenzje
Opinie: 3

Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (5-bardzo dobry)

Wstęp

Na najwyższej półce smartfonów jest coraz tłoczniej. Modeli oferujących wysoką wydajność i ekran HD jest coraz więcej. Coraz trudniej też wskazać jednoznacznego lidera. Decydujące stają się potrzeby użytkownika i dobranie modelu telefonu pod ich kątem. LG postanowił powalczyć z mocną konkurencją, czyli Samsungiem Galaxy S III, Sony Xperia T czy HTC One X wypuszczając na rynek swoją propozycję - LG Swift 4X HD.

Zestaw – ocena 5

W pudełku znajdziemy ładowarkę z gniazdem USB, do którego podpinamy kabel, służący zarówno do ładowania telefonu, jak i podłączeniu go do komputera. Oprócz tego znajdziemy również słuchawki typu dokanałowego, to znaczy takie, które wtykamy głęboko do uszu, całkowicie zatykając kanał słuchowy. Sprzyja to dobrej izolacji od dźwięków otoczenia, ale nie każdy musi lubić ten rodzaj słuchawek. Słuchawki są w kolorze obudowy telefonu, czyli w naszym przypadku białe, a ładowarka i kabel USB są zawsze w kolorze czarnym.

Obudowa – ocena 5

Gdy patrzymy na LG Swift/Optimus 4X HD na myśl przychodzi jedno słowo, które określa całe urządzenie – prostota. Nie znajdziemy tutaj żadnych udziwnień, łuków, zaokrągleń. Telefon jest prostokątny i całkowicie płaski, również od strony zdejmowanej klapki, pod którą znajdziemy baterię, gniazdo na kartę SIM i micro SD.

Wykonanie jest solidne. Plastik z którego zrobiona jest obudowa ma chropowatą fakturę. Dzięki temu w ogóle nie widać na nim odcisków palców i wydaje się bardzo odporny na zadrapania. Wykonanie jest więc praktyczne, lecz mało finezyjne. Jedynym elementem dekoracyjnym są dwie srebrne, wypukłe linie umieszczone na bocznych krawędziach telefonu.

Również na krawędziach znajdziemy dwa przyciski, na górnej – przycisk włącz/wyłącz/uśpij oraz gniazdo słuchawek, a z lewej strony regulację głośności. Oprócz tego na dolnej krawędzi znajduje się gniazdo micro USB. Z tyłu znajdziemy jedynie obiektyw aparatu 8 megapikseli, lampę błyskową LED i dwa nacięcia obudowy nad niewielkim głośnikiem.

Najlepiej prezentuje się front telefonu, gdzie pod ekranem o dużej przekątnej 4,7 cala znajdują się trzy przyciski sensoryczne: back, home i menu. Ponad ekranem znajduje się obiektyw aparatu o rozdzielczości 1,3 megapiksela oraz czujnik światła.

Miłośnicy oryginalnego, przykuwającego oko designu, którego główną funkcją niekoniecznie jest czysta praktyczność, powinni odjąć od oceny obudowy jeden lub dwa punkty. Za to osoby poszukujące prostoty i funkcjonalności będą zdecydowanie zadowolone.

 
 
 

Ekran/procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 5

Ekran jest najbardziej widocznym elementem każdego smartfonu i komfort korzystania z telefonu zależy w dużej mierze właśnie od jakości zastosowanego wyświetlacza. W przypadku LG Swift 4X HD prezentuje się on bardzo dobrze. Posiada rozdzielczość HD 1280x720 pikseli i został wykonany w technologii IPS, która zapewnia dobre oddanie barw i lepszą czytelność, gdy patrzymy na ekran pod kątem. Gęstość pikseli wynosi 313 PPI i jest porównywalna z tym co oferuje ekran Retina zastosowany w iPhone 4 i nowszych. Mówiąc krótko, ekran jest po prostu bardzo dobrej jakości. Czcionki są doskonale ostre i mają całkowicie gładkie krawędzie, nawet podczas przyglądania się im z bardzo bliska. Kolory są nasycone, ale bardziej naturalne niż w przypadku rozwiązania stosowanego przez Samsunga. Ekran to zdecydowanie mocna strona telefonu LG.

Aby zapewnić odpowiednią płynność działania, LG Swift 4X HD został wyposażony w czterordzeniowy procesor Tegra 3 pracujący z częstotliwością 1,5 GHz. Ten sam procesor napędza flagowy model HTC One X. Wydajność plasuje się w samej czołówce. Odtwarzanie filmu full HD 1080p nie stanowi dla LG żadnego wyzwania, pod warunkiem, że nie jest plik MKV (więcej na ten temat przy okazji wideo odtwarzacza) co w połączeniu ze świetnym ekranem daje dużo przyjemności. Jest natomiast zdecydowanie gorzej jeżeli chodzi o temperaturę pracy. Ekran telefonu podczas intensywnego używania potrafi zrobić się naprawdę ciepły. Niestety grzanie się należy do wyraźnych minusów tego telefonu.

Wyniki benchmarków:

AnTuTu Benchmark:

Quadrant Standard

LG 4X HD posiada 1 GB pamięci RAM, oraz 16 GB wbudowanej pamięci przeznaczonej na przechowywanie plików. W efekcie dla użytkownika dostępne jest zaledwie 12 GB na zdjęcia, muzykę i filmy. Całe szczęście pamięć można rozszerzyć przy pomocy kart pamięci micro SD.

System/ustawienia – ocena 4

Urządzenie pracuje pod kontrolą Androida Ice Cream Sandwich w wersji 4.0.3. Od momentu premiery systemu minęło już trochę czasu, dlatego dobra stabilność działania nie powinna nikogo zaskakiwać. Żaden z programów domyślnie zainstalowanych w telefonie w trakcie testów nie sprawiał problemów, a telefon nie wymagał restartów.

LG zastosował w telefonie technologię NFC, której wciąż nie znajdziemy np. w najnowszym iPhone 5. Okazało się jednak, że testowe przesłanie danych do smartfonu Sony z NFC zakończyło się fiaskiem.

Ekran główny/nakładka – ocena 5

Podobnie jak w przypadku designu obudowy, również w wyglądzie systemu postawiono przede wszystkim na prostotę. Optimus UI 3.0 jest bliżej do standardowego wyglądu Androida 4.0, niż do wymyślnych nakładek konkurencji. Jest przejrzyście i przede wszystkim wszystko działa bardzo szybko. Spartańskie wykończenie systemu sprzyja produktywności. LG dodał od siebie kilka przydatnych funkcji. Oprócz listy wszystkich aplikacji, można wyświetlić tylko te programy, które zostały pobrane przez użytkownika, co często okazuje się bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Na pochwałę zasługuje możliwość łatwego edytowania paska stanu. Bez wchodzenia do głównych ustawień, można zarówno wybrać co ma znaleźć się na liście i w jakiej kolejności. Tym sposobem najczęściej używane funkcje są zawsze pod ręką.

Jedynym bajerem, który nie posiada funkcji czysto praktycznej, ale robi dobre wrażenie jest sposób odblokowania telefonu. Gdy dotkniemy ekran palcem i zaczniemy go przesuwać, powiększający się okrąg pokazuje co znajduje się „pod spodem” , a więc ostatnio uruchomioną aplikację przed wygaszeniem ekranu.

Wprowadzanie tekstu – ocena 4

Klawiatura wirtualna jest z jednym zastrzeżeniem całkiem wygodna. Gdy korzystamy ze słownika i automatycznych podpowiedzi, wprowadzimy słowo, a następnie przejdziemy do wprowadzania kolejnego, nie możemy już wrócić do podpowiedzi poprzednio wprowadzonego słowa. Jeśli przez nieuwagę automatyczna korekta wprowadziła inne słowo niż chcieliśmy i nie wystarczy skasowanie jednej litery, musimy skasować całe słowo i zacząć je wprowadzać od nowa.

Inne klawiatury wirtualne zdążyły przyzwyczaić do możliwości późniejszego powrócenia do listy proponowanych słów. Poza raczej ubogą możliwością konfiguracji trudno się do czegoś przyczepić.

Kamera – ocena 4

Główna kamera w LG Swift 4X HD jest trochę nieprzewidywalna. Gdy zdjęcie zostanie poprawnie wykonane, ostrość i ekspozycja poprawnie ustawione, to efekt jest mniej więcej taki jak w przypadku wielu innych aparatów posiadających matrycę 8 megapikseli, chociaż na pewno nie w ścisłej czołówce. Problem polega na tym, że dość często zdarzają się zdjęcia popsute, mimo, że nie zostały wykonane w specjalnie trudnych warunkach oświetleniowych.

Przykładowe zdjęcia:

 
 

Częściej niż w przypadku aparatów w innych telefonach zdarzało się, że aparat nie ustawił ostrości poprawnie. Po części winę za to ponosi system ciągłego ustawiania ostrości, a nie tylko w momencie robienia zdjęcia. Z jednej strony drastycznie zmniejsza on opóźnienie od dotknięcia ekranu w celu wykonania zdjęcia, bo ostrość została już ustawiona, co jest oczywiście plusem, z drugiej podczas kadrowania, gdy szukamy właściwego ujęcia potrafi się całkiem zgubić. Niestety nie da się tego zmienić w ustawieniach, jest tylko opcja „auto” oraz „śledzenie twarzy”, czyli w gruncie rzeczy również automatyczna. Co gorsza, gdy próbujemy naprowadzić aparat na właściwy tor, wskazując palcem an ekranie w którym miejscu ma ustawić ostrość, urządzenie na chwilę łapie ostrość, by po chwile wrócić do tej błędnie ustawionej i trzeba się spieszyć z wykonaniem ostrego ujęcia. Zaznaczam jednak, że tego rodzaju problemy występują czasami i nie we wszystkich sytuacjach.

Filmy kręcone w jakości full HD 1080p są dobrej, porównywalnej z innymi topowymi telefonami jakości.

Przeglądarka – ocena 5

Systemowa przeglądarka w Androidzie ICS sprawdza się bardzo dobrze. Pozwala komfortowo przeglądać Internet otwierając do 16 kart jednocześnie. Na dole posiada wysuwany pasek na którym znajdziemy przyciski wstecz i do przodu, przycisk powiększania strony, przycisk otwierania nowej karty i dodawania strony do zakładek. Co ciekawe powiększanie strony działa poprzez przytrzymanie przycisku palcem i pochylanie telefonu do siebie i od siebie. Oprócz tego za pomocą rozwijanej listy można wyregulować jasność niezależnie od reszty systemu, jak również zapisywać strony do przeczytania w trybie off-line.

Odtwarzacz wideo – ocena 4

Odtwarzacz wideo doczekał się kilku ciekawych i dość niestandardowych funkcji. Pierwszą z nich jest możliwość regulacji prędkości odtwarzania w zakresie od 0,5x do 2,0x. Dzięki temu można spowolnić moment dynamicznej akcji, bądź przyspieszyć dłużyzny w filmie. Podczas zmiany prędkości odtwarzania dźwięk jest słyszalny, acz zniekształcony.

Drugą, jest możliwość przeszukiwania filmu pod kątem konkretnej sceny bez przerywania jego odtwarzania. Nad linią czasu pojawia się miniatura danej klatki w miejscu w którym znajduje się znacznik czasu, a w tle wciąż leci film. Przeskoczenie do nowego fragmentu nastąpi dopiero po potwierdzeniu dodatkowym dotknięciem palca.

Telefon bez problemu radzi sobie z materiałem w formacie MP4, zarówno w rozdzielczościach 720p jak i 1080p, za to z MKV nie jest już tak dobrze, zwłaszcza jeśli chodzi o jakość Full HD, wtedy odtwarzanie nie jest płynne, gubione są kolejne klatki filmu. Warto w takim wypadku rozważyć konwersję materiału wideo, co jest mało wygodne i czasochłonne.

Odtwarzacz muzyki – ocena 4

Odtwarzacz muzyczny jest ascetyczny jak cała reszta telefonu, ale akurat w tym miejscu brak jakiegokolwiek urozmaicenia rzuca się najbardziej w oczy. W końcu odtwarzanie dźwięku nie jest zbyt wymagające obliczeniowo, a na ekranie nic oprócz okładki lub listy utworów nie jest wyświetlane.Producent mógł pokusić się o jakieś urozmaicenie, jak chociażby tło dostosowujące się kolorystycznie do okładki albumu, jak jest to zrobione w Xperii T. Jest jednak pewien element który odtwarzacz wyróżnia – posiada możliwość odtwarzania muzyki folderami. Funkcja szczególnie przydatna, gdy nie wszystkie piosenki są poprawnie opisane w metadanych, lub gdy wcześniej tworzyliśmy play listy kopiując pliki do folderów. W odtwarzaczach domyślnie dostępnych w telefonach nie jest to częsta funkcja.

Serwisy społecznościowe – ocena 3

Urządzenie nie posiada dedykowanych serwisom społecznościowym widżetów i aplikacji. Bez natywnych klientów Facebooka i Twittera się nie obejdzie, jeśli chcemy z tych serwisów korzystać. W przypadku galerii mamy co prawda dostęp do zdjęć przechowywanych na koncie Google, ale nic ponadto. Zabrakło integracji z galerią Facebooka. Pod tym względem telefony np. firmy Sony oferują znacznie więcej.

Obsługa plików Office – ocena 3

Jeśli chodzi o wsparcie plików Office, to jest ono na podstawowym poziomie. Pliki biurowe obsługuje Polaris Office z podstawowymi opcjami edycyjnymi. Szkoda, bo duży ekran o wysokiej rozdzielczości świetnie, jak na telefon, nadawałby się do bardziej zaawansowanej edycji.

Bateria – ocena 4

Jeśli chodzi o czas działania na baterii to LG 4X HD znajduje się gdzieś po środku stawki, nie jest ani wybitny ani bardzo słaby pod tym względem. Podczas typowego wykorzystywania zwykle wytrzymuje od rana do późnego wieczora i jeśli chcemy mieć na rano naładowany telefon, warto podładować go przez noc. Jeśli jednak będziemy z telefonu intensywnie korzystać, grając, korzystając z GPS, robiąc dużo zdjęć, to może się rozładować nawet niezbyt późnym popołudniem, zanim wrócimy do domu. Wtedy 2150 mAh wydaje się być niewystarczające. Wszystko sprowadza się do tego, jak często użytkownik z telefonu korzysta i w jakich celach. Rozwinięcie pełnej mocy obliczeniowej procesora, co skutkuje dość mocnym grzaniem, szybko wyzeruje poziom naładowania naszej baterii.

Bajery – ocena 2

Bajerów w zasadzie brak, co może być odebrane zarówno jako wada, jak i zaleta. Jeśli potencjalny użytkownik poszukuje telefonu przede wszystkim użytecznego, prostego, niezaśmieconego niepotrzebnym oprogramowaniem, to będzie zadowolony. Jeśli jednak oczekujemy efektu „wow” od razu po włączeniu telefonu, to go raczej nie uświadczymy, przynajmniej do czasu zainstalowania dodatkowych aplikacji ze sklepu Google Play.

Usługi dodane – ocena 3

QuickMemo – możliwość wykonywania odręcznych rysunków i notatek bezpośrednio na zrzutach ekranowych. Funkcjonalność podstawowa, kilka grubości i kolorów pisaka, gumka.

LG NFC Tag – możliwość zapisywania i personalizowania znaczników NFC. Pozwala np. przełączyć telefon w tryb samochodowy po dotknięciu do znacznika NFC.

Stacja multimedialna – proste przeglądanie zdjęć filmów i muzyki w jednym miejscu

Podsumowanie

Prostota, umiar elegancja – tak można podsumować LG 4X HD. Dla osób, które tego właśnie szukają, będzie to bardzo dobry wybór. Telefon oferuje bardzo wysoką wydajność i świetny ekran, czyli to co najważniejsze. Jeśli dodatkowo nie przeszkadza nam grzanie się telefonu i najwyżej przeciętna kamera, możemy śmiało polecić zakup telefonu. Jeśli ktoś natomiast szuka niestandardowego designu, nakładki na Androida wypełnionej bajerami, dużej ilości aplikacji stworzonych przez producenta lub wybitnego aparatu to tutaj ich nie znajdzie. W taki wypadku można rozważyć Sony Xperia T, która posiada oryginalny, ciekawy wygląd, równie świetny co LG ekran, ale zdecydowanie lepszą kamerę i mniej się grzeje. Wciąż LG 4X HD broni się jako telefon służący przede wszystkim do pracy i rozrywki. Solidna obudowa powoduje, że nie strach go nosić przy sobie i intensywnie używać.

Zalety:

  • Bardzo dobrej jakości ekran

  • Wydajność z najwyższej półki

  • Solidne wykonanie odporne na zadrapania i odciski placów

  • Obsługa kart pamięci i kart SIM standardowej wielkości

  • System niezaśmiecony niechcianymi aplikacjami

  • Lekka nakładka na Androida

Wady:

  • Mocno się grzeje od strony ekranu

  • Przy intensywnym wykorzystaniu bateria okazuje się za słaba

  • Aparat, który okazjonalnie miewa problemy z ostrością

  • Tak prosty design nie każdemu się spodoba

Zdjęcia telefonu:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Opinie:

Opinie archiwalne (3):

Komentuj

Komentarze / 3

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    LoL pisze: 2012-10-20 19:31
    W końcu znalazłem recenzje która naprawdę się przydała :D W żadnej recenzji w necie nie ma wzmianki o pliki z rozszerzeniem .mkv a tu proszę. Pozdrawiam i dzięki.
    0
  • Users Avatars Mini
    CatRoot pisze: 2012-11-18 20:11
    Bardzo dobra, konkretna recenzja, ze wszystkim co potrzebne do podjęcia decyzji o kupnie. thx.
    0
  • Users Avatars Mini
    lm pisze: 2014-09-05 16:44
    Najsłabszą stroną lg880 jest brak automatycznej regulacji nagrywanego dźwięku video, przy nieco głośniejszym otoczeniu wystepuje charczenie efekt przesterowania poziomu zapisu dźwięku. To straszna wada! Szkoda!
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: