Miliony euro na badania i rozwój LTE

Newsy
Żródło: Komisja Europejska
Opinie: 1

Począwszy od 1 stycznia 2010 r. UE zainwestuje 18 mln euro w prace badawcze służące rozwojowi kolejnej generacji sieci komórkowych 4G. Komisja Europejska właśnie zdecydowała o rozpoczęciu procesu finansowania prac badawczych związanych z technologią „Long Term Evolution (LTE) Advanced”.

Technologia LTE to najnowsza technologia bezprzewodowa zapewniająca prędkość przesyłania danych do 100 Mb/s, czyli dziesięciokrotnie większą niż sieci komórkowe 3G. W Europie technologia ta jest obecnie testowana przez operatorów w Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a jej zastosowanie do celów komercyjnych spodziewane jest w Szwecji i Norwegii już w pierwszej połowie 2010 r. Pomiędzy 2004 a 2007 r. UE wspomogła kwotą 25 mln euro prace badawcze w zakresie optymalizacji i normalizacji LTE (projekty WINNER I i II, realizowane przez konsorcjum 41 wiodących europejskich firm i wyższych uczelni). Wynikiem powyższego było opracowanie pierwszej koncepcji infrastruktury sieci opartej na LTE.

W ubiegłym miesiącu Komisja Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu finansowania kwotą kolejnych 18 mln euro prac badawczych nad udoskonaloną wersją LTE, LTE Advanced. We wrześniu Komisja rozpocznie negocjacje z konsorcjum w sprawie szczegółów, dotyczących także sztandarowego projektu ARTIST4G, który opiera się na wynikach projektów WINNER oraz łączy firmy i badaczy z Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Realizacja nowych projektów rozpocznie się prawdopodobnie w styczniu 2010 r.

Komisja Europejska widzi ogromny potencjał w upowszechnieniu technologii LTE i LTE Advanced:
• LTE zwiększy wydajność operatorów sieci, umożliwiając im świadczenie usług dostępu do szybszego Internetu szerokopasmowego na rzecz większej liczby użytkowników po niższych cenach, a tym samym zrewolucjonizuje europejski rynek telefonii komórkowej.
• LTE Advanced zwiększy szybkość szerokopasmowego Internetu mobilnego do 1 Gb/s (1 000 Mb/s), pozwalając użytkownikom w pełni wykorzystać nowoczesne usługi internetowe, takie jak wysokiej jakości telewizja lub wideo na żądanie.
• LTE efektywniej wykorzystuje widmo radiowe, umożliwiając sieciom komórkowym skorzystanie z „dywidendy cyfrowej”, a także korzysta z częstotliwości zwolnionej dzięki przejściu z telewizji analogowej na telewizję cyfrową. Sygnały będą przesyłane dalej niż za pomocą obecnie stosowanej technologii GSM, a tym samym ograniczona zostanie liczba nadajników potrzebnych do uzyskania takiego samego zasięgu sieci, co pozytywnie wpłynie na europejski krajobraz i spowoduje zmniejszenie zużycia energii.
• LTE będzie mogło zapewnić dostęp do szerokopasmowego Internetu mobilnego w mniej zaludnionych regionach i przyczyni się do zmniejszenia „przepaści cyfrowej” pomiędzy obszarami wiejskimi i miejskimi. Pod koniec 2008 r. 23% ludności na obszarach wiejskich UE nie miało dostępu do łącza internetowego DSL.

Wiodący operatorzy komórkowi i producenci sprzętu na całym świecie, tacy jak Orange, TeliaSonera, T-Mobile, AT&T, NTT-DoCoMo, Verizon, Alcatel-Lucent, Ericsson, Huawei i Nokia Siemens Networks, już się zobowiązali do stosowania standardu LTE. Zdaniem analityków rynku operatorzy na całym świecie zainwestują do 2013 r. prawdopodobnie prawie 6 mld euro (8,6 mld USD) w sprzęt LTE.

W lipcu 2009 r. państwa członkowskie UE poszły za przykładem Parlamentu Europejskiego i przyjęły wniosek Komisji dotyczący zmiany dyrektywy w sprawie GSM z 1987 r., udostępniając pasmo 900 MHz innym technologiom, w tym technologii LTE (IP/09/1192).
Ogółem, w latach 2007-2013, UE zainwestuje ponad 700 mln euro w prace badawcze nad sieciami przyszłości, z czego połowa zostanie przeznaczona na technologie bezprzewodowe przyczyniające się do upowszechnienia się sieci 4G i sieci kolejnych generacji.

Prace badawcze UE nad sieciami przyszłości i LTE: http://cordis.europa.eu/fp7/ict/future-networks/
Projekt finansowany przez UE – Wireless World Initiative New Radio (WINNER): http://www.ist-winner.org

Opinie:

Opinie archiwalne (1):

Komentuj

Komentarze / 1

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: