Mniejsi operatorzy chcą sami budować światłowody - bez pomocy funduszy unijnych

Newsy
Opinie: 0
Mniejsi operatorzy chcą sami budować światłowody - bez pomocy funduszy unijnych

Orange przygotował kolejny raport opisujący sytuację na rynku dostawców internetu. W badaniu wzięło udział ponad 200 respondentów.

Według raportu What’s Up Wholesale? mali i średni operatorzy rzadko sięgają po unijne środki na budowę światłowodów i planują rozwijać swoje sieci głównie z własnych środków. Zaledwie co piąty ankietowany operator starał się o dofinansowanie do budowy światłowodów z funduszy unijnych.

Ponad połowa respondentów uważa, że konkursy nie są dostosowane do ich możliwości - głównie ze względu na skomplikowane procedury i zbyt duże obszary do objęcia inwestycjami.

Wśród najczęściej wskazywanych rozwiązań, które przekonałyby operatorów do wzięcia udziału w programach są: zmniejszenie obszarów konkursowych (51%), możliwość dowolnego wyboru punktów adresowych do objęcia zasięgiem (43%) oraz brak konieczności pokrycia 100% wylicytowanego obszaru (38%). Istotne byłoby także wydłużenie czasu realizacji inwestycji (37%).

Z drugiej strony, beneficjenci programów unijnych oceniają je pozytywnie i polecają w nich udział innym przedsiębiorcom telekomunikacyjnym. W przypadku kończącego się programu POPC zdecydowana większość jego uczestników (67%) deklaruje, że osiągnęła zakładany próg rentowności w przewidywanym czasie.

Rozwój 5G w opinii mniejszych operatorów nie spowoduje odpływu klientów z sieci stacjonarnych.

63% uważa, że 5G nie wpłynie na ich biznes, a 13% widzi w usługach mobilnych szansę dla rozwoju swojej oferty.

Usługi mobilne chciałby wprowadzić do swojej oferty co trzeci operator. 32% widzi także szansę na rozwój w wykorzystaniu sztucznej inteligencji - przede wszystkim w obszarach obsługi klienta (23%) i zarządzania siecią (21%).

Blisko połowa ankietowanych zdobywa nowe zasięgi korzystając z sieci innych operatorów. Współpracy hurtowej sprzyjają dobre doświadczenia. 65% procent ankietowanych ocenia ją dobrze lub bardzo dobrze, a zaledwie 8% negatywnie. To pokazuje, że biznesowe relacje międzyoperatorskie mogą być zrozumiałe, opłacalne i partnerskie – pozostają w operacyjnym, finansowym oraz formalnym zasięgu małych i średnich operatorów.

Co mogłoby wpłynąć pozytywnie na rozwój sieci?

W opinii małych i średnich operatorów są to przede wszystkim zmiany formalne. Ograniczenie nakładanych przez regulatora obowiązków (76%), poprawa warunków prowadzenia inwestycji (47%) oraz redystrybucja niewykorzystanych środków z konkursów unijnych na zasadach bardziej przyjaznych dla mniejszych podmiotów telekomunikacyjnych (44%) są wśród tych najbardziej oczekiwanych.

Raport można pobrać tutaj.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: