Nasza redakcja otrzymała do testowania jedną z najnowszych słuchawek Motoroli - model E398. Obecnie jest dostępny w sprzedaży w całej Europie w Grupie T-Mobile. W Polsce sprzedaż tego telefonu rozpoczęła właśnie sieć Era, która oferuje go w swojej urodzinowej promocji.
E398 to telefon przeznaczony dla młodych odbiorców. Jednak jest to pierwszy telefon w przypadku którego zdefiniowano na nowo potrzeby młodych klientów. Badania wskazywały bowiem, że młodzi ludzie coraz częściej kupują telefony z górnej półki, które przeznaczone były w pierwszej kolejności dla ludzi biznesu. Dzieje się tak ponieważ nie wystarcza im już tylko kilka prostych gier oraz możliwość wgrania kolejnych. Dla wielu producentów żelaznym elementem każdego młodzieżowego telefonu były wymienne obudowy, teraz ulega to zmianie. Młodzi ludzie pragną w telefonie przede wszystkim technicznych nowinek oraz wysokiej użyteczności. Dobrze jeśli telefon będzie można łatwo podłączyć do komputera, powinien on też w miarę możliwości zastępować inne urządzenia np. odtwarzacz MP3. Taka właśnie jest nowa Motorola, ale o jej funkcjach więcej napiszemy w dalszej części testu.
Telefon już na początku zwraca uwagę bogatym dodatkowym wyposażeniem. W pudełku z telefonem poza ładowarką znajdziemy bowiem kabelek USB do podłączenia z komputerem, zestaw słuchawkowy, adapter do kart TransFlash (więcej o nich w dalszej części) oraz płytę CD z oprogramowaniem. Na płycie znajduje się oprogramowanie do połączenia telefonu z komputerem oraz pokaźna biblioteka dodatków takich jak dzwonki, tapety i wygaszacze ekranu. Na płytce jest prawie 100 MB contentu, a został on przygotowane przez Motorolę we współpracy z MTV, powinien więc trafiać dobrze w gusta młodzieży.
Wygląd
Wygląd telefonu zrobił na mnie bardzo dobre wrażenia. Obudowa telefonu została wykonana z czarnego matowego plastiku (zanim dotkniemy telefonu mamy wrażenie, że jest to guma). Klawisze i przyciski zostały natomiast wykonane z metalu w kolorze srebrnym. To zestawienie barw powoduje, że telefon prezentuje się bardzo elegancko.
Wymiary słuchawki to 108 x 46 x 21 i jest to wielkość zbliżona do innych telefonów wyposażonych w aparat fotograficzny. Waga telefonu to według producenta 110 gramów, czyli więcej niż w przypadku słuchawek konkurencji.
Krawędzie telefonu zostały zaokrąglone przez co telefon bardzo przyjemnie trzyma się w dłoni. Na górnej krawędzi telefonu została umieszczone gniazdo do podłączenia zestawu słuchawkowego, natomiast na dole znajduje się złącze do podłączenia ładowarki oraz kabelka USB.
Wyświetlacz i klawiatura
Układ klawiatury jest prosty. Do poruszania się po menu służy 5 pozycyjny joystick, ponad nim znajduje się przycisk menu oraz dwa klawisze programowalne. Na lewej krawędzi telefonu znajdują się przyciski regulacji głośności oraz kolejny przycisk, który domyślnie służy do uruchamiania wybierania głosowego. Z prawej strony natomiast znajduje się przycisk , który uruchamia aparat fotograficzny.
Ponad klawiaturą znajduje się wyświetlacz. Jest to matryca o rozdzielczości 176 na 220 punktów, która wyświetla obraz w 65 tysiącach kolorów (jest to ten sam wyświetlacz jaki zastosowano w Motorolach V300 i V600). Zapewnia on dobre odwzorowanie barw i żywe kolory, choć w słoneczne dni trudno cokolwiek na nim dostrzec (jest to przypadłość wszystkich ekranów stosowanych w telefonach).
Po bokach telefonu na wysokości wyświetlacza, zlokalizowane zostały głośniki. E398 jest jednym z pierwszych telefonów wprowadzonych na rynek, który posiada stereofoniczne głośniki. Dzwonki są odtwarzane bardzo głośno i wyraźnie, a przy użyciu tych głośników można także słuchać plików muzycznych MP3. W głośnikach są także zlokalizowane diody LED, które świeca różnymi kolorami, gdy ktoś do nas dzwoni.
Bateria
Telefon jest standardowo wyposażony w litowo-jonowa baterię o pojemności 860 mAh. Podczas naszego testu bateria ta działała bez ładowania przez średnio 75 h, przy około 1 h rozmów i 100 odebranych wiadomościach SMS na dobę. Znacznie żywotność baterii pomniejsza słuchanie muzyki przez głośniki telefonu, podobnie jak korzystanie z Bluetooth.
Książka telefoniczna i wiadomości
Pamięć telefonu pozwala na zapisanie w książce do 1000 pozycji. Jedna pozycja może jednak zawierać tylko jeden numer telefonu lub adres email. Co prawda telefon może składać pozycje o tej samej nazwie w jeden wpis, jednak nawet kasowanie takiego wpisu odbywa się pojedynczo dla każdego numeru. Książkę można wyświetlić w postaci prostej listy nazwisk lub listy wzbogaconej o przypisane do numerów zdjęcia.
Do każdej pozycji w książce (czyli dla każdego numeru) można przypisać własny dzwonek oraz zdjęcie. Zdjęcie jest wyświetlane gdy nadchodzi połączenie od danej osoby. Każdy pozycja może należeć także do jednej z 4 grup kontaktów: Bussines, Personal, VIP lub General.
Motorola w modelu E398, podobnie jak we wcześniejszych swoich telefonach, postawiła nacisk przede wszystkim na obsługę wiadomości MMS, które według analityków tej firmy będą zyskiwać coraz większa popularność. Efektem tego działania jest pozbawienie telefonu własnej pamięci na wiadomości SMS. Wiadomości takie mogą być składowane tylko w pamięci karty SIM. W moim przypadku pamięć ta pozwalała na zapisanie do 20 wiadomości, co nie było dla mnie wartością wystarczającą. Brak własnej, dużej pamięci na SMS-y to według mnie duża wada tego telefonu.
Telefon posiada także wbudowanego klienta poczty elektronicznej POP3 i IMAP. Klient jest łatwy do skonfigurowania i używania. Nadaje się on znakomicie do wysyłania zdjęć na adresy poczty elektronicznej.
Kamera
Telefon wyposażono w aparat fotograficzny klasy VGA, pozwalający na wykonywanie zdjęć w maksymalnej rozdzielczości 640 na 480. Użytkownik ma do wyboru 3 dostępne rozdzielczości: MMS (160 na 120), średnią (320 na 240) oraz wysoką (640 na 480). Aparat powala także na ustawienie warunków oświetlenia tak, by barwy na zdjęciach były jak najbliższe rzeczywistości. Można także regulować ustawienia ekspozycji, co pozwala na ich doświetlanie. Ostatnią z ważnych funkcji aparatu jest 4 krotny cyfrowy zoom, jednak jego użytkowanie w rozdzielczościach wyższych niż MMS mocno zniekształca zdjęcie.
Poniżej obiektywu kamery konstruktorzy telefonu umieścili diodę LED. Świeci ona bardzo mocno i spełnia w ten sposób funkcję lampy błyskowej. Zasięg diody jest jednak niewielki i jest ona w stanie oświetlić tylko obiekty położone w sąsiedztwie obiektywu. Diodę uruchamia się z poziomu menu telefonu.
TransFlash
Zdjęcia zrobione aparatem są umieszczane albo w pamięci telefonu o pojemności 5 MB, albo na karcie pamięci, w która wyposażono Motorolę. W E398 zastosowano zupełnie nowy typ karty pamięci o nazwie TransFlash. Został on skonstruowany dla urządzeń mobilnych przez firmę SanDisk. Karta TransFlash jest kompatybilna z kartą Secure Digital i może dzięki specjalnemu adapterowi (który jest dołączony do telefonu) być odczytywana w czytnikach SD.
Karta TransFlash ma rozmiar połowy znaczka pocztowego, czyli około 1/3 wielkości karty Secure Digital. TransFlash ma być już wkrótce stosowany w większości nowych telefonów na rynku. SanDisk zapowiada, że do końca 2004 roku na rynek trafi karta o pojemności 1 GB.
Motorola jest standardowo wyposażona w kartę o pojemności 64 MB. Na karcie może być przechowywane wszystko to, co normalnie jest składowane w pamięci telefonu, czyli tapety, dzwonki, wygaszacie ekranu oraz widomości MMS, e-maile czy pliki muzyczne. Pojemność pamięci na TransFlash w ofercie akcesoriów Motoroli będzie powiększana z obecnie dostępnych 128MB do 250 MB w styczniu i 512 MB w marcu 2005.
Połączenie z komputerem
Telefon jest standardowo wyposażony w kabelek USB do połączenia z komputerem. Po jego podłączeniu telefon jest widziany jako dodatkowy dysk w komputerze. W przypadku Windowsa XP dzieje się tak bez konieczności instalowania dodatkowych sterowników, czy oprogramowania.
Wraz z telefonem na płytce CD posiadacz telefonu otrzymuje program mobie PhoneTools, który służy do zarządzania telefonem z poziomu komputera. Oprogramowanie to umożliwia m.in. synchronizację książki telefonicznej oraz kalendarza z Microsoft Outlook.
Pyta CD zawiera również oprogramowanie MP3maker firmy MAGIX do łatwego wgrywania i tworzenia plików MP3. Konwersja plików muzycznych (pobranych z płyt CD lub ściągniętych z Internetu) do formatu MP3 i wprowadzenie ich z komputera do pamięci E398 za pomocą łącza USB jest bardzo prosta.. Wystarczy jedynie zainstalować oprogramowanie na komputerze, podłączyć telefon do komputera poprzez łącze USB i skopiować wybraną ścieżkę z jednego folderu do drugiego metodą "podnieś - upuść".
Motorola nie posiada portu podczerwieni, natomiast posiada wbudowany moduł Bluetooth. Może on służyć do podłączenia komputera z Internetem poprzez GPRS. Telefon może obsługiwać przesył danych z prędkością wynoszącą przy odbiorze około 48 kbit/sek i przy wysyłaniu 12 kbit/sek. Motorola obsługuje także WAP w najnowszym standardzie 2.0.
Dźwięki
Telefon generuje dźwięki z zastosowaniem 24-głosowej polifonii. Dzięki stereofonicznym głośnikom są one tak głośne, że w przypadku ustawienia maksymalnej głośności dzwonka, podczas jego odtwarzania delikatnie wibruje cała obudowa.
Jako dzwonki można wykorzystywać zarówno pliki midi, jak i MP3 wgrywane do telefonu za pomocą kabla lub poprzez Bluetooth. Dźwięki można także komponować przy wykorzystaniu wbudowanego miksera o nazwie MotoMixer. Telefon posiada także cyfrowy dyktafon pozwalający na zapisywanie krótkich notatek głosowych.
E398 została także wyposażona w aplikację Java pełniąca funkcję MP3 Playera. Aplikacja ta pozwala na odgrywanie przez głośniki plików muzycznych zapisanych na karcie pamięci telefonu. Wadą tego rozwiązania jest to, że podczas korzystania z aplikacji niedostępne są żadne inne funkcje telefonu. Dopiero wyłącznie lub zawieszenie aplikacji pozwala nam na wejście do menu. Sama aplikacja jest funkcjonalna i pozwala na odtwarzania zarówno pojedynczych plików, jak i playlist. Dodatkowo utwory mogą być odtwarzane w losowej kolejności.
Gry
Poza wspomnianą aplikacja telefon został standardowo wyposażony w 3 gry: GoGo Gimps (celem bohatera tej gry jest pobicie jak największej liczby policjantów!), Wakeboarding (bohater wykonuje akrobacje na desce ciągniętej przez motorówkę) oraz Motorola Football (piłka nożna). Posiadacz telefonu może do niego wgrywać inne, wybrane przez siebie gry. W Polsce PTC i Motorola najprawdopodobniej zadecyduja o usunieciu gry GO GO Gimps z pamięci telefonu.
Podsumowanie
Motorola E398 to moim zdaniem świetny telefon. Posiada wysoką funkcjonalność oraz bogaty zestaw funkcji. Szczególnie do gustu przypadły mi stereofoniczny dźwięk oraz możliwość podłączeni telefonu kablem USB bez jakichkolwiek sterowników. Dla młodzieży najważniejszy będzie na pewno odtwarzacz MP3.
Bardzo ciekawa jest personalizacja tego modelu specjalnie dla polskiego operatora - niemal w każdym menu możemy znaleźć łącza do Era Omnix, a przy uruchamianiu telefonu pojawia się bardzo ładna animacja logo operatora. Nie jest jeszcze wiadomo kiedy stosunkowo tania Motorola z odtwarzaczem pojawi się w ofercie innych operatorów.