mToken

Newsy
Żródło: PWPW
Opinie: 3

PWPW wprowadziła do swojej oferty e-produktów mToken, system mobilnego uwierzytelniania użytkowników w dostępie do zastrzeżonych zasobów. Rozwiązanie pozwala na samodzielnie generowanie kodów i haseł np. do kont bankowych.

mToken jest instalowanym w telefonie komórkowym programem, który generuje hasła jednorazowe. Aplikacja współdziała z mechanizmami zarządzania kontem przez internet. Jest rozwiązaniem dedykowanym firmom (min. bankom), dla których ochrona ich zasobów informacyjnych a także maksymalne bezpieczeństwo transakcji internetowych jest wartością nadrzędną. Dzięki rozwiązaniu mToken mogą udostępnić swoim klientom możliwość samodzielnego generowania haseł i kodów do usług internetowych.

mToken jest prosty w instalacji i obsłudze, mimo że zawiera złożone algorytmy kryptograficzne. Ma również niewielkie wymagania sprzętowe – wystarczy, że telefon posiada środowisko Java. Użytkownik mTokenu nie płaci za generowane hasła i kody – w przeciwieństwie do większości kodów przesyłanych smsem.

Autoryzacja transakcji następuje z wykorzystaniem mechanizmu challenge - response, zaś generowane hasła jednorazowe mają bardzo krótki okres ważności, zapobiegający ich przechwyceniu przez osoby niepowołane. Aplikacja mToken pracuje w trybie offline i znacznie ogranicza możliwość ataku phishingowego. System mToken pozwala uniknąć wielu niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z haseł SMS-owych, które dostarczane są niezaszyfrowanym tekstem i mogą zostać przechwycone podczas przechodzenia przez bramkę brokera SMS oraz infrastrukturę operatora komórkowego. Ponieważ aplikacja instalowana jest w telefonie, a nie na karcie SIM, nawet ewentualne sklonowanie i wykorzystanie karty SIM nie narazi użytkownika na niebezpieczeństwo.

Opinie:

Opinie archiwalne (3):

Komentuj

Komentarze / 3

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  pnyczaj pisze: 2010-01-05 22:10
  Niestety nie wiadomo, czy jest wersja dla Windows Mobile. poza tym dla osób często zmieniających romy w telefonach ciągłe zgłaszanie się do dostawcy po nowy softoken jest kłopotliwe. Jednak wiekszość uzytkowników tego problemu z pewnością nie ma.
  0
 • Users Avatars Mini
  token pisze: 2010-01-06 11:26
  no ale jeśli ktoś ukradnie telefon to będzie mógł skorzystać z aplikacji? czy może telefon/aplikacja i karta SIM tworzą jakąś parę?
  0
 • Users Avatars Mini
  tom pisze: 2010-01-06 12:07
  @pnyczaj: WM obsługuje Javę (środowisko dostarcza np. firma Esmertec), więc nie ma problemu
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: