Według raportu Facts and Figures International Telecommunication Union (ITU), globalne wykorzystanie Internetu nadal rośnie, ale utrzymują się dysproporcje, zwłaszcza w regionach o niskich dochodach.
Szacuje się, że w 2024 r. 5,5 miliarda ludzi będzie online, co stanowi wzrost o 227 milionów osób w oparciu o skorygowane szacunki na 2023 r.
Podczas gdy szacuje się, że 68 procent światowej populacji jest obecnie online, ale około jedna trzecia ludzi na świecie pozostaje offline.
Szacuje się, że w krajach o wysokim dochodzie 93% populacji będzie korzystać z Internetu w 2024 roku. Kontrastuje to z krajami o niskich dochodach, w których szacuje się, że tylko 27 procent populacji będzie online.
Wyzwania związane z łącznością są obecne w krajach najsłabiej rozwiniętych (LDC), gdzie szacuje się, że tylko 35 procent populacji jest online, oraz w krajach rozwijających się bez dostępu do morza (LLDC), gdzie tylko 39 procent jest online.
Szacuje się, że w 2024 roku 2,6 miliarda ludzi będzie offline, co stanowi 32 procent światowej populacji. Jest to spadek w porównaniu z niedawno skorygowanymi szacunkami na poziomie 2,8 miliarda w 2023 roku, co stanowi 35 procent populacji.
Świat powoli zmierza w kierunku parytetu płci w korzystaniu z Internetu. Szacuje się, że w 2024 roku 70% mężczyzn będzie korzystać z Internetu na całym świecie, w porównaniu z 65% kobiet. Chociaż z Internetu korzysta o 189 milionów więcej mężczyzn niż kobiet, raport wykazał, że świat zmierza w kierunku parytetu płci, z wyjątkiem krajów najsłabiej rozwiniętych. Według skorygowanych szacunków, w 2023 r. z Internetu korzystało 68% mężczyzn i 63% kobiet.
Szacuje się, że w 2024 r. 83% mieszkańców miast będzie korzystać z Internetu, w porównaniu z mniej niż połową ludności na obszarach wiejskich (48%). Z szacowanych 2,6 miliarda osób offline w 2024 roku, 1,8 miliarda osób mieszka na obszarach wiejskich.
Młodzi ludzie częściej korzystają z Internetu, ale różnica ta zmniejsza się - szacuje się, że na całym świecie 79 procent osób w wieku od 15 do 24 lat korzysta z Internetu, o 13 punktów procentowych więcej niż wśród reszty populacji. Ta luka pokoleniowa, obserwowana we wszystkich regionach, powoli zmniejsza się w ciągu ostatnich czterech lat. Według zrewidowanych szacunków, w 2023 r. z Internetu miało korzystać 77 procent osób w wieku od 15 do 24 lat.
Dostęp do Internetu staje się coraz tańszy, ale przystępność cenowa pozostaje wyzwaniem. Koszt abonamentu na stałe łącze szerokopasmowe w krajach o niskich dochodach stanowi równowartość prawie jednej trzeciej średniego miesięcznego dochodu.
Na całym świecie cztery na pięć osób w wieku powyżej 10 lat posiada telefon komórkowy - istnieją jednak znaczne różnice między krajami. Ponad 95% osób w wieku powyżej 10 lat posiada telefon komórkowy w gospodarkach o wysokim dochodzie, w porównaniu do zaledwie 56% w krajach o niskim dochodzie.
Szacuje się, że zasięg sieci 5G obejmie 51 procent światowej populacji w 2024 roku, przy czym istnieją znaczne różnice między krajami o wysokim i niskim dochodzie. 84 procent osób w krajach o wysokim dochodzie jest objętych zasięgiem, 5G obejmuje tylko 4 procent osób w krajach o niskim dochodzie.
Liczba subskrypcji mobilnych usług szerokopasmowych zbliża się do liczby subskrypcji mobilnych usług komórkowych. Stacjonarne usługi szerokopasmowe pozostają luksusem dla wielu osób.
Średni miesięczny ruch mobilnego łącza szerokopasmowego na abonament w krajach o wysokim dochodzie (16,2 GB) jest około osiem razy wyższy niż w gospodarkach o niskim dochodzie (2 GB).
W 2023 r. pierwotne szacunki dotyczące 5,4 mld osób online w 2023 r. zostały skorygowane do 5,3 mld, co odpowiada 65% światowej populacji.
W 2023 r. pierwotne szacunki dotyczące 2,6 mld osób offline w 2023 r. zostały skorygowane do szacunków na poziomie 2,8 mld, co odpowiada 35% światowej populacji.