Nasze pierwsze wrażenia z nowych tanich zegarków HUAWEI WATCH GT 4

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Nasze pierwsze wrażenia z nowych tanich zegarków Huawei Watch GT 4

Huawei ma bardzo bogate portfolio zegarków. Punktem przełomowym dla Huawei w tym segmencie było zaprezentowanie Watch GT pięć lat temu, który jako pierwszy nawiązał do estetyki klasycznego zegarka. Teraz w nasze ręce trafiła czwarta odsłona zegarka Huawei Watch GT, który zdołał pogodzić niewygórowaną cenę z eleganckim wyglądem i długim czasem pracy na baterii. Być może to jest właśnie złoty środek dla większości użytkowników. Oprócz nowego designu pojawiło się także kilka nowych elementów specyfikacji i nowych funkcji. Nie zmienił się jednak brak obsługi płatności oraz aplikacja Zdrowie, której nadal nie znajdziemy w sklepie Google Play.

Nasze pierwsze wrażenia z nowych tanich zegarków Huawei Watch GT 4

Design

Gdy konkurencja oferuje zwykle dwie wersje zegarka, Huawei poszedł szerzej. Mamy pięć linii produktowych, a tylko w obrębie Watch GT 4 mamy 7 różnych odmian zegarka. Są dwa rozmiary: 46 i 41 mm. To kluczowe rozróżnienie, bo mniejsze wersje są wyraźnie adresowane do kobiet, a większe do mężczyzn. To odróżnia Huawei, inny producenci mają wyłącznie wersje uniwersalne. Oprócz detali wykończenia koperty poszczególnych modeli różnią się one przede wszystkim zastosowanym paskiem lub rodzajem bransolety.

W nasze ręce trafiły najdroższe wersje: męski zegarek 46 mm ze stalową bransoletą za 1499 zł oraz damska wersja 41 mm ze stalową bransoletą i srebrną obwódką za 1699 zł. Najtańsze wersje Watch GT 4 kosztują 1099 zł i funkcjonalnie są identyczne z najdroższymi.

Większy model ma ośmiokątny kształt koperty, który widzimy w serii Watch GT po raz pierwszy. Bransoleta z nierdzewnej stali 316L została tak zaprojektowana, że sprawia wrażenie jednej całości z kopertą. Jej rozmiar można łatwo zmienić usuwając ogniwa mocowane na teleskopach. Od spodu bransolety znajduje się wystający element, który pozwala rozpiąć bransoletę bez użycia narzędzi. Damska wersja ma taki sam system regulacji, ale koperta jest całkowicie okrągła, węższa i ze złotymi akcentami na krawędziach.

Zastosowanie bransolety z jednej strony uniemożliwia ładowanie zegarków na dowolnej ładowarce indukcyjnej, ale z drugiej dodaje elegancji. Huawei jako jedyny producent smartfonów ma w ofercie smartwatche zaprojektowane pod kątem garnituru czy wieczorowej sukni, a nie sportu.

Bez względu na wersję każdy Watch GT 4 ma wbudowany głośnik i mikrofon, jest wodoszczelny według norm IP68 oraz 5 ATM i może pracować w zakresie temperatur od -20 do +45 stopni Celsjusza. Koperta wersji 46 mm waży 48 gramów, a wersji 41 mm 37 gramów. Testowane egzemplarze z bransoletą ważą odpowiednio 136 i 88 gramów, a więc znacznie więcej. Dla osób często uprawiających sport dodatkowy pasek z fluoroelastomeru będzie zdecydowanie wygodniejszy.

Do obsługi zegarka, tak jak w starszych modelach, służą dwa przyciski, jeden spełniający dodatkowo funkcję obrotowej korony pozwalającej przewijać treść na ekranie.

Huawei Watch GT 4 w wersji z bransoletą prezentuje się elegancko i stylowo. Jest też wygodny.

Nasze pierwsze wrażenia z nowych tanich zegarków Huawei Watch GT 4

Wyświetlacz

Bez względu na wybrany rozmiar, rozdzielczość ekranu w Watch GT 4 to 466 x 466 pikseli. Panel jest wykonany w technologii AMOLED. Ekran w wersji 46 mm ma przekątną 1,43 cala, a w wersji 41 mm przekątna to 1,32 cala. Wyświetlacz niezależnie od wielkości jest jasny, kontrastowy i czytelny również w słońcu. Wraz z nowymi wersjami zegarków Huawei przygotował 12 nowych tarcz zaprojektowanych specjalnie z myślą o dopasowaniu do designu Watch GT 4. Dopracowane zostały również wersje AOD, które mają teraz więcej elementów i bardziej przypominają tarcze na aktywnym ekranie.

Nasze pierwsze wrażenia z nowych tanich zegarków Huawei Watch GT 4

Specyfikacja, system i funkcje

Watch GT 4 jest wyposażony w czujniki: przyspieszenia, głębokości i temperatury, żyroskop, akcelerometr, optyczny pomiar tętna i barometr. Z telefonem komunikuje się za pomocą Bluetooth 5.2 i ma wbudowany moduł NFC. Większa wersja 46 mm otrzymała dwuzakresową lokalizację składającą się z pięciu systemów: GPS, Glonass, Galileo, BeiDou i QZSS. To obecnie najdokładniejsza forma lokalizacji, której także nie ma w Samsungu.

Zegarki działają pod kontrolą systemu HarmonyOS 4.0. Jedną z zalet tego rozwiązania jest bardzo dobra płynność działania. Nie zaobserwowałem żadnych momentów zamyślenia czy niepłynnej animacji, która w wielu konkurencyjnych zegarkach się przytrafia.

Pod względem funkcjonalności Huawei trzyma się sprawdzonej formuły – skupia się na funkcjach monitorujących zdrowie i sport. Fundament pozostał ten sam także w nowych modelach. Jest jednak kilka nowych funkcji i udoskonaleń. Algorytm odpowiedzialny za monitorowanie pulsu, natlenienia krwi i stresu został zaktualizowany do wersji TruSeen 5.5+. Algorytm monitorujący sen TruSleep 3.0 dobrze radzi sobie z drzemkami w ciągu dnia. Nową funkcją jest monitorowanie oddechu w trakcie snu i pomoc w wykrywaniu bezdechu sennego. Ulepszono także monitorowanie cyklu menstruacyjnego. Inną nowością jest funkcja „W formie”, która pozwala zaplanować utratę masy ciała. Wprowadzamy swoją wagę, wagę docelową którą chcemy osiągnąć oraz decydujemy się na tempo zrzucania kilogramów. Zegarek zaproponuję dzienną liczbę spożytych kalorii z podziałem na posiłki, a wprowadzanie danych o spożytych posiłkach na smartfonie pozwala utrzymać deficyt kaloryczny. Nie zdążyłem przetestować efektów w praktyce, ale nowa funkcja „W formie” wygląda obiecująco. Podejrzewam, że więcej użytkowników smartwatchy jest zainteresowanych schudnięciem, niż uprawianiem sportu dla samego poprawiania swoich osiągów.

Nasze pierwsze wrażenia z nowych tanich zegarków Huawei Watch GT 4

Reszta funkcji, takich jak informacja o pogodzie, godzina wschodu i zachodu słońca, sterowanie odtwarzaniem muzyki, zdalne wyzwalanie migawki, odbieranie połączeń, barometr i kompas, sklep z tarczami i sklep z aplikacjami znamy z wcześniejszych modeli. Stosunkowa nowość wprowadzona w Watch 4 Pro to nowe widżety zawierające więcej skrótów i informacji. Są dobrze zaprojektowane i dają znacznie więcej możliwości niż wcześniejsze umieszczenie pojedynczej informacji na całym ekranie.

Niestety Huawei nie rozwiązał, czy może nie mógł rozwiązać żadnego z kluczowych problemów dotyczących jego zegarków. Chociaż jest aplikacja portfel, w naszym regionie nadal nie są obsługiwane płatności zbliżeniowe. Aplikacja zdrowie nie jest dostępna w sklepie Google Play, trzeba ja pobrać jako plik APK i odblokować funkcję instalowania aplikacji z nieznanych źródeł. Dla większości użytkowników to po prostu trochę mniej wygodne rozwiązanie, ale osoby korzystające z rozszerzonej ochrony konta Google lub mające telefon służbowy z narzuconymi korporacyjnymi ograniczeniami są całkiem wykluczeni z możliwości zainstalowania programu koniecznego do korzystania z zegarka.

Na Androidzie 13 nie można po prostu uaktywnić powiadomień na zegarku, najpierw trzeba tę opcję odblokować w innym, trudnym do znalezienia menu. Trzeba mieć świadomość, że w przypadku konkurencji tych dodatkowych wyzwań nie doświadczymy. Nie ma też swobodnego odpisywania na powiadomienia, a asystent głosowy jest zarezerwowany dla urządzeń z EMUI 10.1, a więc telefonów Huawei.

Nasze pierwsze wrażenia z nowych tanich zegarków Huawei Watch GT 4

Bateria

Huawei w serii Watch GT ma określony standard, którego się trzyma na przestrzeni kolejnych modeli. Większa wersja 46 mm działa do 14 dni, a mniejsza 41 mm do 7 dni. Głównym czynnikiem wpływającym na czas działania będzie GPS i jak często oraz jak długo z niego korzystamy. Pojemność baterii to odpowiednio 524 mAh oraz 323 mAh. Ładowanie od zera do pełna zajmuje godzinę i 40 minut. To właśnie długi czas pracy jest jedną z kluczowych zalet zegarków Huawei. Jest wielokrotnie dłuższy niż u Samsunga i Apple, chociaż kosztem funkcjonalności.

Nasze pierwsze wrażenia z nowych tanich zegarków Huawei Watch GT 4

Podsumowanie

Huawei konkuruje na rynku wearables na dwa sposoby – z jednej strony oferuje zróżnicowane portfolio produktów, od tanich do ekskluzywnych, ale też nietypowych i jedynych w swoim rodzaju jak Watch Buds czy Watch D. Z drugiej wyróżnia się tymi cechami, które w przypadku Samsunga i Apple są słabościami – długim czasem pracy na baterii, szerokim wachlarzem dostępnego designu, w tym damskimi wersjami oraz modelami nastawionymi na elegancję, nie na sport. To wszystko przy zachowaniu rozsądnej ceny w przypadku Watch GT 4 od 1099 do 1699 zł za najbardziej prestiżowe opcje.

Dla osób, które nie potrzebują płatności zbliżeniowych w zegarku i cenią długi czas pracy na baterii to Huawei Watch GT 4 jest faktycznie atrakcyjną propozycją, dla której brakuje bezpośredniej konkurencji ze strony Samsunga i Apple. Jeśli naszym priorytetem jest monitorowanie snu, tętna, lepsze zarządzanie swoim zdrowiem, to ładowanie zegarka raz na 14 dni jest dużo istotniejszą zaletą niż pozostałe cechy smartwatchy. Uważam, że w podejściu Huawei jest metoda, którą doceni znaczna część klientów. Mam jednak nadzieję, że nadejdzie czas, w którym aplikacja zdrowie będzie dostępna w sklepie Play, a płatności NFC zaczną działać. Wówczas oferta Huawei stanie się jeszcze atrakcyjniejsza i będzie można polecać ją bez zastrzeżeń.

GSMONLINE.PL POLECA

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: