Po raz drugi badacze z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie sprawdzili, czy istnieje związek między budową stacji bazowych a cenami nieruchomości znajdujących się w ich sąsiedztwie.
Pierwsze badanie przeprowadzone w 2022 roku nie wykazało takiej zależności. Teraz też nie znaleziono dowodów na istnienie takiej korelacji.
Dwa lata temu naukowcy z UEK przeprowadzili badania w warszawskim miasteczku Wilanów, na podstawie których doszli do wniosku, że nie ma związku między spadkiem cen nieruchomości a bliskością stacji bazowych.
W drugiej edycji badań poddano analizie osiem gmin. Gdy w badaniu w Warszawie naukowcy analizowali gęstą zabudowę mieszkalną (wielorodzinną), na dachach której zainstalowane były anteny telekomunikacyjne, w nowej edycji mieli do czynienia z gruntami o zabudowie jednorodzinnej lub niezabudowanej, w okolicy której znajdują się maszty wolnostojące.
„Celem badań była odpowiedź na pytanie, czy istnieją dowody empiryczne wskazujące na istotny wpływ stacji bazowych na ceny nieruchomości znajdujących się w ich sąsiedztwie - mówi współautor badania, dr hab. Michał Głuszak, prof. UEK, zastępca dyrektora Instytutu Ekonomii UEK. - W szczególności byliśmy ciekawi, czy potwierdzone zostaną obiegowe opinie dotyczące negatywnego oddziaływania tego rodzaju infrastruktury na wartość nieruchomości w sąsiedztwie. W toku badań empirycznych nie znaleźliśmy takich dowodów. Wyniki badania wskazują na brak istotnego statystycznie związku między odległością od stacji bazowych a cenami nieruchomości mieszkaniowych, co wynika zapewne z tego, że okoliczność ta nie jest brana pod uwagę przez kupujących”.
Badacze przeanalizowali następujące gminy: Trzebownisko, Krasne, Szemud, Pruszcz Gdański, Osielsko, Białe Błota, Zielonki i Zabierzów.
Przeanalizowano dane transakcyjne zbierane od 1 stycznia 2018 roku do końca grudnia 2023 roku.
Poddano analizie wiele czynników, m.in. tendencje zmian cen nieruchomości w czasie, kształtowanie się popytu i podaży dla nieruchomości czy też parametry powierzchniowe nieruchomości będących przedmiotem sprzedaży.
Analizowany zbiór zawierał prawie 10 tysięcy gruntów - zabudowanych i niezabudowanych. Zwrócono uwagę, czy w odległości co najmniej kilometra od analizowanej nieruchomości znajduje się jakikolwiek BTS i to był punkt wyjścia do dalszych badań.