Telewizor 4K to już nie problem – teraz najważniejszy jest dobry content

Akcje partnerskie | Newsy
Opinie: 0

Rynek TV jest w miarę czytelny

Sytuacja na rynku telewizorów i usług telewizyjnych na początku 2019 r. jest w miarę prosta do analizy. Rynek masowy telewizorów został zdominowany przez jakość 4K. Pojawiają się już pierwsze telewizory oferujące jakość 8K, ale na razie spotykamy je na branżowych targach, a nie w naszych domach.

Jeśli chodzi o jakość usług telewizyjnych to niestety nadal nasi dostawcy oferują nam kanały SD, HD, FULL HD, a nadal zbyt rzadko jakość 4K, która często jest określana na rynku masowym jako Ultra HD (UHD). Gdy mamy już w naszym domu telewizor 4K to pamiętajmy o wybraniu dostawcy usług telewizyjnych, który nam taką jakość potrafi zaoferować. W Polsce jest to np. Orange w swojej sieci światłowodowej lub nc+ na swojej platformie satelitarnej. Na razie jakość 4K jest oferowana przez chyba tylko dwie polskie kablówki (INEA i Vectra).

Oprócz telewizji 4K źródłem obrazu w tym standardzie może być także Blu-ray, Youtube (wybrany content), Netflix, iTunes lub także nasze zdjęcia wyświetlane z komputera. W wysokiej rozdzielczości możemy także grać w gry, ale będziemy do tego potrzebowali wysokiej klasy komputera PC.

Na pokuszenie W CANAL+ 4K ULTRA HD

Jaki telewizor 4K wybrać?

Oczywiście, życie nie jest tak proste, że teraz wybierając telewizor możemy zapomnieć całkowicie o jego parametrach technicznych i wybrać tylko jego markę lub skupić się wyłącznie na tym jak wygląda. Tak dobrze jeszcze nie jest.

Na początku 2019 r. na rynku nadal rywalizują ze sobą dwie główne technologie produkcji paneli telewizyjnych: OLED oraz LED (QLED). Jeśli chodzi o OLED to rynkiem rządzi głównie LG, a najlepsze panele LED (QLED) oferuje klientom Samsung. OLED to przede wszystkim wspaniałe czernie i genialny kontrast, a LED (QLED) to dłuższa żywotność wyświetlaczy i wyższa jasność.

Oprócz rozdzielczości 4K i technologii panelu bardzo ważne jest także wsparcie naszego nowego telewizora dla technologii HDR (High Dynamic Range), która zapewnia odpowiednio szeroką rozpiętość tonalną.

Nie wolno zapominać także, aby nasz nowy nabytek z płaskim ekranem zapewniał nam wyświetlanie szerokiej palety barw (WCG – Wide Colour Gamut). WCG jest ważnym elementem rozwiązania HDR.

Obcy: Przymierze W CANAL+ 4K ULTRA HD

Sam HDR jest już znany od lat dziewięćdziesiątych. Jego najpopularniejsza wersja wspierana przez większość producentów sprzętu, czyli HDR10 został zaprezentowany już ponad 4 lata temu. HDR10+, jako kolejna aktualizacja standardu, jest obecny na rynku od 2 lat. HDR zapewnia widzowi obraz, w którym białe elementy będą jeszcze bardziej białe, czernie głębsze, paleta barw szersza, a wszystko to będzie się odbywało, przy zachowaniu pełnej szczegółowości nawet najdrobniejszych elementów obrazu.

Nawet, gdy nasz telewizor będzie wspierał już te wszystkie nowe rozwiązania, to cały czas pamiętajmy o tym, aby nasze źródło sygnału telewizyjnego również zapewniało nam dostęp do tych nowych technologii. A na rynku takich urządzeń jest naprawdę niewiele. Ostatnio nc+ zwraca uwagę w swojej kampanii promocyjnej na wsparcie dla 4K, HDR oraz WCG. To rzadkość wśród dostawców usług telewizyjnych – większość z nich nadal komunikuje tylko to ile kanałów oferują. nc+ oferuje dostęp do najwyższej jakości obrazu w swoim dekoderze 4K ULTRABOX+. Z jego testem możecie zapoznać się tutaj

Większość osób przy zakupie telewizora głowi się najdłużej nad wyborem jego przekątnej. Staramy się kupić jak największy telewizor pasujący do naszego wnętrza i zwykle jest to prosta, ale wbrew pozorom całkiem dobra metoda. Po rozpowszechnieniu standardu 4K mamy zapewnioną odpowiednią jakość obrazu, a więc możemy oglądać telewizję nawet z niezbyt dużej odległości, a jednocześnie będziemy zadowoleni z jej jakości. Obecnie „standardem” jest zakup 55 cali, ale nie bójmy się nawet większych telewizorów. Gdy tuż po zakupie będą się nam wydawać zbyt duże, to już po paru godzinach oglądania telewizji nie będziemy mogli sobie wyobrazić powrotu do mniejszej przekątnej.

Pacific Rim: Rebelia W CANAL+ 4K ULTRA HD

Ale to treść jest najważniejsza

Polacy nadal kochają telewizję i spędzają z nią kilkadziesiąt godzin tygodniowo. Teraz czas na to, aby spędzali ten czas z telewizją bardzo dobrej jakości – zarówno pod względem rozdzielczości, kolorów, kontrastu, ale także przede wszystkim pod względem jakości dostępnych treści.

Potrzeby widzów bez wątpienia ewoluują. Coraz częściej zamiast wiadomości i newsów od telewizji oczekujemy dobrej rozrywki i sportu. Do newsów mamy przecież swoje smartfony z Facebookiem i Twitterem. Programy informacyjne w TV są już dla nas „za wolne”. Gdy jednak chcemy obejrzeć nasz ulubiony serial, blockbuster, sport, świetny dokument to mamy do dyspozycji ofertę naszego dostawcy telewizji. Sprawdźmy na przykładzie aktualnej oferty nc+, co w najwyższej jakości potrafi nam zaoferować jedyny w Polsce operator platformy satelitarnej, który ma już w swojej ofercie jakość 4K.

Jeśli chodzi o sport, a precyzyjniej o piłkę nożną, to oferta nc+ miażdży. Decydując się na dekoder 4K ULTRABOX+ w swoich domach siadamy na widowni boisk angielskiej Premier League, niemieckiej Bundesligi, hiszpańskiej LaLiga Santander i polskiej Ekstraklasy! Mamy więc dostęp do wszystkiego, co najlepsze w piłce w jakości 4K.

Z kanału Canal+ 4K Ultra HD będą też zadowoleni fani polskiego żużla i piłki ręcznej. Przy dynamicznych transmisjach sportowych dekoder 4K ULTRABOX+ może pokazać jeszcze jeden swój technologiczny pazur – wparcie dla HFR (High Frame Rate). Bezpośrednio z satelity otrzymujemy sygnał telewizyjny nadawany w standardzie 120 klatek na sekundę (standard to tylko 50 klatek). Oznacza to po prostu, że zwody Lewandowskiego w Bundeslidze będą tak płynne na naszym telewizorze, jak na murawie w Monachium.

W jakości 4K Ultra HD są także produkcje oryginalne CANAL+ (np. Nielegalni, Belfer, Kruk), blockbustery i kultowe seriale.

Dolby Audio zapewni nam w czasie telewizyjnych „nasiadówek” dźwięk przestrzenny. Dobry dźwięk przyda nam się w czasie oglądania wielkich koncertów i monumentalnych, perfekcyjnie zrealizowanych dokumentów.

Bodyguard Zawodowiec W CANAL+ 4K ULTRA HD

Jest dobry moment na przesiadkę na content 4K

Gdy nasz wielki telewizor 4K czeka już w naszym salonie to, aby wykorzystać w pełni jego znakomitą jakość obrazu i nowe rozwiązania powinniśmy podpiąć go do nowoczesnego dekodera TV.

Akurat teraz jest bardzo dobry moment na migrację naszych usług telewizyjnych do jakości 4K. Na platformie nc+ trwa wiosenna promocja „Przenieś swój telewizor do 4K”. Przy krótkiej, bo tylko rocznej umowie, otrzymujemy od operatora w prezencie CANAL+ 4K ULTRA HD za 0 zł. Koszt dekodera 4K również został obniżony do zera przez pierwsze 6 miesięcy naszej umowy.

Od momentu podpisania mamy standardowe 14 dni na odstąpienie od umowy bez żadnych konsekwencji, ale po zapoznaniu się z tym, co oferuje 4K, to rezygnacja z nowej telewizji nie będzie już wchodziła w rachubę. Skok jakościowy pomiędzy „starą” telewizją, a 4K jest naprawdę szokujący.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: