Netia jest gotowa przeznaczyć 600 mln zł na przejęcia

Newsy
Żródło: Puls Biznesu
Opinie: 11

Netia SA jest obecnie gotowa przeznaczyć na akwizycje co najmniej 600 mln zł, powiedział prezes Netii Wojciech Mądalski. Być może w tym roku operatorowi uda się sfinalizować jedną z planowanych transakcji.

"Na koniec drugiego kwartału mieliśmy blisko 50 mln USD w gotówce, a biorąc pod uwagę nasz czysty bilans, dodatkowe środki możemy pozyskać z zadłużenia. Normalnie bezpieczna relacja długu do EBITDA wynosi 2:1, co pozwoliłoby nam uzyskać około 400 mln zł, co daje w sumie 600 mln zł potencjalnych środków na akwizycje" - powiedział Mądalski.

Finansowanie akwizycji można też pozyskać w oparciu o wyniki finansowe przejmowanej spółki, jeśli generuje ona pozytywne EBITDA. "W sumie to są już bardzo poważne pieniądze" - powiedział prezes.

Mądalski wielokrotnie deklarował chęć aktywnego uczestnictwa w konsolidacji rynku telekomunikacyjnego w Polsce, co ma pomóc operatorowi w osiągnięciu strategicznych celów finansowych, w tym dwucyfrowego rocznego wzrostu przychodów. Netia jest zainteresowana przejęciem należącego do Elektrimu Telekomunikacja El-Netu, a także Tel-Energo, którego właściciel - Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) chce pozbyć się większościowego pakietu do połowy 2004 roku.

"Jesteśmy aktywni w procesie sprzedaży Tel-Energo i El-Netu. Jest realne, że moglibyśmy przejąć El-Net jeszcze w tym roku" - powiedział Mądalski.

Netia deklaruje też kolejne inwestycje w mniejsze spółki telekomunikacyjne.

"Rozmawiamy też z innymi firmami. Jest szereg mniejszych spółek, które są dla nas interesujące" - powiedział Mądalski.

Netia jest też zainteresowana należącą do KGHM Telefonią Dialog, ale czeka na otwarcie procesu sprzedaży ze strony KGHM. Miedziowy konglomerat zapowiadał, że planuje sprzedaż TD na początku 2004 roku.

Przejęcie Tel-Energo oznaczałoby poszerzenie infrastruktury telekomunikacyjnej dla Netii o 12 tys km sieci światłowodowej, co uatrakcyjniłoby ofertę Netii w stosunku do klientów biznesowych, a należący do Tel-Energo Telbank, który świadczy usługi dla sektora bankowego ma bardzo atrakcyjną bazę klientów. Z kolei TD ma komplementarną w stosunku do Netii infrastrukturę telekomunikacyjną.

"Trudności alternatywnych operatorów na początku rozwoju rynku, kiedy w danym regionie mógł istnieć tylko jeden operator inny niż Telekomunikacja Polska SA (TP SA) teraz mogą obrócić się na naszą korzyść, ponieważ infrastruktura poszczególnych operatorów jest prawie w pełni komplementarna" - powiedział Mądalski.

Mądalski podtrzymał prognozy dwucyfrowego wzrostu przychodów w 2003 roku i wzrostu marży EBITDA na poziomie grupy do 25%.

Prezes Netii ma nadzieję, że Ministerstwo Infrastruktury zdąży do końca roku zweryfikować dokumenty przedstawione przez spółkę, co pozwoli na anulowanie 91 mln euro opłat koncesyjnych, które Netia poniosła by móc świadczyć usługi telefonii stacjonarnej. Jeśli MI zweryfikowałoby dokumenty do końca roku, Netia mogłaby jeszcze w tegorocznym rachunku wyników spisać zobowiązania koncesyjne, co bezpośrednio wpłynęłoby na wynik netto.

Na początku sierpnia MI podjęło decyzję o konwersji opłat operatorów telefonii stacjonarnej i udzieliło operatorom promesy umorzenia tych opłat. Obecnie MI sprawdza dokumenty nadesłane przez operatora. Jeżeli dokumentacja poczynionych już inwestycji okaże się zgodna ze stanem faktycznym, MI anuluje opłaty koncesyjne Netii.

Z drugiej strony, na wynik netto Netii w 2003 roku może ujemnie wpłynąć jednorazowe odpisanie niezamortyzowanej do tej pory wartości koncesji, których całkowita wartość netto wynosiła ponad 600 mln zł.

Opinie:

Opinie archiwalne (11):

Komentuj

Komentarze / 11

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  lewickijacek pisze: 2003-09-04 17:10
  pierwszy
  0
 • Users Avatars Mini
  promedia pisze: 2003-09-04 17:33
  ***jacekl*** ... i cos poza tym? Zycze Netii by udala jej sie konsolidacja na poziomie dajacym dobra pozycje wyjsciowa do walki z TPSA, ale nie chcialbym by w efekcie powstal duopol.
  0
 • Users Avatars Mini
  ojciec.dyrektor pisze: 2003-09-04 17:42
  Zgadzam się w całej rozciągłości z opinią mojego przedmówcy. Uważam, że jego wypowiedź jest dowodem głębokiej znajomości poruszanego w tym szacownym forum tematu. Dodam również, że jestem zaskoczony nizewykłą wręcz zwięzłością powyższego komentaża. Niepospolita błyskotliwość intelektu mojego przedmówcy pozwoliła w tak niewielu słowach ogarnąć wszystkie aspekty omawianego zagadnienia. Moje gratulacje.
  0
 • Users Avatars Mini
  ojciec.dyrektor pisze: 2003-09-04 17:44
  ****jacekl - wreszcie mogłeś powiedzieć publicznie coś ciekawego bo przez ostanie 8 godzin było tylko: "bileciki do kontroli"
  0
 • Users Avatars Mini
  ojciec.dyrektor pisze: 2003-09-04 18:02
  ****promedia**** - ale Ty szybko piszesz ;-) wyszło prawie tak jakbym Tobie chciał dokuczyć.
  0
 • Users Avatars Mini
  Bart_22 pisze: 2003-09-04 19:28
  jacekl: Wykazales sie elokwencja i wszechstronna wiedza, wysoce wyspecjalizowana w dziedzinie tk i ekon.
  0
 • Users Avatars Mini
  promedia pisze: 2003-09-04 20:54
  ***ojciec.dyrektor*** hmmm - wlasnie sie zastanawialem KIM jest ow 'przedmowca' ;) Pozdrawiam
  0
 • Users Avatars Mini
  prozac pisze: 2003-09-04 23:49
  Szefostwo netii chce sprzedać trochę akcji (na własne potrzeby) i robi trochę zamieszania medialnego by ceny akcji wzrosły ...i tyle.
  0
 • Users Avatars Mini
  blobi pisze: 2003-09-05 12:37
  Ciekawe kogo oni chcą przejąć ...?
  0
 • Users Avatars Mini
  blobi pisze: 2003-09-05 12:38
  Moze Tepse? :D:D:D
  0
 • Users Avatars Mini
  jogi pisze: 2003-09-05 19:08
  ..jak slusznie zauwazyl *prozac* jest to zwykle mydlenie oczu...a w dodatku Netia moim zdaniem spoczela na laurach, okopala sie ...zastanawiam tylko na co oni czekaja?...na cud?
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: