Emitel przenosi telewizję do niższego zakresu - drugi etap wczoraj w nocy

Newsy
Opinie: 0
Emitel - za nami II etap procesu refarmingu

W nocy z 24 na 25 kwietnia Emitel przeprowadził zmianę częstotliwości i standardu nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej MUX1, MUX2 oraz MUX4. Zmiany dotyczyły Pasa Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, dużej części Wielkopolski, Kujaw, zachodniej części Mazowsza.

Refarming pasma 700 MHz to operacja przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694–790 MHz do niższego zakresu 470–694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych.

Realizowana w ramach refarmingu zmiana standardu nadawania DVB-T2/HEVC to :

  • Lepsza jakość obrazu – rozdzielczość HD
  • Możliwość nadawania programów UHD / 4k
  • Lepsza jakość dźwięku
  • Szerszy zakres udogodnień – personalizacja dźwięku
  • Usługi dodatkowe – telewizja hybrydowa HbbTV.

Był to drugi z czterech etapów projektu refarmingu pasma 700Mhz. Kolejne zmiany nastąpią 23 maja br. oraz 27 czerwca 2022.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami przypominamy, że zmiana częstotliwości i standardu nadawania programów dotyczy głównie emisji multipleksów MUX1, MUX2 oraz multipleksu MUX4 oraz w wyjątkowych sytuacjach emisji MUX 3 (podczas bieżącego przełączenia zmianie uległy kanały nadawania na nadajniku w Bolewicach oraz Człuchowie). Zmianie nie podlegał standard nadawania dla emisji programów MUX3, który zgodnie z decyzją UKE będzie mógł nadawać w standardzie DVB-T do końca 2023 roku.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: