Nokia 5210 została publicznie przedstawiona w listopadzie zeszłego roku, a już pierwszy egzemplarz tego telefonu trafił w nasze ręce. Jest to pierwszy wchodzący na rynek model z zaprezentowanej triady 5210, 6510, 7650. Docelowo ma on zastąpić niezwykle popularne modele 3310 i 3330. Choć jest to telefon z najniższej półki to dość wyraźnie potwierdza on tendencję do wyposażania tanich telefonów w funkcje, które wcześniej znajdowaliśmy tylko w droższych słuchawkach. Drugi trend zauważalny wyraźnie na rynku tanich telefonów to wyposażanie ich w wiele, mało związanych z telefonem i niekoniecznie przydatnych, usług.
Telefon ten jest rozwinięciem modeli serii 33XX. Zarówno budowa wewnętrzna, jak i menu oparte jest na "jądrze" zastosowanym już poprzednio. Jest to, w przypadku Nokii, polityka w pełni słuszna ponieważ rozwiązania te przedstawiają naprawdę najwyższą jakość, która zresztą znajduje uznanie u rzesz konsumentów.
Wydaje się, że to właśnie strategia budowania nowych telefonów na bazie starszych modeli, skutkuje niezwykłą szybkością z jaką Nokia wypuszcza na rynek nowe produkty. Podobnie było ze zbudowanym na bazie Nokii 3330 modelem 5510, tak jest i teraz. Choć premiera odbyła się całkiem niedawno to telefon jest już produkowany i w niedługim czasie będzie dostępny dla każdego. Wejście słuchawki na rynek nastąpi prawdopodobnie niebawem, ponieważ telefon uzyskał już wszystkie niezbędne zezwolenia, w tym także polską homologację. Świadczy o tym naklejka we wnętrzu otrzymanego przez nas telefonu.
Przekazany nam do testowania telefon wyposażony był w ładowarkę oraz instrukcje obsługi w języku angielskim. Polskie wydanie instrukcji jest już gotowe, ale nie zostało jeszcze wydrukowane.
Wygląd
Wygląd nowego modelu różni się dość znacząco do wyglądu telefonów z serii 33XX. Choć zachowano zbliżoną wielkość telefonu (wymiary: 105.5 x 47.5 x 22.5) to wygląd zewnętrzny został kompletnie zmieniony.
Po pierwsze nowy telefon jest modelem o podwyższonej wytrzymałości. A przynajmniej takie wrażenie ma robić. Wydaje się, że jego obudowa jest bardziej wytrzymała na upadki, niż w innych telefonach komórkowych, telefon jest też w pewnym stopniu zabezpieczony przed wodą. Nie jest wodoszczelny, lecz gumowe zabezpieczenia i membrany dość dobrze chronią go przed wilgocią.
Jak już wspomniałem obudowa na większej części swej powierzchni pokryta jest czerwoną gumą. Ponieważ plastik z którego zrobiono obudowę jest czarny tworzy to miłą dla oka kompozycje kolorystyczną. Oczywiście podobnie jak w modelach serii 33XX możliwa jest wymiana obudów, choć w przypadku tego modelu są to raczej "skorupy" (Xpress-on shells) a to z racji swojej wytrzymałości i tego że całkowicie otaczają i chronią wnętrze telefonu.
Jeśli chodzi o klawiaturę, to od razu rzuca się z oczy brak Navi-Key, który stosowano we wcześniejszych modelach. Zastąpiono go układem klawiszy funkcyjnych znanym z modelu 6210. Pod klawiaturą znajdują się dwa klawisze funkcyjne, pomiędzy nimi klawisze strzałek góra i dół, a poniżej zielona i czerwona słuchawka. Choć Navi-Key był dobrym rozwiązaniem i bardzo ułatwiał korzystanie z menu, to wcale nie należy go żałować ponieważ nowe rozwiązanie jest co najmniej równie funkcjonalne, jeśli nie lepsze. Sama klawiatura numeryczna jest dość twarda, ale szybko można się do tego przyzwyczaić.
Z lewej strony obudowy umieszczony został port podczerwieni, urządzenie w które dotychczas najtańsze telefony nie były wyposażane.
Wyświetlacz telefonu jest podobny do tego z modeli 33XX. Zmieniony został natomiast kolor podświetlenia który teraz jest pomarańczowy. Układ wyświetlania funkcji jest również taki sam jak w starszych modelach, z ta tylko różnicą że telefon posiada dwa klawisze funkcyjne, których opisy znajdują się na dole wyświetlacza.
Trzeba dodać, ze klawisz służący do włączenia telefonu - umieszczony jak w 3210 na górze telefonu - pracował bardzo ciężko, trzeba go było wciskać z dużą siłą by telefon zareagował.
Telefon waży 92 gr czyli o 41 gr mniej niż 3330 ze standardową baterią. Jednakże 3310 z baterią litowo-jonową waży tylko 108 gramów, sam telelefon jest więc lżejszy o około 16 gr.
Bateria
Telefon został wyposażony w baterię litowo-jonową o pojemności 750 mAh (symbol BLB-2). Choć 5210 posiadała nowszy rodzaj baterii to wyposażony był w model ładowarki znany już z innych tanich modeli (ACP-7E). Mnie osobiście dość mocno irytowało to, że ładowanie baterii trwało aż 5 godzin. Najnowsze telefony wyposażane w ładowarki podróżne ładują telefon w 1,5 do 2h. Myślę, że producent powinien rozważyć możliwość standardowego wyposażenia telefonu w ładowarkę podróżną.
Według producenta telefon działa w trybie standby bez przerwy przez 60 do 170 h. W naszym teście przy dość intensywnym użytkowaniu (ok. 45 min rozmów + 100 odebranych smsów /dobę) telefon wytrzymywał około 80 h. Maksymalny czas rozmowy podawany przez producenta wynosi od 140 do 230 minut.
Menu
Menu to stare, dobrze już znane menu z poprzednich modeli Nokii. O jego funkcjonalności i łatwości w użyciu nie będę się rozpisywał. Dość powiedzieć, że wiele osób uważa je za wzór tego jak powinno wyglądać menu telefonu komórkowego.
W porównaniu z serią 33XX z menu korzysta się odrobinę inaczej z powodu rezygnacji z Navi-Key. W związku z tym z głównego menu zginęła książka telefoniczna i została na stałe przypisana do prawego klawisza funkcyjnego tak jak w modelu 6210. Pozostałe podmenu pozostały bez zmian, a większość nowych funkcji dodatkowych zgrupowano w menu Dodatki.
Książka telefoniczna
W pamięci telefonu możemy zapisać do 250 numerów. Poza tym możemy również korzystać z pamięci karty SIM. Rekordy w pamięci telefonu maja postać prostą, składają się tylko z numeru telefonu i jego opisu. Każdy z numerów w książce telefonicznej może zostać przypisany do jednej z 5 grup osób. To różnica w porównaniu z telefonami serii 33XX, projektanci odeszli od stosowanego we wcześniejszych modelach przypisywania każdej osobie w książce oddzielnego dźwięku nadejścia połączenia, na rzecz znanego z droższych Nokii systemu grup osób. W ten sposób pamięć i konstrukcja książki telefonicznej w 5210 najbardziej przypomina model 6150. Każdej grupie osób można przypisać własną melodię nadejścia połączenia oraz logo grupy, które będzie wyświetlane gdy zadzwoni do nas ktoś z jej członków.
10 pozycji z książki telefonicznej możemy wybierać głosem. Ten mechanizm jest także znany z poprzednich telefonów Nokii, działa prawidłowo i bez problemu rozpoznaje wypowiadany tekst.
Rekordy z książki możemy przesyłać w formacie vCard poprzez SMS lub łącze podczerwieni.
SMS
Menu SMS niewiele zmieniło się w porównaniu do poprzednich modeli. Nowa Nokia nie obsługuje standardu EMS, który obecnie pojawia się już w większości nowych telefonów na rynku. 5210 dalej pozwala na przesyłanie wiadomości graficznych tylko między telefonami fińskiego producenta. Telefon wyposażono w edytor pozwalający na tworzenie nowych wiadomości graficznych z poziomu telefonu. Aparat poza 10 standardowo zapisanymi w pamięci wiadomościami graficznymi posiada także clip-arty, które można wykorzystać do tworzenia własnych grafik.
5210 nie posiada pamięci na wiadomości SMS i korzysta z pamięci karty SIM. Dostęp do tej pamięci jest szybki i telefon nie ma problemów z jego obsługą. Nową funkcją, w którą wyposażono ten model, jest możliwość kasowania wszystkich przeczytanych wiadomości SMS z pamięci lub wybranego foldera.
Wpisywanie wiadomości następuje z wykorzystaniem słownika T9. Jednakże telefon, który przekazano nam, nie posiadał tego słownika w polskiej wersji. Podobno egzemplarze kierowane do sprzedaży maja być w niego wyposażone. Telefon pozwala na wpisywanie wiadomości SMS o długości do 459 znaków, które przez telefon są potem dzielone i przesyłane.
Tworząc wiadomość możemy skorzystać z jednego z 8 dostępnych szablonów wiadomości. Możemy też do wiadomości wstawić jedną z 8 buziek internetowych.
Zmieniono również, podobnie jak w modelu 8310, sposób przysłania potwierdzenia wysłania wiadomości SMS. Teraz zamiast dwóch SMSów jak kiedyś, przychodzi tylko jeden, z informacją o dostarczeniu krótkiej wiadomości.
Telefon jest oczywiście wyposażony w funkcję Chat.
Spisy połączeń
W tym menu znajdują się spisy połączeń odebranych i nieodebranych z 10 numerami telefonów każdy, oraz lista połączeń wybieranych z 20 numerami. Poza tym poprzez to menu można uzyskać dostęp do liczników czasu połączeń oraz ich kosztów. Tam też dostępne są ustawienia tych usług.
Profile
Menu do zarządzania profilami nosi w języku polskim nazwę Preferencje. Pozwala ono na edytowanie oraz zmianę aktywnego profilu. Do wyboru posiadamy profil Ogólny i 5 dodatkowych. Dla każdego profilu ustawiamy oddzielny sygnał nadejścia połączenia (lub jego brak), głośność sygnału, alarm wibracyjny, pulsowanie świateł podczas nadejścia połączenia, głośność dźwięków klawiszy itd. Ustawiamy tez sygnał nadejścia wiadomości SMS - mogą to być sygnały już wcześniej znane z Nokii, lub - to nowość - jedna z melodii sygnalizujących nadejście połączenia. Może być to melodia zapisana na stałe w telefonie lub jeden z dźwięków użytkownika.
Sygnał nadejścia połączenia można wybrać spośród 35 dzwonków zapisanych w telefonie lub użytkownik może też zapisać do 7 własnych sygnałów dzwonka. Własne dzwonki można otrzymywać poprzez SMS lub tworzyć przy użyciu kompozytora.
Nowością jest, zastosowana już w 8310, możliwość czasowego uruchomienia profilu. Polega ona na tym, że aktywujemy profil tylko do określonej godziny. Gdy ta nadejdzie telefon wróci do profilu który był uruchomiony poprzednio. Funkcja to niezwykle przydatna i pomocna, przede wszystkim dla tych którzy lubią długo spać, a budzi ich dopiero telefon od współpracowników. Można wtedy ustawić godzinę od której jest się dostępnym, a wszystkie połączenia, które nadejdą przed nią nie będą sygnalizowane.
W każdym profilu można wybrać również funkcję filtrowania połączeń. Telefon będzie wtedy informował dźwiękiem tylko o telefonach od osób z wybranych grup użytkowników.
Dla każdego profilu można wybrać inny wygaszacz ekranu. Za wygaszacz ekranu mogą służyć wiadomości graficzne lub animacje. Mogą być one otrzymywane poprzez SMS lub zapisywane ze stron WAP. Standardowo telefon jest wyposażony w 10 wiadomości graficznych i 6 animacji. Wygaszacz uruchamia się po upływie wybranego czasu bezczynności (od 5 sekund do 10 minut).
W modelu który otrzymaliśmy do testowania były pewne problemy z profilem ogólnym. Otóż telefon z włączonym tym profilem nie informował o nadejściu połączenia. Dzwonił tylko w przypadku gdy w jego ustawieniach jako rodzaj dzwonka wybrano "1 sygnał". We wszystkich pozostałych sytuacjach telefon milczał. Nie wiem czy była ta to właściwość tylko tego jednego egzemplarza czy też wszystkich telefonów wyposażonych w to samo oprogramowanie. Jeśli to wada więcej niż jednego telefonu to powinna jak najszybciej zostać usunięta.
Blokada klawiatury
Bardzo przydatna jest funkcja automatycznego blokowania klawiatury. Klawiatura blokuje się automatycznie po upływie wyznaczonego przez nas czasu bezczynności. Taka blokada może zostać również wzbogacona o konieczność podania kodu odblokowującego. Funkcja ta pozwala na zabezpieczenie telefonu przed ingerencją obcych osób, zabezpieczy też nas przed członkami rodziny, którzy chcieliby skorzystać z naszej słuchawki. Wprowadzenie automatycznej blokady klawiatury może świadczyć o tym iż Nokia (dość konserwatywna jeżeli chodzi o wprowadzanie funkcji popularnych w innych telefonach a których nie było w słuchawkach Nokia nigdy) zaczyna jednak słuchać rad swoich wiernych użytkowników.
Gry
Nokia została wyposażona w 5 gier: Snake II, Space Impact, Bumper, Batumi i Pairs II. Podobnie jak w modelu 3330 możliwe jest ściganie poprzez WAP nowych etapów do gier. W telefonie można na raz zapisać dwa nowe etapy. Na serwerze Nokii dostępny jest jeden promocyjny etap dla każdej z gier: Snake II, Bumper i Space Impact. Za możliwość ściągnięcia kolejnych etapów trzeba już niestety zapłacić.
Inną dostępną funkcją jest możliwość wysyłania wyników własnych gier na serwer Club Nokia. Aby móc to zrobić należy w odpowiednim menu telefonu wpisać własny identyfikator Club Nokia.
Choć telefon wyposażono w port podczerwieni to gry nie zostały wyposażone w funkcję gry we dwie osoby, a szkoda.
Niewiele zatem zmieniło się w menu gier w porównaniu z poprzednimi modelami, prawdopodobnie dlatego, że jest przemyślane i dobrze dopracowane, choć zapaleni gracze zapewne chcieliby uzyskać jakieś nowe gry.
Kalkulator, Terminarz i IrDA
Kalkulator wykonuje najprostsze działania i jest taki sam jak w modelach 33XX. Nowością jest natomiast wyposażenie taniego telefonu, takiego jak 5210, w port podczerwieni. Port umożliwia wysyłanie i wymianę z innymi urządzeniami rekordów z książki telefonicznej lub notatek z terminarza. Telefon nie jest niestety wyposażony w wewnętrzny modem, co uniemożliwia przesyłanie danych i wpływa na dość ograniczone wykorzystanie portu IrDA.
Terminarz telefonu pozwala na zapisanie w pamięci do 100 notatek. Mogą to być przypomnienia o spotkaniach, telefonach czy urodzinach. Ponieważ telefon jest skierowany przede wszystkim do młodych ludzi, bardzo rozbudowano jeden z typów spotkania - trening. Wybierając taką notatkę mamy do wyboru prawie 20 różnych dyscyplin sportowych. Później, gdy trening jest prezentowany w kalendarzu, obok jest wyświetlana ikona stosowna dla danego sportu.
Terminarz został także wyposażony w chiński kalendarz księżycowy, ale ta funkcja odstępna jest tylko w telefonach z chińskim menu.
Dodatki
Menu dodatki zostało rozbudowane w porównaniu do modeli poprzednich. Jest to w pełni zgodne z trendem który nakazuje wyposażanie tanich telefonów komórkowych w jak największą ilość funkcji dodatkowych.
Zupełną nowością w która wyposażono Nokię 5210 jest termometr. Mierzy on temperaturę otoczenia i prezentuje na wyświetlaczu w stopniach Celsjusza lub Fahrenheita. Jest to funkcja niezbyt związana z telefonem komórkowym, lecz jak mi się wydaje dość przydatna. Odczyty temperatury są prawidłowe, choć jeśli trzymamy telefon przez dłuższy czas w ręku to wskazywana temperatura będzie raczej bliższa temperaturze naszego ciała.
Inne funkcje dostępne w tym menu to minutnik, który pozwala na odliczanie czasu jednorazowo lub cyklicznie, oraz stoper z międzyczasami. Wskazania stopera mogą zostać wyeksportowane do kalendarza i zapisane jako notatka.
Kolejną funkcją jest edytor zdjęć. Pozwala on na tworzenie własnych wiadomości graficznych z poziomu telefonu. Jest on podobny to edytorów wiadomości EMS dostępnych w modelach Ericssona.
WAP
Przeglądarka WAP obsługuje standard 1.1. Wyświetla strony bez najmniejszych problemów i charakteryzuje się dużą stabilnością.
Konfiguracja WAP następuje poprzez edycję i uaktywnienie jednego z 5 profili WAP. W profilu tym umieszczamy wszystkie dane niezbędne dla zainicjowania połączenia, w tym numer dostępowy i numer IP operatora.
Tak skonfigurowana przeglądarka pozwala na oglądanie wszystkich stron w języku WML. Najczęściej odwiedzane strony możemy zapisać jako zakładki. Możemy również zapisać w telefonie certyfikaty wykorzystywane podczas połączeń szyfrowanych.
Obrazki i animacje wyświetlane na stronach WAP mogą być zapisywane i używane jako wygaszacze ekranu lub wiadomości graficzne.
Nokia 5210 a Siemens C45
Ponieważ niedawno testowałem najnowszy tani telefon Siemensa - C45, musze podzielić się kilkoma uwagami dotyczącymi porównania tych modeli. Wydaje się bowiem, że to między tymi dwoma słuchawkami rozegra się walka o prymat na rynku najtańszych telefonów. Kiedy porównywałem C45 do Nokii 3330, to wydawał mi się on jej godnym konkurentem, przedstawiał mianowicie podobną filozofię budowy telefonu, zbliżony zestaw funkcji i funkcjonalność. Jednakże, kiedy porówna się najnowsza Nokię z Siemensem to nie sposób oprzeć się wrażeniu że Siemens pozostał odrobinę z tyłu. Wyposażenie 5210 w funkcje z droższych telefonów stworzyło z niej zupełnie nowy standard do którego Simensowi jest niestety daleko. Wydaje się, że Siemens C45 mógłby konkurować z Nokią 5210 jedynie ceną, choć jeśli cena nowej Nokii będzie zbliżona do obecnej ceny modelu 3330 to może być to bardzo trudne.
Podsumowanie
Najnowszy model Nokii to naprawdę świetny telefon. Opierając się na sukcesie modeli serii 33XX projektanci fińskiego producenta stworzyli nową jakość na rynku najtańszych telefonów. Objawia się to wyposażeniem 5210 w funkcje, w które do niedawna były wyposażane tylko najdroższe telefony (np. port podczerwieni). Konstruując ten model wykorzystano również wiele sprawdzonych rozwiązań, które zostały zastosowane w modelu 8310, jak np. możliwość czasowych ustawień profili. Wszystko to zostało dopełnione dużym zestawem opcji dodatkowych, które jak np. termometr pozwalają na zwiększenie funkcjonalności słuchawki.
Znaczącą wadą telefonu wydaje mi się brak obsługi standardu EMS. Nokia reklamuje w telewizji możliwość wysyłania z telefonu zdjęć i muzyki, natomiast z 5210 na telefon innego producenta nie da się przesłać nawet malutkiej ikony.
Biorąc te wszystkie cechy pod uwagę trzeba stwierdzić, że Nokia 5210 prawdopodobnie odniesie jednak duży rynkowy sukces. Będzie także stymulować rozwój telefonów wszystkich producentów, wskazując kanon funkcji bez którego nowoczesna słuchawka nie może się obejść.
Wydaje się zatem, że nową Nokię można polecić każdemu kto potrzebuje taniego telefonu z dużą ilością funkcji.