Nasza redakcja otrzymała do testowania jeden z najnowszych telefonów koncernu Nokia - model 6100. Wprowadzając serię ostatnich modeli Nokia zrobiła trochę zamieszania w systemie numeracji swoich słuchawek, tak, że coraz trudniej poruszać się w gąszczu tych cyferek.
Nokia wprowadzając całą serię nowych słuchawek stara się sprostać działaniom konkurencji, która dość ostro poczyna sobie na komórkowym rynku. Fiński producent, który przez nadal jest niekwestionowanym liderem wśród producentów telefonów, zaczął powoli tracić część swojego udziału w rynku. Nowe Nokie mają już to, co powoli staje się standardem na średniej i wyższej półce telefonów: kolorowe wyświetlacze, polifoniczne dzwonki i obsługę wiadomości multimedialnych MMS. Poza tym zawarte w nowych telefonach rozwiązania czerpią w pełni z ogromnego doświadczenia fińskiego producenta w projektowaniu dobrych słuchawek.
6100 to klasyczny telefon z wyższej półki. Wśród jego funkcji znajdziemy wszystko, co dziś można znaleźć w telefonach komórkowych. No może poza Bluetoothem, w którego nie został wyposażony. Telefon pracuje w 3 systemach, tak, więc można z niego korzystać prawie na całym świecie.
Wygląd
Jak już wspomniałem wygląd Nokii ma charakter klasyczny. Linia telefonu jest elegancka i konserwatywna. Uwagę zwraca przede wszystkim wielkość i waga słuchawki. Jest ona naprawdę malutka (102 x 44 x 13,5 mm) i bardzo lekka. Z baterią waży bowiem zaledwie 76 gramów.
Świetne wrażenie robi kolorowy wyświetlacz aparatu, ma on bardzo dobry kontrast, co czyni korzystanie z niego bardzo przyjemnym. Rozdzielczość wyświetlacza wynosi 128 na 128 punktów i potrafi on wyświetlić do 4.096 kolorów. Takie parametry powodują, ze na ekranie mieści się jednocześnie do 8 linii tekstu, czyli prawie cała wiadomość SMS.
Obudowa telefonu zrobiona jest z bardzo dobrej jakości plastiku. Jest świetnie dopasowana i nie trzeszczy. Podobnie jest z klawiatura, z której korzysta się bardzo wygodnie. Do poruszania się po menu służy przede wszystkim połączony okrągły przycisk z 4 strzałkami, poza tym telefon ma standardowe przyciski zielonej i czerwonej słuchawki oraz dwa przyciski funkcyjne pod klawiaturą.
Naciśnięcie jednej z 4 kierunkowych strzałek spowoduje, natychmiastowe przejście do jednego z podmenu telefonu. Naciskając strzałkę w lewo przejdziemy bezpośrednio do edytora wiadomości SMS, strzałka w prawo to Kalendarz. Strzałka w górę to książka adresowa z pozycjami pogrupowanymi alfabetycznie wg nazwiska, natomiast strzałka w dół to to samo tyle, że z posegregowanymi według imion.
Ponieważ wszystkie przyciski funkcyjne znajdują się bardzo blisko siebie, to początkowo bardzo często zdarzało mi się przypadkowo nacisnąć nie ten klawisz, który zamierzałem. Jednak po dłuższym użytkowaniu do takiego ułożenia klawiatury można się przyzwyczaić.
Z boku obudowy po lewej stronie znajdują się przyciski regulacji głośności w słuchawce, a po prawej stronie port podczerwieni.
Na spodzie znajduję się nowy port służący do przyłączenia akcesoriów. Dotychczas wszystkie telefony Nokii z serii 5, 6 i 7 od czasów Nokii 5110 miały ten sam port, teraz to się zmienia. Nowy port uzyskał także własną, zastrzeżoną przez producenta nazwę Pop-port. Najbardziej interesującym z akcesoriów, które można przez ten port podłączyć, jest zestaw słuchawkowy z wbudowanym aparatem fotograficznym.
Bateria
Telefon jest wyposażony w ultralekką i niezwykle małą baterię o symbolu BL-4C. Jest to bateria litowo-jonowa o pojemności 720 mAh.
W naszym dwutygodniowym teście przy prowadzeniu około 30 minut rozmów i odbieraniu 100 SMSów dziennie telefon wytrzymywał bez ładowania około 70 godzin.
Menu
Słuchawka, która otrzymaliśmy do testowania była wyposażona w oprogramowania w wersji 4.01 z 12 grudnia 2002 roku.
Menu, choć zostało graficznie ulepszone, to wciąż opiera się na tych samych założeniach, jakie Nokia wypracowała w swoich wcześniejszych telefonach. Każdemu, kto choć raz był posiadaczem Nokii menu to wyda się znajome i łatwe do obsługi. Funkcje są bardzo logicznie pogrupowane w menu, tak, że nie powinny się zdarzać sytuacje, kiedy bezwładnie krążymy po nim w poszukiwaniu jakiejś funkcji.
W porównaniu do poprzednich modeli Nokii przybyło kilka nowych pozycji w menu głównym. Aż dwie pozycje w menu są związane z oprogramowaniem Java. Jedno menu to Gry, a drugie to Aplikacje, choć podział ten jest zupełnie dowolny i płynny. Ściągałem podczas testu kilka gier i wszystkie one trafiły do menu Aplikacje. W ten sposób ilość pozycji w głównym menu osiągnęła ilość 13.
Telefon pozwala na zmianę kolorystyki menu. Oczywiście możliwe jest stworzenie z dowolnego obrazka tapety na wyświetlaczu, podobnie można skonfigurować także wygaszacz ekranu, który uruchomi się po upływie zadanego przez użytkownika czasu bezczynności.
Telefon nadal obsługuje loga operatora, teraz istnieje jednak możliwość sterowania wyświetlaniem logo z poziomu menu telefonu.
Książka telefoniczna
Książka telefoniczna Nokii może zawierać do 300 opisów, do każdego z opisów można przypisać kilka numerów telefonów lub pól tekstowych. Poza własną pamięcią telefon obsługuje także pamięć na karcie SIM. Telefon pozwala na jednoczesne wyświetlanie zawartości obu pamięci lub tylko jednej z nich, możliwe jest także kopiowanie pojedynczych lub wszystkich rekordów z jednego rodzaju pamięci do drugiego.
Podobnie jak starsze Nokie telefon ten umożliwia tworzenie 5 grup użytkowników. Każda grupa może mieć własny dzwonek nadchodzącego połączenia i logo, które jest wyświetlane, gdy nadchodzi połączenie od osoby z danej grupy.
Pozycje z książki telefonicznej mogą być poprzez port podczerwieni lub SMS wysyłane do innych urządzeń, które obsługują standard przesyłania wizytówek vCard.
Wiadomości
Telefon obsługuje standardy SMS i MMS. Do redagowania wiadomości można używać bardzo dobrego słownika T9, oczywiście także w języku polskim.
Wysyłać można wiadomości SMS standardowej długości 160 znaków, lub dłuższe, które mogą posiadać maksimum 450 znaków. Możliwe jest także wprowadzanie znaków Unicode, np. polskich liter, lecz wtedy ilość znaków dostępnych w jednym SMS-ie spada do 70. Natomiast wielkość wysyłanych wiadomości MMS jest ograniczona do 30 KB.
Wiadomości MMS są przechowywane w specjalnej, tylko na to przeznaczonej pamięci. Może w niej być zapisanych 150 SMSów, lub 50 wiadomości obrazkowych w standardzie Nokii. Wiadomości MMS są przechowywane w pamięci współdzielonej przez różne aplikacje telefonu. Pamięć ta ma pojemność 725 KB danych i służy także do przechowywania obrazków lub aplikacji języka Java.
Profile
Telefon, podobnie jak starsze słuchawki fińskiego producenta korzysta z mechanizmu profili. Służą one do ustawienia sposobu zachowania telefonu w danym środowisku. Dla każdego profilu można ustawić inny sposób dzwonienia telefonu lub brak dzwonka, wibracje lub całkowite milczenie. Możliwe jest także wybranie konkretnego dzwonka i sygnału nadejścia wiadomości.
Profile zmienia się w bardzo łatwy sposób, możliwe jest także czasowe aktywowanie profilu, tzn. do określonej godziny. O określonej godzinie telefon automatycznie uruchomi profil, który był włączony w momencie aktywowanie profilu czasowego.
Poza profilem ogólnym telefon posiada 5 profili dodatkowych oraz profile dla konkretnych akcesoriów, takich jak np. zestaw słuchawkowy. Wszystkie profile są w pełni konfigurowalne przez użytkownika.
Nową funkcją w telefonach Nokii jest tryb głośnomówiący podczas rozmowy. Wchodząc do menu podczas rozmowy możemy ten tryb uruchomić i rozmawiać poprzez wbudowany głośnomówiący głośnik i mikrofon.
Dźwięki
Nokia została, co jest zgodne z panującym obecnie na rynku trendem, wyposażona w możliwość odgrywania dzwonków polifonicznych. O zaletach takich dzwonków nie trzeba nikogo przekonywać. Każdy, kto choć raz usłyszał dźwięk polifoniczny wie, że brzmi on bardziej realistycznie i jest bardziej przyjemny dla ucha słuchacza niż dzwonek tradycyjny. Jeśli ktoś nie słyszał jeszcze dzwonków polifonicznych, to nie ma się, czym martwic, bo prawdopodobnie już wkrótce wszystkie nowe telefony będą odgrywać polifoniczne melodie.
Dzwonki w wydaniu Nokii 6100 brzmią świetnie, choć odrobinę gorzej niż w Samsungu SGH-T100, czy ostatnio testowanym przeze mnie Sagemie myX-5d. Telefon posiada wbudowanych 10 zwykłych monofonicznych dźwięków, dźwięki polifoniczne są przechowywane w specjalnym folderze. Istnieje jedynie ograniczenie objętości wszystkich dzwonków, ponieważ korzystają one ze współdzielonej pamięci telefonu o pojemności 725 KB.
Dzwonkami są pliki w formacie .mid. Dodatkowe dzwonki można przesłać z komputera poprzez port podczerwieni lub kabel połączeniowy. Można także ściągnąć taki dzwonek za stron WAP. Taką funkcję proponuje portal WAP Plus GSM. Niestety tylko jeden dzwonek można ściągnąć bezpłatnie, za pozostałe trzeba już płacić wysyłając SMSy typu Premium. Dzwonki można również ściągać ze stron Club Nokia, oczywiście także nie za darmo.
Obrazki
Współdzielona pamięć 725 KB służy także do przechowywania obrazków. Można je wykorzystywać jako tapety na wyświetlaczu, wygaszacze ekranu lub można je załączać do wiadomości MMS. Standardowe obrazki zapisane w pamięci telefonu mają rozdzielczość 122 na 122 punkty i są zapisane w formacie JPG. Tego rozmiaru obrazki idealnie pasują jako tapety lub wygaszacze ekranu. Dodatkowe obrazki można także odbierać z komputera poprzez kabel lub port podczerwieni, albo ściągać przez WAP.
GPRS i WAP
Telefon pozwala na korzystanie zarówno z pakietowej transmisji danych GPRS, jak i szybkiej transmisji HSCSD oraz zwyczajnego przesyłu danych GSM.
GPRS pozwala na zestawienie do 3 kanałów do ściągania danych i 1 do wysyłania, daje to odpowiednie szybkości transmisji: 40,2 i 13,4 kbit/sekundę.
Połączenie z komputerem może następować poprzez port podczerwieni lub specjalny kabel połączeniowy. Do obsługi takiego połączenia służy program Nokia Connection Manager z pakietu PC Suite, który jest dołączony do telefonu na płycie CD.
Telefon obsługuje WAP w wersji 1.2.1. Świetnie pokazuje wszystkie strony w kolorze, cała przeglądarka działa bardzo stabilnie i pewnie.
Jak już wcześniej wspomniałem, Nokia może pobierać dodatkowe obrazki lub dzwonki przez WAP. Jest to bardzo szybka operacja, szczególnie, jeśli korzystamy z WAP over GPRS. Możliwe jest także stałe utrzymywanie sesji GPRS-u, co zwykle daje korzyść ekonomiczną, ponieważ każda nowo nawiązana sesja jest taryfikowana od początku.
Java
W telefonie mogą być umieszczane i uruchamiane gry oraz aplikacje języka Java a dokładnie aplikacje stworzone w Java 2 Micro Edition. Wszystkie aplikacje i gry są umieszczane we współdzielonej pamięci telefonu. Pojedyncza gra lub aplikacja może mieć maksymalną wielkość 64 KB.
Standardowo telefon został wyposażony w dwie aplikacje tj. w Converter i Wolrd Time. Converter służy do dokonywania przeliczeń najróżniejszych stosowanych na świecie jednostek długości, objętości, powierzchni itd. World time pozwala natomiast, dzięki znajomości naszej lokalizacji i czasu lokalnego na poznanie godziny w dowolnym miejscu na ziemi.
Jedyną gra, w jaką standardowo wyposażono Nokie są Chess Puzzle. Jest to prosta gra w szachy, pomagająca jednak nie na rozgrywaniu całych partii a jedynie ich samych końcówek. Telefon ustawia nam pewną konfigurację figur na planszy oraz informuje w ilu ruchach powinniśmy zamatować przeciwnika. Jeśli nam się o uda, wygrywamy, a jeśli nie to tracimy punkty.
Pierwszą rzeczą którą zrobiłem zaraz po otrzymaniu telefonu była próba ściągnięcia nowych, dodatkowych gier. Nie jest to niestety takie łatwe, bowiem większość dostawców każe sobie za to płacić.
Ze strony Software Market, której zakładka znajduje się standardowo w pamięci Nokii, udało mi się ściągnąć gry: Leaderboard (36 KB - 16 sekund ściągania) i Miki's Word (62 KB). Jak się ostatnio dowiedziałem możliwe jest bezpłatne, w ramach promocji, ściągnięcie dwóch gier ze stron WAP Ery, pod warunkiem wszakże, że jest się jej abonentem.
Dodatki
Ważnym uzupełnieniem wskazanych już wyżej funkcji tego telefonu jest Organizator (Kalendarz). Pozwala on na łatwe zapisywanie spotkań i notatek. W pamięci telefonu możemy umieścić aż 250 spotkań. Uzupełnieniem kalendarza jest Lista spraw (To-do list). Jest to lista spraw "do załatwienia", czynności z listy, które zostały przez nas wykonane w prosty sposób możemy z listy wykreślić.
Poza tym telefon wyposażono w kalkulator, minutnik, stoper i oczywiście budzik. Jak w kilku starszych telefonach Nokii został on także wyposażony w Portfel czyli specjalna funkcje służącą do przechowywania numerów kart kredytowych i innych ważnych informacji. Dostęp do portfela jest chroniony specjalnym kodem dostępu, co interesujące wpisanie złego kodu nie powoduje wyświetlenia informacji o błędzie, ale powoduje, że zawartość pamięci zostaje zakodowana.
Podsumowanie
Muszę stwierdzić, że Nokia 6100 wyjątkowo przypadła mi do gustu. Łączy ona to wszystko, co dobre w telefonach fińskiego producenta z wieloma nowinkami na rynku GSM. Telefon jest zdumiewająco mały i lekki. Trudno dopatrzyć się w Noki jakichkolwiek rażących błędów czy niedoróbek, telefon jest naprawdę dopracowany, także na poziomie szczegółów.
Spokojnie mogę ten telefon polecić każdemu, bez względu na to, jakiego telefonu teraz używa. Ja sam prawdopodobnie "przesiądę się" na ten model, gdy tylko pojawi się w końcu na rynku.
Jest tylko jedno "ale", chodzi bowiem o cenę tego telefonu. Jak wiemy doskonałość ma swoją cenę i dlatego Nokia 6100 na pewno nie będzie tania. Trudno jeszcze powiedzieć, w jakiej cenie pojawi się na polskim rynku. Dopiero znając cenę będzie można jednoznacznie stwierdzić, czy jest produktem wartym zakupu. Póki co marzenia jednak nic nie kosztują i myślę, że wszyscy możemy spokojnie o posiadaniu Noki 6100 pomarzyć.