Nokia 6230 jest dowodem na to, że fiński koncern nadal potrafi produkować dobre telefony pozbawione udziwnień, kolorowych, migających obudów, klawiatury opisanej na kole itp. Ten model ma tylko jedną znaczącą wadę - ma mały ekran. Innych wad nie stwierdzono. Lista zalet jest za to dużo dłuższa. 6230 może być pierwszym telefonem, który stanie się rzeczywistą alternatywą dla dotychczasowych użytkowników telefonów 6310 i 6310i. Jest to pierwszy aparat, który z czystym sumieniem można im polecić.
Wygląd zewnętrzny
Telefon podoba się wszystkim, większość mężczyzn krytykuje jednak jego zbyt małe rozmiary w porównaniu do np. popularnej 6310. Do mniejszych rozmiarów telefonu można się bardzo szybko przyzwyczaić, szczególnie, że klawiatura wbrew pozorom jest równie wygodna co w poprzednich, większych modelach. Trochę mniej wygodny jest pad (joystick), który czasami wybiera kierunek losowo, a nie ten który teoretycznie wybrał właściciel telefonu. Jakość plastików jest wysoka - powrócił jednak problem luźnej tylnej klapki, która jak za dawnych lat ma ułamek milimetra luzu. Jej zdjęcie jest natomiast sporym problemem i wymaga siły. Wygląd obudowy jest chyba najładniejszy w historii Nokii, a 6230 jest trochę podobna do nowego SE T630. Obiektyw kamery jest umieszczony pod plastikową osłoną. Brakuje trochę lusterka, które w modelach innych producentów ułatwia robienie autoportretów. Telefon waży 97 g i mierzy 103 mm x 44 mm x 20 mm.
Ekran
Ekran w 6230 jest malutki, ale jego jakości nie można niczego zarzucić. Ekran wykonany w technologii TFT ma rozmiary kwadratu o boku 27.3 mm. Rozdzielczość wyświetlacza to 128x128 pikseli. 6230 wyświetla 65536 kolorów. Wyświetlany obraz - zarówno zdjęcia, filmy jak i gry - ma wspaniałą jakość kompensującą niewielkie rozmiary matrycy wymuszone rozmiarami samej obudowy.
Kamera
Z tyłu obudowy znajduje się kamera VGA. Jakość zdjęć najlepiej obrazują przykłady. Nadal jakości fotografii VGA nie można porównywać z jakością nawet najtańszych aparatów cyfrowych. Aparat w telefonie służy bardziej zabawie, ale już w tym roku pojawi się w sprzedaży pierwszy model Nokii z matrycą 1 megapiksela. Okazuje się jednak, że zdjęcia wykonane tym lepszym aparatem ze względu na swoje rozmiary nie nadają się już do przesłania poprzez telefon.
Aby uruchomić tryb kamery w Nokii 6230 wystarczy nacisnąć joystick w kierunku "do góry" i już możemy robić zdjęcia lub nagrywać filmy. Jakość zdjęć jest regulowana w trzech trybach: standardowa, tryb portretowy (zdjęcie do książki telefonicznej) oraz tryb nocny (rozjaśniony). Przy wykonywaniu zdjęć możemy skorzystać z 10 sekundowego samowyzwalacza. Dodatkowo możemy nagrać film o długości maksymalnie 2 MB, czyli 4 minut (wraz z dźwiękiem). Filmy nagrywane są w standardzie 3GPP, który przy odtwarzaniu na komputerze wymaga specjalnego kodeka.
Pamięć
Nokia 6230 ma zainstalowane wewnątrz 6 MB pamięci współdzielonej do zapisywania danych ze wszystkich aplikacji zainstalowanych w telefonie. Pamięć ta jest rozszerzona przez dołączoną do zestawu kartę pamięci MMC o rozmiarze 32 MB. Możliwość instalowania kart istniała dotychczas tylko w większych modelach. Wielkość dołączonej karty nie szokuje, szczególnie, że 6230 jest wyposażona w odtwarzacz MP3, ale zamożniejsi mogą sobie zawsze dokupić kolejną kartę. Polecane są oryginalne karty fińskiego producenta, chyba, że istnieje możliwość wcześniejszego przetestowania czy wybrana karta działa w telefonie.
Muzyka
Pomimo, że 6230 jest bardzo "poważnym" telefonem to zapewnia możliwość słuchania muzyki z co najmniej trzech źródeł: radia, odtwarzacza strumieniowego audio oraz z odtwarzacza MP3. Jakość dźwięku może być regulowana equaliserem o 7 programach. Radio działa tylko po podłączeniu zestawu słuchawkowego, ale jego czułość nawet wówczas (czyli po podłączeniu anteny) nie zachwyca - radio działa dobrze tylko w miejscach z dobrym zasięgiem. Radia można słuchać także poprzez znakomitej jakości głośnik zainstalowany wewnątrz obudowy. Przez przypadek okazało się, że po włączeniu do gniazda słuchawek nie da się odtwarzać poprzez głośnik muzyki z MP3 playera - po zmianie sposobu odtwarzania w menu w rzeczywistości dźwięk słychać nadal tylko w słuchawkach. Największą ułomnością odtwarzacza MP3 jest brak dołączonego do zestawu kabla USB, dołączanego np. do Nokii N-Gage. Taki kabelek trzeba sobie samemu dokupić, albo przegrywać pliki poprzez port podczerwieni, który działa dużo wolniej od USB. Radio lub plik MP3 może być dźwiękiem alarmu budzącego nas co rano.
Dzwonki
Dzwonkiem w Nokii 6230 może być dowolny plik dźwiękowy zapisany w pamięci telefonu. W przypadku większych plików MP3 może się jednak okazać, że telefon będzie z minimalnym opóźnieniem reagował na nadchodzące połączenie. Chyba dla Polaków, a na pewno dla wielbicieli muzyki poważnej Nokia wgrała standardowo do 6230 piękny dzwonek polifoniczny z muzyką Chopina, który wzbudza jeszcze większą sympatię dla tego modelu.
Wiadomości
Nokia 6230 jest wyposażona w bardzo prostego klienta poczty elektronicznej, potrafi wysłać i odebrać MMS-a, a także jest bardzo dobrym telefonem do wysyłania dużej liczby SMS-ów. Specjalnie dla fanów SMS w menu wiadomości stworzono specjalne listy odbiorców, aby ułatwić szybkie wysyłanie tej samej wiadomości do wielu osób. Najważniejsze jest jednak to, że nawet przy dużej liczbie SMS-ów w skrzynce odbiorczej telefon nie zwalania, tak jak to ma miejsce w serii 6310. Gorzej działają e-maile oraz MMS-y. Wiadomości multimedialne są w 6230 wysyłane w standardzie TCP/IP, na co np. polska Era nie jest chyba jeszcze gotowa. W tej sieci w ogóle nie udało się z tego telefonu wysłać żadnego MMS-a. W Plusie wysyłanie trwa czasami znacznie dłużej niż powinno (ale nie jest to regułą). Jeśli operatorzy nie poprawią działania tej usługi to trudno się spodziewać, że użytkownicy będą wysyłali MMS-y masowo. Problemem są także ustawienia, które w nowych Nokiach różnią się od tych dostępnych na stronach operatorów. Najłatwiej jest teraz korzystać z automatycznych ustawień przesyłanych ze strony Nokii. Niestety dobre ustawienia nie gwarantują poprawnego działania MMS-ów w polskich sieciach. Nie ma natomiast problemów z pobieraniem poczty elektronicznej do prostego programu zainstalowanego w 6230. Program ten służy bardziej jako narzędzie do sprawdzania czy przyszedł już list, na który czekamy, niż do rzeczywistej obsługi poczty. W aplikacji nie da się przeczytać maili w HTML-u, nie da się także oczywiście odczytać żadnego załącznika. W niektórych sytuacjach może się jednak okazać, że sprawdzenia poczty poprzez komórkę wpłynie pozytywnie np. na nasze relacje ze zwierzchnikiem z pracy (gdy np. w czasie weekendu na Mazurach zaskoczymy szefa szybko odpowiadając na jego pytanie wysłane pocztą eletroniczną). Jeden e-mail może mieć tylko 30 KB. W skrzynce na SMS-y mieści się 150 wiadomości. Maksymalny rozmiar wiadomości MMS to 100 KB. Błędem w oprogramowaniu do poczty elektronicznej jest ciągłe podświetlenie klawiatury i ekranu w przypadku korzystania z tej aplikacji, co może spowodować szybkie wyładowanie baterii.
Transmisja danych
Obsługiwane standardy transmisji danych to jedna z większych zalet 6230. Przy wykorzystaniu zasięgu EDGE (a EDGE ma się stopniowo pojawiać w polskich sieciach) modem z 6230 może pobierać dane z prędkością do 236.8 Kbit/s. EDGE klasy 10 przełącza się pomiędzy szczelinami w następujący sposób 4+1 lub 3+2. Zwykły GPRS jest również klasy 10 (4+1 lub 3+2). Gdy EDGE naprawdę będzie działał, obiecywana przez Nokię prędkość pozwala na pracę przy komputerze naprawdę w dowolnym miejscu. Z urządzeniami zewnętrznymi 6230 łączy się poprzez kabel (nie jest dołączony), poprzez Bluetooth lub poprzez port podczerwieni. Szczególną uwagę należy zwrócić na Bluetooth. Testowaliśmy go ze słuchawką firmy Motorola. Te dwa urządzenia nigdy się nie rozłączały, a słuchawka sama logowała się do telefonu, gdy znalazła się w jego zasięgu. To ewenement jeśli chodzi o standard Bluetooth instalowany w Nokiach. Osobną sprawą pozostaje pobór energii - standard błękitnego kła nie został dopracowany pod tym względem i po włączeniu Bluetooth bateria zużywa się znacznie szybciej.
Książka telefoniczna
Spis telefonów w nowej Nokii jest bardzo rozbudowany. Do pamięci można zapisać aż 1000 kontaktów - każdy z nich może mieć wypełnione wszystkie pola. Każdy wpis może składać się z 5 numerów oraz 5 dodatkowych informacji: e-mail, strona internetowa, adres, ID użytkownika w usłudze Presence oraz notatkę (każda może mieć aż 3000 znaków). 25 wpisów możemy wybierać głosowo. Do każdego kontaktu z pamięci telefonu możemy dodać zdjęcie. W przyszłości bardzo wygodną usługą będzie wspomniany już Presence. W książce z kontaktami będziemy widzieć czy nasi znajomi czy kontrahenci mogą teraz rozmawiać lub np. mogą tylko odbierać wiadomości. Jest to usługa podobna do np. popularnego w Polsce Gadu-Gadu. Operatorzy nie śpieszą się z wdrażaniem nowych rozwiązań oferowanych przez Nokię, ponieważ w przypadku Presence tracić będą przychody z przypadkowych połączeń na pocztę głosową.
Gry, aplikacje Java
W telefonie można instalować aplikacje, których rozmiar nie przekracza 128 KB. Standardowo do dyspozycji użytkownika są trzy gry oraz trzy aplikacje. Najciekawszą grą jest wspaniały wyścig samochodowy Beach Rally II. Jest też gratka dla wielbicieli golfa.
Dołączone standardowo programy użytkowe są bardzo proste. Oprócz konwertera walut oraz zegara światowego możemy znaleźć słownik, który tłumaczy wpisane słowo na kilka języków jednocześnie.
Przeglądarka internetowa
W 6230 zaimplementowano najnowszą przeglądarkę z obsługą WAP 2.0. Podobnie jak MMS-y przeglądarka wykorzystuje do transmisji protokół TCP, czyli różny od tego wykorzystywanego dotychczas przy korzystaniu z WAP. W odróżnieniu od MMS-ów WAP poprzez nowy protokół działa znakomicie i nie ma z nim żadnego problemu. Należy jednak zwrócić uwagę osobom odpowiedzialnym z portal Omnix, aby szybciej uaktualniały bazę telefonów kompatybilnych z Omnixem ponieważ w obecnej chwili większość najnowocześniejszych telefonów wyświetla jedynie starą stronę WAP Ery.
Pakiet PC Suite
Pakiet programów do komputera dołączony do Nokii 6230 składa się aż z 10 aplikacji. Każdy program ma inną funkcję. Dla biznesmenów najważniejsza jest możliwość synchronizacji kalendarza w telefonie z programami zarządzającymi czasem i kontaktami na komputerze. Synchronizacja danych odbywa się bez żadnych problemów. Pod kontrolą systemu Windows 98 wystąpiły natomiast kłopoty z dostępem do plików zapisanych w pamięci telefonu, czyli nie można było przegrać zdjęć i plików MP3 poprzez port podczerwieni. Synchronizacja, edytor książki i SMS-ów działały jednak wówczas nadal bez zarzutu. Być może problemy istniały po stronie komputera, a nie telefonu.
Ulepszenia
W stosunku do starszych modeli Nokia kolejny raz wprowadziła drobne poprawki, które u posiadaczy telefonów innych firm mogą wzbudzić pewną wesołość. W nowej Nokii można włączyć funkcję automatycznego blokowania klawiatury - nie było to możliwe np. w Nokii 6310. W spisie połączeń widzimy, ile razy dany numer próbował się z nami połączyć. W galerii zdjęć możemy włączyć tryb prezentacji i zdjęcia będą wyświetlały się sekwencyjnie. Te drobne ulepszenia sprawiają, że Nokia 6230 niebezpiecznie zbliża się do ideału.
Zasięg i bateria
Na końcu należy wspomnieć chyba o najważniejszej funkcji telefonu, czyli o możliwości rozmawiania. 6230 działa w trzech zakresach GSM 900/1800/1900, a więc działać będzie także np. w Stanach Zjednoczonych na obszarach pokrytych GSM. Jakość dźwięku jest znakomita. Działanie tzw. radia testowane było nawet przy kole podbiegunowym i nie można nowej Nokii niczego zarzucić. Nokia nie wypada z sieci, a w przypadku, gdy obszar jest pokryty "znikającym" zasięgiem to telefon szybko loguje się w momencie, gdy jest to już możliwe.
W zasięgu "miejskim" Nokia 6230, przy dużej ilości rozmów i zabawy menu, działa bez problemu 3 dni. Standardowo zainstalowano w niej baterię litowo-jonową 850 mAh.
Podsumowanie
Nokia 6230 jest obecnie jednym z najlepszych telefonów, które są już w sprzedaży. Jej największymi konkurentami będą Sony Ericsson T630 (który na pewno będzie dużo tańszy) oraz Nokia 6600 (smartphone zbudowany na otwartej platformie Symbian). Największymi zaletami 6230 jest bardzo stabilne oprogramowanie, bardzo rozbudowana współpraca z komputerem, karty pamięci, pełna obsługa multimediów, dyktafon (nagrywający do 3 minut dźwięku w jednym pliku). Dla posiadaczy laptopów 6230 sprawdzi się jako szybki modem EDGE. Wszyscy, którzy czekali na naprawdę udany model Nokii powinni czuć się usatysfakcjonowani. W tym telefonie naprawdę trudno znaleźć jakąś wadę - może z wyjątkiem wspomnianego na początku testu małego ekranu.