AGH ma własną sieć komórkową

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0

13 kwietnia 2018 r. w Katedrze Telekomunikacji na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH odbyło się uroczyste uruchomienie pierwszej, w pełni funkcjonalnej, sieci komórkowej na uczelni w Polsce.

Naukowo-demonstracyjna sieć LTE powstała na bazie rozwiązań telekomunikacyjnych dostarczonych przez Nokię.

Umowę realizacyjną w imieniu AGH podpisali prof. Jerzy Lis i prof. Krzysztof Boryczko, a w imieniu firmy Nokia – Paweł Bień, członek zarządu Nokia Solutions and Networks Sp. z o.o.

Pierwsza sieć komórkowa powstała na uczelni w Polsce działa na takich samych zasadach jak sieci operatorów komercyjnych. Posiada licencjonowaną częstotliwość udostępnioną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W jej skład wchodzą serwery, stacje bazowe (na zewnątrz i wewnątrz budynku), anteny oraz wykupiona licencja na pasmo radiowe.

Z nowo otwartej sieci skorzystają zarówno naukowcy, jak i studenci AGH, testując najnowsze rozwiązania wdrażane w firmach z myślą o technologii 5G. Przewagą sieci nad systemem uruchomionym trzy lata temu w jednym z laboratoriów uczelni jest fakt, że instalacja swoim zasięgiem obejmuje dwa budynki należące do Katedry Telekomunikacji oraz teren przylegający do nich. W związku z tym uwzględnia np. warunki środowiskowe czy odległości między stacją nadawczą a odbiorczą.

W nowej sieci naukowcy oraz pracownicy firmy mogą testować najnowsze rozwiązania infrastruktury komunikacyjnej. To zasadnicza różnica między siecią uczelnianą a dostępnymi komercyjnie sieciami komórkowymi. Te drugie obwarowane są wieloma ograniczeniami chroniącymi ich stabilność oraz stały dostęp do nich użytkowników, wykluczający tym samym np. testy nowych rozwiązań.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: