Nokia podoba się Polakom najbardziej

Newsy
Żródło: ARC Rynek i Opinia
Opinie: 75

Najbardziej zadowoleni ze swoich aparatów są użytkownicy telefonów marki Nokia- wynika z najnowszych badań ARC Rynek i Opinia. Wysoko oceniane są także telefony firmy Siemens. 

Oprócz podstawowych funkcji telefonu komórkowego (książka telefoniczna, wysyłanie/ odbieranie SMS-ów, wykonywanie połączeń) badani oczekują, że aparat GSM będzie posiadał także: zegarek (budzik), alarm wibracyjny, kalkulator i kalendarz. Wśród nowoczesnych funkcji najbardziej preferowana jest możliwość korzystania z przeglądarki WAP. Z sondażu wynika także, że respondenci gotowi są zapłacić więcej za aparat, który byłby odporny na wstrząsy, wodę, posiadający odtwarzacz mp3 i możliwość wysyłania i odbierania MMS-ów.

Wykres 1: Pożądane funkcje telefonu komórkowego (najważniejsze wskazania)
Spośród wszystkich uczestników badania, największy odsetek obecnych posiadaczy telefonów wyprodukowanych przez koncern Nokia, używał w przeszłości aparatu innej marki. Najrzadziej markę aparatu zmieniali aktualni użytkownicy telefonów Alcatel, Motorola i Panasonic. 
Co skłaniało użytkowników tych aparatów do zmiany?
Najczęściej respondenci wskazywali na bogatsze i nowocześniejsze wyposażenie nowego telefonu, oraz mniejsze rozmiary. Badanym mniej zależało na ładniejszych dzwonkach, czy prestiżu nowej marki. 


Wykres 2: Zmiana marki telefonu


Plany zakupu nowego telefonu w najbliższej przyszłości zadeklarowała blisko połowa badanych przez ARC Rynek i Opinia. Najczęściej chęć zmiany wyrażali aktualni użytkownicy aparatów Ericsson, Panasonic oraz Alcatel. Nieco rzadziej planowali to właściciele telefonów firm Siemens, Motorola i Nokia. Biorąc pod uwagę wyniki badania dotyczące wizerunku poszczególnych telefonów, wydaje się, że najczęściej wybieraną w przyszłości marką będzie Nokia.

Wykres 3: Plany dotyczące zakupu nowego telefonuBadania zostało zrealizowane w sierpniu 2002 roku, na próbie N=682 użytkowników, 6 głównych marek telefonów GSM. 
Badanie przeprowadzono przy wykorzystaniu ankiety CAWI (Computer Assisted Web Interview) przy użyciu internetowego epanelu, ARC Rynek i Opinia.

Opinie:

Opinie archiwalne (75):

Komentuj

Komentarze / 75

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  dareks pisze: 2002-09-25 10:16
  Pierwszy! Czegoś tu nie rozumiem: "[...Najrzadziej markę aparatu zmieniali aktualni użytkownicy telefonów Alcatel, Motorola i Panasonic. Marką aparatu GSM, z której rezygnował najwyższy odsetek respondentów była Motorola....]" To w końcu użytkownicy Motoroli zmieniali Motkę na inny aparat najrzadziej czy najczęściej???
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-09-25 10:27
  Nie trudno sie dziwic! nokia jest najbardziej uniwersalnym i posiada najwiekszy wachlach telefonow, dla roznych grup spolecznech! Dodatkowymi plusami telefonow tej firmy jest proste i przejzyste menu, bardzo dobre dzwonki, oraz mozliwosc prostej i szybkiej wymiany obudow zewnetrznych, co daje uzytkownikowi mozliwosc zewnetrznej personalizaji telefonu na kazda okazje! Wszystki te czynniki zebrane do kupy sprawiaja, ze nokia radzi sobie najlepiej ze wszystkich! Niestety o sofcie, ktory na starcie nowego telefonu, stoi na bardzo niskim poziomie, a dopiero pozniej jest poprawiany, niestety nie napisze, bo to nie o to tu chodzi!
  0
 • Users Avatars Mini
  GAGA pisze: 2002-09-25 10:29
  Nokia, Nokia i jeszcze raz Nokia! Tak jest ponieważ kupując aparat firmy Nokia zawsze można było go potem sprzedać za rozsądną kasę od ręki, części do każdego modelu wszędzie dostępne. Teraz zrodziła się nowa konkurencja SONY-ERICSSON ale myślę że to za sprawą modelu T68i, który wszedł już jakiś czas temu i wszystkich urzekł kolorowym wyświetlaczem i wszystkimi najnowszymi funkcjami jakimi powinien się cechować najnowszy telefon, a przy tym jego rozmiary i świetny design. Niestety małe problemy z softem i baterią ale o tym nikt nie mówi! Nokia też trochę ma problemy z softem w najnowszych produktach więc wszystko się wyrównało! Czekamy ze strony Noki na aparaty z kolorowymi wyświetlaczami 7210, 6610, 3510i, wtedy znowu Nokia będzie najlepsza. POZDRAWIAM użytkowników NOKII!
  0
 • Users Avatars Mini
  wandik pisze: 2002-09-25 10:32
  ja teraz musiałem się chwilowo przesiąść z SE t68 na N3310 i mnie krew zalewa. Napewno nie nalwże do grupy zadowolonych. Choć musze przyznać, że Nokia ma o niebo lepszą klawiature. Pozdr
  0
 • Users Avatars Mini
  legenda pisze: 2002-09-25 10:36
  W mojej opinii Nokia ma najbardziej przyjazne dla urzytkownika menu. To jest duży plus. Druga sprawa, że w dostępnych modelach prawie każdy dobrałby coś dla siebie. Sam uzywam Siemensa i muszę przyznać, że menu jest toporne choć idzie się przestawić. Żeby jeszcze Nokie miały większe wyświetlecze...
  0
 • Users Avatars Mini
  Kan pisze: 2002-09-25 10:40
  Wysoko oceniane są także telefony firmy Siemens i tu się zgodzę w 100% modele tej firmy jak dotychczas sprawiały najmniej problemów,zresztą c35i został w swoim czasie telefonem roku,można sprawdzić w archiwum GOL-a.Może brak w nich tych wydziwiań jakie daje nokia,ale są niezawodne,a nie każdy kupuje słuchawkę,by zaraz polecieć do sklepu i wymienić obudowe.
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-09-25 10:41
  legenda dla maniakow telewizora w kieszeni jest przeciez 7110 lub 9210! Tam wyswietlacze sa naprawde potezne!
  0
 • Users Avatars Mini
  byku pisze: 2002-09-25 10:56
  Nokia ma najłatwiejsze menu? nie zgodze się Kaazdy aparat ma proste menu tylko jest kwestia od którego aparatu zaczyna się przygodę z gsm. Dlaczego na pierwszym miejscu bo produkuje najwiecej modeli (wiekszosć kupując patrzy na wygląd a nie awaryjnośc ) . Ciekawe dlaczego nie ujeto w tym badaniu awaryjności myśle że wtedy nokia była by ostatnia
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-09-25 11:17
  byku z ta awaryjnascia to raczej nie tak do konca na ostatnim miejscu, ale nie zawsze jest tka wesolo! na nasze szczescie z serwiami nie jest jeszcze tak zle!
  0
 • Users Avatars Mini
  kai pisze: 2002-09-25 11:26
  Nokia ponad wszystko.Wielu marek używałe,każda ma swoje + i - , ale Nokia bije wszystkich.A że wyświetlacze małe-ja tak nie uważam.Qba ma racje,telefon to nie telewizor.
  0
 • Users Avatars Mini
  pawezi pisze: 2002-09-25 11:53
  Witam!! wiedziałem ze Najlepszymi telafonami są Nokie
  0
 • Users Avatars Mini
  dziobek pisze: 2002-09-25 11:56
  ***pawezi: nokie nie sa najlepsze tylko polakom sie najbardziej podobaja
  0
 • Users Avatars Mini
  graffi pisze: 2002-09-25 11:58
  A ja jakoś nie zachwycam sie nokiami - owszem, fajne menu, ale eryki mają moim osobistym zdaniem jeszcze wygodniejsze (kwestia, kto do czego sie przyzwyczai), za to nie sprzedają już chyba eryka z baterią nimh
  0
 • Users Avatars Mini
  portal pisze: 2002-09-25 12:11
  no nie powiem, po czasie kbawienia sie z erocrossonami i siemensami, ostatio wrocilem do NOKI, i przypomnialem sobie jak szybkie moze byc menu i klawiatura... i jak ergonomiczny moze byc teelfonik :-) jestem bardzo zadowolony, choc siemens s45, tez jest niczegosobie.
  0
 • Users Avatars Mini
  Michał pisze: 2002-09-25 12:22
  Do dareksa: spróbuje rozproszyć Twoje wątpliwości: "Najrzadziej markę aparatu zmieniali aktualni użytkownicy telefonów Alcatel, Motorola i "Panasonic" = ci co obecnie posiadają A, M ,P rzadko zmieniaja marke telefonu - czyli np zmieniaja Motke na Motke itp Natomiast "Marką aparatu GSM, z której rezygnował najwyższy odsetek respondentów była Motorola." oznacza, zę z ogółu badanych (a nie tylko posiadaczy A, P M) najczęście ludzie którzy posiadali Motorole rezygowali z tej marki na rzecz innej. Tak wiec nie ma tu sprzeczności.
  0
 • Users Avatars Mini
  Michał pisze: 2002-09-25 12:28
  Grafii: dlatego wyniki badania nie mówia, zę telefony X są najlepsze, tylko, że wśród uczestników badania reprezentujących jakąś tam grupę, uzytkownicy Nokii są bardziej zadowolenii z Nokii niz np użytkownicy Eriscona z Eriscona. Nie wiem jak to było mierzone - czy wprost (zadowolenie z telefonu w skali od 1-10) czy skłonnością do zmiany na inną markę czy jeszcze inaczej - tych metod jest trochę. Zadowolenie w sposób syntetyczny obejmuje też awaryjność - gdyż jeżeli pytany ma awaryjny telefon, to na pewno nie jest z niego zadowolony. Wcale Nokia nie musiałby być ostatnia - najczęsciej słyszy sie o "bugach" Nokii bo.. jest ich najwiecej. Co moim zdaniem najwazniejsze - na bazie badania można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzic, że uzytkownicy N w największym stopniu otrzymują w telefonie te funkcje, których oczekują (proste menu jest jedna z nich) A o to tak naprawde chodzi. Pozdrawiam
  0
 • Users Avatars Mini
  roski pisze: 2002-09-25 12:32
  Na początku miałem Hagenuka. Później kupiłem N5110, która służy jeszcze do dziś (co prawda bateria już szwankuje, ale po 4 latach ma prawo). Następnie była N3310 (dwa razy w serwisie) i Ericsson R320 (więcej Ericssona nie kupię). Później miałem przez dość krótki czas N3330 i powiem, że byłem z niej bardzo zadowolony, ale zachciało mi się N6210, która już dwókrotnie zaliczyła serwis i nie jestem pewien co będzie z nią dalej. W między czasie kupiłem w innej sieci (tak jak Ericssona ze względu na prawie darmowe gadanie) Motorolkę i więcej Motki nie kupię. Po swoich doświadczeniach jednakże zdecydowanie wybieram Nokię. Obecnie mam służbową N6310 i jestem z niej bardzo zadowolony. Zbieram punkty by za nie kupić N6310i choć również zastanawiałem się nad N6510, ale ze względu na posiadany osprzęt raczej jej nie wezmę bo mi nie będzie pasował.
  0
 • Users Avatars Mini
  Opson6667 pisze: 2002-09-25 12:39
  Wy jestescie chyba powaleni.Jak chcecie byc oryginalni w stylu alcatel ot302 czy siemens c35 to sobie bądzcie.Ja uwazam ze nawet nokia 3210 jest o niebo lepsza od c35 oraz wszelkich alcateli,motoroli(t205,t192) i innych badziewii.Jak kots chce podjac ze mna dyskusje prosze na maila.Pozdrawiam Krzysiek
  0
 • Users Avatars Mini
  Piter pisze: 2002-09-25 12:45
  Hmm, ja jestm ze swojej nokii zadowolony i w kazdej ankiecie jesli bede bral udzial opowiem sie za tym ze najlepsze telefony robią dwie firmy: nokia i motorola.
  0
 • Users Avatars Mini
  GSManiac pisze: 2002-09-25 12:54
  Inzynier Mamoń powiedział swego czasu w Rejsie "Mnie podobają się piosenki, które już znam - przez reminiscencję...". No i tu działa podobny mechanizm. Nokia to najbardziej kojarzona marka tel. komórkowych w wielu krajach, w tym i w Polsce. Niekoniecznie respondenci tych badań musieli być użytkownikami marki Nokia, czy w ogóle tel. komórkowych. W końcu - wbrew pozorom i panującym opiniom - nasycenie rynku telefonii komórkowej w naszym kraju wciąż nie jest wysokie. Kształtuje sie ono na o wiele niższym poziomie niż np. u naszych południowych sąsiadów.
  0
 • Users Avatars Mini
  GSManiac pisze: 2002-09-25 12:56
  Tak więc niektórzy, żeby nie robić sobie wstydu, że niby sie nie znają, odpowiadali, że nokia, bo po prostu najlepiej znaja i kojarzą tę markę. niektórzy pewnie jeszcze z czasów 5110, 7110 czy nawet 3210, kiedy to fiński koncern robił naprawdę dobre telefony. Nie twierdze rzecz jasna, że wśród ankietowanych nie było rzeczywiście zadowolonych z Nokii, bo przecież to byłoby niedorzeczne. Pragne tylko wskazać na pewną możliwość błędu czy przekłamania w wynikach takich badań.
  0
 • Users Avatars Mini
  toughluck pisze: 2002-09-25 12:58
  ***Opson - nie będę pisał maila, jesteś żałosny. W czym N3210 jest lepsza od innych telefonów? W tym, że można wysyłać dzwonki, wiadomości obrazkowe i loga? Bo nic innego nie przychodzi mi do głowy. ***Michał - powiedz mi, czy słyszałeś o poważnych bugach w innych modelach telefonów? Szczególnie w trzech markach, które wymieniono? Bo ja nie. ***GAGA - "jak wejdą 6610, 7210 i 3510i" (dorzuć jeszcze 3650). Nokia zapowiedziała 3510i i 3650 dwa tygodnie temu, a ostatnio rzecznicy powiedzieli, że będą dostępne w pierwszym kwartale 2003 roku. 6610 i 7210 - będą *może* jeszcze przed gwiazdką, choć ja w to wątpię. Konkurencję uzupełnią aparaty innych firm, które zostaną wypuszczone bez wstępnego hype'u, ale w terminie rozsądnym, z dopracowanym softem, jak choćby Siemens S55 - nie ma zapowiedzi (takie jest już podejście Siemensa), telefon zostanie zaprezentowany ok. 15 października, a dostępny ok. miesiąc później. Wygląda na to, że wyprzedzi Nokie...
  0
 • Users Avatars Mini
  Michał pisze: 2002-09-25 13:09
  toughluck: Siemens - generalnie tragiczna bateria (komentarze kilku znanych mi użytkowników) Motorola t250 - ma moja żona - permanentnie wiszaca przegladarka WAP i blokada klawiatury nie blokująca wyłącznika...umieszczonego na tej klawiaturze - bo N3210 nikt juz przypadkowo nie wyłączy. w mojej 6110 blokada wyłacza tez przycisk off Mialem przez pare miesiecy T180 i szybko z niej uciekałem - nielogiczne menu, bardzo słaba bateria (jak i w T250 - zadbana litówka trzyma najwyzej trzy dni przy małej ilości rozmów) To wszystko dla mnie są ewidentne "bugi " czyli wady. Mój Ojciec używa N6210 od przeszło roku i nic sie z nim nie dzieje. Miał Eryka 868 i generalnie klął w żywy kamień. O panasonicu i ALcatelu sie nie wypowiadam, bo P nie uzywalem a A do dzis ma szwagierka (jeszcze OTV) i jest ok. Nokia nie jest ideałem, brakuje fajnych funkcji jak np pikania co minute itd. Ale ja też jestem zadowolony
  0
 • Users Avatars Mini
  erik pisze: 2002-09-25 13:14
  tylko jakie Nokie sie im podobaja i jakie sa na rynku...!!! same 3210,3310 itd. czyli low-end!! bo to sa najtansze telefony.gdzie nie zobaczysz to tylko te modele.żadnych z wyższych półek.no moze sporadycznie ale to głównie na firme... 70% rynku jest zalana tym skrzypiacym szmelcem.
  0
 • Users Avatars Mini
  Beerfield pisze: 2002-09-25 13:23
  Obiektywnie trzeba stwierdzic, ze jednak Nokia ma najbardziej przejrzyste menu. I to bez wzgledu czy wczesniej uzywalo sie juz jakiegos aparatu, czy nie. ***GSManiac*** Moze i rzeczywiscie Nokia jest najbardziej kojarzona jesli chodzi o aparaty, ale jak to wedlug ciebie jest mozliwe, ze ktos posiadajac np. Motorole odpowiadal Nokia, bo tak mu sie skojarzylo?
  0
 • Users Avatars Mini
  Beerfield pisze: 2002-09-25 13:25
  PS. **GSManiac** Nawiazujac jeszcze do Twoich watpliwosci, jak mozna badac zadowolenie z aparatu kogos, kto go nie posiada?! Pozdrawiam.
  0
 • Users Avatars Mini
  Michał pisze: 2002-09-25 13:50
  Panowie, bez jaj - napisane jest wyraźnie "uzytkownicy" czyli należy załozyć, ze było pytanie filtrujace "Czy posiada Pani/Pan telefon komórkowy i jakiego telefonu Pani/Pan uzywa" Prawdopodobnie pytali o aparat uzywany obecnie i / lub w przeszłosci a nie wszystkie aparaty w ogóle. Pisze prawdopodobnie bo nie widzialem kwestionariusza, ale to zupełny elemntarz, który w dodatku nic nie kosztuje firmy badawczej.
  0
 • Users Avatars Mini
  An. pisze: 2002-09-25 14:07
  Witam, Do: Michal Były takie pytania, uwierzcie mi ... :) To nawet nie elementarz, inna sytuacja byłaby podstawowym błędem w sztuce ....
  0
 • Users Avatars Mini
  ukash pisze: 2002-09-25 14:11
  musze wam powiedziec ze siemensa mam juz ze 2 lata mialem c35 i s35 i jestem z nich nawet bardzo zadowolony, co do przejzystosci menu to dajcie spokoj, wiadomo ze jak zawsze korzystasz z nokii to dla ciebie jest przejzystsze, moze pierwsze wrazenie przemawia za menu nokii ale przeciez to nie moze byc zaden argument za nokia. Jedno trzeba przyznac w siemensiakach co zdecydowanie przemawia na ich niekorzysc SLABA BATERIA!!!!! w standardzie oferowanym przez naszych opow, bateria starcza przy dobrym wietrze na 2 i pol dnia wiec chyba to nie jest duzo, a Tych wszystkich zwolennikow nokii co odrazu mowia ze nokia jest najlepsza, no coz chyba dlatego ze inne nie maja weza i nie moga sobie zmienic "czaderskiego" loga :-)))) troche to zalosne, ja nie mam zadnych preferencji ale wiem jedno napewno sobie nigdy nie kupie nokii - z zasady!
  0
 • Users Avatars Mini
  Michał pisze: 2002-09-25 14:20
  AN: nie rozumiem dlaczego do mnie - ja zakładam, ze były Ale tylko zakłądam - widzialem juz takie numery robione przez agencję badawczą z pierwszej ligi że student drugiego roku marketingu na WSP padłby ze śmiechu
  0
 • Users Avatars Mini
  kd53 pisze: 2002-09-25 14:21
  fiata też wszyscy chwala do póki nie pojerzdźą BMW
  0
 • Users Avatars Mini
  timeport pisze: 2002-09-25 14:26
  MARKETING I PROMOWANIE PRODUKTÓW PRZEZ FIRME NOKIA W POLSCE JEST BEZAPELACYJNIE NAJMOCNIEJSZE WIEC MAMY SPRAWDE JASNĄ NOKIA NAJLEPIEJ PROMUJE NA NASZYM RYNKU TELEFONY I USŁUGI Z TYM ZWIĄZANE I TO PRZEZ TO BO JAK INACZEJ : )) NIC INNEGO NIE WIDZE BO PRZECIEŻ NIE TELEFONY : ))
  0
 • Users Avatars Mini
  japa pisze: 2002-09-25 14:31
  Jak zwykle zapomnieli o Ericssonie.
  0
 • Users Avatars Mini
  ukash pisze: 2002-09-25 15:16
  nokia uzaleznia! od cala prawda :-) trzeba nalepiac tam nalepki minister zdrowia ostrzega :-)
  0
 • Users Avatars Mini
  Michał pisze: 2002-09-25 15:40
  Kurcze Timeport -czy uważasz że T250 i N6210 sa porównywalnymi modelami?? Sądze,ze tak to spróbuj je porownac. i wykazać wyższości jednego nad drugim. Niestety Motka zostanie z tyłu, mimo trzysystemowości. W zeszłym roku przed swietami N6210 - to chyba juz nie jest z najniższej pólki - był w Plusie po 49 netto, to chyba przystepna cena, aparat jest popularny
  0
 • Users Avatars Mini
  Franek pisze: 2002-09-25 15:47
  Polacy to tepy narod dla nich skojrzenia sa takie : samochod - mercedes , telewizor - sony , komorka - nokia , gazeta - wyborcza(polskojezyczna) , taka jest przewazajaca wiekszosc . Co do komorek to pamietajcie o tym ze tylko w europie nokia ma taka przygniatajaca przewage(prawie 50% rynku europejskiego) nad konkurenatami. w Azji czy w Ameryce jest inaczej.
  0
 • Users Avatars Mini
  Michał pisze: 2002-09-25 15:56
  Oj Franek, rozumiem, że wg Ciebie mercedes to zły samochód, Sony to zły telewizor a Nokia to zły telefon?? Pewnie, że jest Bentley czy Ferrari, Bang&Olufsen czy inni, są też inne telefony. Tylko jak sam wielokrotnie pisałeś, większość z nas używa telefonu do dzwonienia, odbierania połączeń i SMSów. A tu Nomia jest naprawde mocna - mimo Twej miłości do Rotoroli. A z tym tępym narodem to bym się wstrzymał. W kazdym kraju znajdziesz takie marki które są lepiej postrzegane od innych. Inne w Niemczech, inne we Francji a inne w Japonii. Ale moze to też wg Ciebie tępe narody
  0
 • Users Avatars Mini
  Franek pisze: 2002-09-25 16:09
  Nie bede tu sie rozpisywal bo to nie forum tylko komentarze do newsy ale Michal to ze masz nokie to ja rozumiem ze bronisz ja jak tylko potrafisz , mnie nie chodzi o bajery tylko o awaryjnosc , mialem pare noki w miedzyczasie i wiem co to za bol. Mnie nie chodzi ze to sa zle rzeczy tylko ze polaki maja takie glupie skojarzenia i tak wlasnie tez jest z nokia, ktora "polakom podoba sie najbardziej"
  0
 • Users Avatars Mini
  wapsky pisze: 2002-09-25 16:12
  Franek na senatora ;-))) Swoja droga - trudno sie dziwic ze Nokia na topie, jako ze wszystkie opy pchaja te fony na tony. Nb. sam uzywam N6510, ale zebym byl zadowolony to niekonieniecznie. pzdr
  0
 • Users Avatars Mini
  wapsky pisze: 2002-09-25 16:14
  Sor - mialo byc NIEKONIECZNIE...
  0
 • Users Avatars Mini
  Michał pisze: 2002-09-25 16:25
  A co znaczy "głupie skojarzenia"??? Masz jakiś kompleks niższosci jako Polak? Jak opisałem wcześniej, mam i drugą już motkę, kupiłem komuś Alcatela, brat miał Siemensa... Nie bronie Nokii bo mam Nokie -nie przypisuj mi takich pobudek. Co do podobania sie - w newsie widze stwierdzenie, zę najbardziej zadowoleni ze swoich telefonów są uzytkownicy Nokii. A nie, zę sie podobaja lub nie Nie wiemy jeszcze kto zlecał to badanie :)
  0
 • Users Avatars Mini
  Franek pisze: 2002-09-25 16:35
  kompleks nizszosci ? a zastonowiles sie ?moze ja nie jestem polakiem ?a moze ja nie chce utozsamiac sie z cholota? Co do tych badan to bardzo prawdopodobne ze zostalo zlecone przez nokie , tak samo jest przeciez przy sondazach czy polacy chca do unii albo ze o dziwo poparcie wzroslo :)))
  0
 • Users Avatars Mini
  wapsky pisze: 2002-09-25 16:39
  :-)))))))))))))))!
  0
 • Users Avatars Mini
  dziobek pisze: 2002-09-25 16:41
  ten news bedzie newsem miesiaca! buahaha nokiofile(dresofony) vs. reszta . ludzie nokia to nie jedna i jedyna firma, mialem wszystkie marki procz sagema i hagenuka i niewazne co to jest wazne ze dzwoni i mozna pogadac
  0
 • Users Avatars Mini
  Michał pisze: 2002-09-25 16:52
  Wiesz co dziobek... jesteś kretynem stawiajac znak równości pomiędzy nokia=dres CO do reszty częściowo sie zgadzam.. a czy maluch czy porsche - wszystko jedno byle jeździł? Franek: tym bardziej obrazasz Polaków, no chyba ze jestes taki "amerykansky" bo masz Motorole :)
  0
 • Users Avatars Mini
  dooki pisze: 2002-09-25 16:56
  nokia sie troche zaksztusza, telefony oferowane w niższym segmencie wcale nie maja więcej funkcji od innych ( 3510 - z tymi mms-ami mono, ciekawe jaki to jeszcze telefon może mieć? wepchane na siłe ). a te z wyższego są jakie są. porwnać do SE
  0
 • Users Avatars Mini
  ARTUR70 pisze: 2002-09-25 17:07
  Po pierwsze niezawodność, z której od samego początku słynie Nokia. Po drugie bardzo łatwe i logicznie stworzone menu, które zresztą nie zmienia się od lat. Wzornictwo dostosowane prawie dla każdego, to zalety które uczyniły z fińskiego producenta lidera i pozwoliły czerpać zyski.
  0
 • Users Avatars Mini
  GAGA pisze: 2002-09-25 17:08
  "Nokia podoba się Polakom najbardziej" ten news wprowadził ciekawą dyskusję, ciekawe czy jak w tytule byłoby np. Motorola to by było ciekawiej? Pewnie tak.. wszyscy zwolennicy Nokii rzucili by się do ataku! Mogł by być niezły dym.
  0
 • Users Avatars Mini
  dziobek pisze: 2002-09-25 17:24
  michal : nie wyzywaj mnie od kretynow! widze ze tobie juz nic nie pomoze, zaraz zlookam co uzywasz i ile masz lat, patalachu
  0
 • Users Avatars Mini
  artidu pisze: 2002-09-25 17:28
  Przyznam racje mam stycznosc z roznymi telefonami ale Nokia ma najbardziej przejrzyste meni. Tez jestem zwolennikiem tej marki telefonow. Motorola moze nie jest zlym telefon ale wyglad telefonu przypomina dzieje pierwszych telefonow i meni tez jest trudne do opanowania a w szczegolnosci dla osob troche starszych.
  0
 • Users Avatars Mini
  Beerfield pisze: 2002-09-25 17:42
  Wow!!! No robi sie ostro...
  0
 • Users Avatars Mini
  ghostdog pisze: 2002-09-25 18:06
  Ja tez jestem bardzo przywiazany do mojej nokii aczkolwiek wiem ze jej czas juz niedlugo sie skonczy i wtedy bedzie dopiero kllopot co wybrac czy dalej pozostac czy moze zmienic firme.Nokie maja fajny interface i sa przyjazne choc Siemensy tez lubie pod tym wzgledem no moze prosz S40 bo menu to ten fon ma tragiczne!
  0
 • Users Avatars Mini
  ghostdog pisze: 2002-09-25 18:09
  ARTUR70******Byly takie nokie ktore mialy wady 7110 czy gubienie sieci przez 3210 i 3310!Takze wcale nie sa takie niezawodne.Oczywiscie wiekszosc sprawuje sie dobrze.Menu zmienia sie bo popatrz na banana jego menu jest calkiem inne niz w nowych modelach(nie mowie tu o grafikach ale o strukturze)Pozdro!
  0
 • Users Avatars Mini
  artjaw pisze: 2002-09-25 18:55
  Ja sobie myślę że dobrze jest jeżeli firma zajmuje się konkretnie jedną technologią naprawdę i dba o to aby jej produkty były dopracowane i za to ich cenię a gówniarskie podejście coniektórych do problemu uważam za niedojrzałe
  0
 • Users Avatars Mini
  djdab pisze: 2002-09-25 19:15
  Uzywam roznych modeli nokii od 4 lat i jakos zaden sie ni psul ani nie zawieszal ani nic z tyhc rzeczy. Mialem telefony z Polskim menu i ten przywiezione z zachodu i nie bylo zadnych problemow. Wiec nie wiem po co te gadanie ze nokie sie psuja zawieszaja i maja zle oprogramowanie nie widze do tego zadnych podstaw.
  0
 • Users Avatars Mini
  marek pisze: 2002-09-25 19:17
  a gdzie ericsson? przeciez te telefony nie sa wcale takie zle... A nokia chyba jest bardzo zagrozanoa na pozycji lidera gdyz siemens coraz bardziej atakuje i jest coraz bardziej lubiany
  0
 • Users Avatars Mini
  gulio pisze: 2002-09-25 19:19
  dyskuskja burzliwa ....wniosek , tanie nokie w kazdej sieci w kazdej promocji , w telewizji tez sie je widzi niestety juz troche odstajom od wymogow rynku uzywam obecnie eryka t39 potrzebuje gprs czesto tez kozystam z klijenta poczty @mailowej pozatym jego menu jest dla mnie idealne bateria lit-polimer i male rozmiary (szeroki jest ale za to w klawiature prosto trafic) drazni mnei tylk opodswietlanie klawiaturki..... co do siemensow sl45i z 64mb kartom to tez wypas tyle ze bez gprs'u wiec neistety nie uzywam samsungi som precyzyjnie wykonane z nich kozysta moja zona N100 A400 ale jakos brak miejsca na tel Noki. S45 byl dobry do czasu jak sie zaczol psuc ....eryk tez dopiero po zmianei softu zaczol funkcjonowac normalnie ale teraz za to jeste z niego zadowolony ...ale coz to ja jeste na marginesie wiekszosc polakow ...... milego
  0
 • Users Avatars Mini
  ghostdog pisze: 2002-09-25 19:21
  kuNTun***** Wiem ale uwazam ze jak kupili od Bosha aparat to soft mu mogli dac swoj a nie brac caly sprzet nawet z wnetrzem!Ale jak ktos nie wie to moze sie zrazic do Siemensow a to bardzo fajne telefonysam mialem S25 i S35 i bylem zadowolony!
  0
 • Users Avatars Mini
  Beerfield pisze: 2002-09-25 20:06
  Ja tez. A juz myslalem, ze mam omamy wzrokowe ;) I tekst tez jest troche inny!!! Wiecej wyjasniaja.
  0
 • Users Avatars Mini
  jarpol pisze: 2002-09-25 20:39
  C H O L E R A a ja znowu w mniejszoci... Moe to i dobrze, ze jako sztampa mnie omija...
  0
 • Users Avatars Mini
  Dmin pisze: 2002-09-25 21:11
  Low-endy Nokii są do bani. Może poza starszą N 3210.
  0
 • Users Avatars Mini
  DjMati pisze: 2002-09-25 21:33
  Ja od zawsze mam tylko siemensy i jestem z nich BARDZO zadowonony
  0
 • Users Avatars Mini
  dziobek pisze: 2002-09-25 23:52
  ale ze zegar jest wazniejszy niz odbieranie/inicjowanie polaczen glosowych to....
  0
 • Users Avatars Mini
  kil pisze: 2002-09-26 01:14
  nokie zawsze górowały na naszym rynku-ale niestety tylko 3210 i 3310 czyli totalne gówno, wiem że zwykłemu kowalskiemu taka nokia 3310 starczy i będzie ją zachwałał pod niebiosa bo może wysyłać grafiki:)ale uważam że telefon powinien mieć takkie rzeczy jak chodzby irde-choćby do zabawy ja sam urzywam siemensa mam już drugiego w mojej histori i jestem bardzo zadowolony
  0
 • Users Avatars Mini
  toughluck pisze: 2002-09-26 03:21
  Pożądane funkcje telefonu komórkowego, wykres 1: ###1. Książka telefoniczna - 97,4% - już widzę, jak 97,4% posiadaczy telefonów potrzebuje więcej niż 100 wpisów w książce telefonicznej. O co chodzi z tą książką??? Chyba respondenci źle zrozumieli pytanie, bo KAŻDY telefon ma książkę telefoniczną (choćby na karcie SIM). ###2. SMSy - 95,7% - obecnie KAŻDY telefon na rynku, fakt - Nokia ma raporty, ale także sporo innych telefonów. ###3. Zegarek/Budzik - 95,5% - chyba także każdy telefon. ###4. Wibracje - 93,8% - czyli TYLKO 6,2% NIE UŻYWA wibracji??? Ciekawe, bo nie widziałem jeszcze ŻADNEGO użytkownika telefonu (poza sobą), któryby używał telefonu dyskretnie - czyli nie dzwonek na \"Poziomie 5\", który mógłby obudzić nawet trupa... Wydaje mi się, że wibry używa najwyżej 20% użytkowników.
  0
 • Users Avatars Mini
  toughluck pisze: 2002-09-26 03:21
  ###5. ***Odbieranie i wykonywanie rozmów*** - 90,9% - odebrało mi mowę. Po co takiemu użytkownikowi telefon??? To jest zresztą podstawowa funkcja komórki i jeżeliby jej nie miała, to nie jest to telefon!!! Zresztą Nokia i tak nie ma wielu funkcji zarządzania rozmową (mówię o low-endach). ###6. Kalkulator - 80,4% - w miarę logiczne, ja używam osobnego kalkulatora, bo szybsze i ma więcej funkcji. ###7. Kalendarz - 83,1% - przydaje się, chociaż teraz nie mam w komórce i jakoś się obywam. ###8. System głośnomówiący - 68,5% - spodziewałbym się mniejszego odzewu - może do samochodu, ale przez wbudowany zestaw nie ma rewelacyjnej jakości głosu (która dodatkowo się pogarsza przez dźwięki z samochodu). ###9. Organizer - 61,9% - nie używam, nie używałem...
  0
 • Users Avatars Mini
  toughluck pisze: 2002-09-26 03:22
  ###10. Wysyłanie/odbieranie MMS-ów - 59,7% - a ktoś niedawno mówił, że ludzie nie słyszeli/ za drogo / się nie przyjmie - co wy na to teraz? A propos Nokii - żadna, oprócz 7650, kosztującej 1700 zł netto w Erze, 1200 zł netto w Plusie nie ma tej funkcji. To nadal jest większość, więc jak to się ma do dominacji Nokii? ###11. Wybieranie głosowe - 54,5% - miałem, nie korzystałem, szybkie wybieranie jest lepsze, albo poprzednio wybierane numery. ###12. EMS-y - 52,5% - tu zaliczę Smart Messaging Nokii - widać, po co potrzebny telefon respondentom - co najmniej 52,5 spośród nich to NIE ludzie biznesu, czyli NIE poważni odbiorcy telefonów.
  0
 • Users Avatars Mini
  toughluck pisze: 2002-09-26 03:24
  ###13. Przeglądarka WAP - 47,9% - a gdzie GPRS??? WAP za drogo kosztuje przez CSD. ###14. Gry - 47,9% - sam lubię pograć, gdy nie mam nic innego do roboty, poza tym dobrze wyczerpuje baterię (choć nie tak dobrze, jak kontakt z BOA :-))). ###15. Odtwarzacz MP3 - 47,2% - czyli 47,2% badanych MA telefon Siemens SL45??? Jak to się ma do dominacji Nokii na rynku??? %%%%%% - Konkluzja - znów potwierdza się fakt, że można zrobić badania, które potwierdzą DOWOLNE kłamstwo - szczególnie, jeżeli klienci pokłamią trochę. Pomimo anonimowości badań wielu użytkowników na pewno doszło do wniosku, że wypadną blado, jeżeli przyznają się do posiadania (chociażby) Siemensa C25, albo Ericssona T10 i podało, że ma Nokię - czy to 3210, czy 3310.
  0
 • Users Avatars Mini
  toughluck pisze: 2002-09-26 03:29
  Wykres drugi - ciężko go ocenić, wygląda na słuszny, jeżeli tylko respondenci nie pokłamali. Ja na przykład przesiadłem się z Nokii na Ericssona i już nie wrócę. Przez jakiś czas korzystałem znów ze sprzedanej 3310 (wewnątrz rodziny) i klnąłem przez cały ten czas. Tutaj jeszcze jedno - Nokia zatrzymuje klientów przez przyzwyczajanie ich do jedynego w swym rodzaju menu - niewydajnego, ale innego niż wszystkie, gdzie wszystko ułożone jest logicznie, jak również pisania sms-ów (0 jako spacja). A czy fakt, że ~80% posiadaczy Nokii miało wcześniej inny model nie wskazuje na wysoki Churn tych użytkowników? Wybiorą model 'na topie' - ale tylko pod względem mody. Zresztą wiąże się to z promocjami naszych opów. Chyba tylko Era nie promuje Nokii nachalnie.
  0
 • Users Avatars Mini
  toughluck pisze: 2002-09-26 03:35
  Ciekawy jest wykres trzeci. Ciekawe, że połowa respondentów będzie miała wystarczającą ilość pieniędzy na kupienie telefonu. Ciekawe, czy ta zmiana jest w marzeniach, czy może kupią to, co opy rzucą na ich kolejny dwuletni kontrakcik z abonamentem za 30 zł netto, czy może są to ludzie, którzy telefony kupują codziennie? Trzeba pamiętać, o czym napisałem już wcześniej, że badania mogą potwierdzić wszystko, podważyć najbardziej oczywistą prawdę, lub potwierdzić najbardziej oczywiste kłamstwo. Jakoś nie wierzę, że użytkownicy Nokii są niepodatni na churn - przecież wcześniej sami mieli inną markę! Poza tym nie są oni najbardziej lojalną grupą, bo 4% więcej posiadaczy Siemensa nie ma zamiaru zmieniać marki telefonu. Zastanawiam się nad sformułowaniem pytań - po co zadawać pytanie o prowadzenie rozmów, albo wysyłanie sms-ów? Przecież żaden producent nie wypuści komórki bez tych podstawowych funkcji!
  0
 • Users Avatars Mini
  byku pisze: 2002-09-26 08:42
  no zauważyć mozna w tej dyskusji że jednak zeczywiście nokia jest najpopularniejsza , a szkoda bo sao wiele lepsze aparty do których nokia sie nie umywa
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-09-26 09:34
  na pierwszym wykresie dziwi mnie, ze rzecza pozadana w telefonach komorkowych o wartosci 90,9% jest wykonywanie i odbieranie polaczen! Troche mnie to zmylilo, bo myslalem ze wlasnie do tego on sluzy!
  0
 • Users Avatars Mini
  adminek pisze: 2002-09-26 10:04
  Czy Ci ludzie nie mają zbyt dużych wymagań? Telefon odporny na wstrząsy, z odtwarzaczem MP3 i innymi gadźetami to majątek!! Ale widać, iż w miarę jedzenia apetyt rośnie.
  0
 • Users Avatars Mini
  GAGA pisze: 2002-09-26 12:48
  Ta sonda dowodzi jednego, że wszyscy znają najnowsze funkcje telefonów zawarte w różnych modelach np. SE, Motor. , Simens itd. ale zawsze telefon kojarzy się z NOKIA i dlatego nawet jak w Nokiach brak tych niektórych funkcji to i tak NOKIA jest najpopularniejsza.
  0
 • Users Avatars Mini
  ARCZER pisze: 2016-10-25 17:18
  minęło 14 lat...
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: