Nowe środowisko programistyczne J2ME dla telefonów komórkowych

Newsy
Żródło: Nokia
Opinie: 1

Na konferencji 2001JavaOneSM Developer Conference, która odbyła się 4 czerwca w San Francisco, firmy Nokia i Borland Software Corporation zaprezentowali nowe narzędzia języka Java, przeznaczone dla twórców aplikacji wykorzystywanych w telefonach komórkowych. Współpraca pomiędzy Nokia i Borland oznacza duży postęp na rynku aplikacji bezprzewodowych wykorzystujących standardowe platformy pozwalające przenieść technologię Java do urządzeń komórkowych.

Borland i Nokia wspólnie opracowały JBuilder(tm) Mobile Set, Nokia Edition - platformę Java2, zgodną ze środowiskiem Micro Edition (J2ME(tm)), w pełni zintegrowaną z JBuilder 5 (opracowane przez Borland środowisko tworzenia programów wykorzystujących języki Java), której zadaniem jest ułatwienie tworzenia aplikacji dla telefonów Nokia obsługujących język Java. JBuilder5 i JBuilder MobileSet, Nokia Edition zawierają wizualne narzędzia projektowe służące do tworzenia aplikacji bezprzewodowych, emulowania urządzeń i wykrywania oraz usuwania błędów, a także posiadają wszystkie inne standardowe funkcje dostępne w środowisku programistycznym JBuilder.

Nokia i Borland zamierzają zaoferować te narzędzia innym wytwórcom, dzięki czemu programiści będą mogli korzystać ze standardowego środowiska przy tworzeniu i implementacji aplikacji Java w urządzeniach pochodzących z różnych firm. W celu pobrania tych narzędzi należy wejść na stronę internetową Forum Nokia (jest to licząca ponad 400 tysięcy, działająca pod patronatem Nokia, internetowa społeczność programistów tworzących aplikacje dla telefonów komórkowych) - www.forum.nokia.com i americas.forum.nokia.com. Narzędzia te można znaleźć także na stronie internetowej firmy Borland www.borland.com/jbuilder/mobileset.

Anssi Vanjoki, wiceprezes Nokia Mobile Phones powiedział: "To proste - mobilny Internet to połączenie bogactwa stałej sieci internetowej z natychmiastowym dostępem i wygodą łączności komórkowej. Bez wątpienia oczekiwania wobec mobilnego Internetu są bardzo wysokie. Jako rynkowi liderzy swych branż zespoły Nokia i Borland wcześnie zdały sobie sprawę z tego, że programiści potrzebują narzędzi pozwalających szybciej i łatwiej wprowadzać aplikacje bezprzewodowe na rynek. Dzięki współpracy z firmą Borland możemy teraz zaoferować klientom najlepsze na świecie środowisko programistyczne do tworzenia bezprzewodowych aplikacji języka Java".

Prezes Vanjoki dodał jeszcze: "Jesteśmy przekonani, że rynek aplikacji bezprzewodowych nie ma granic, a dzisiejsza umowa, łącząca nasze doświadczenie w sferze oprogramowania bezprzewodowego i umiejętności firmy Borland w tworzeniu środowisk programistycznych i wdrażaniu technologii Java oznacza, że społeczność programistów może z pełnym zaufaniem rozpocząć prace nad dochodowymi, znormalizowanymi, wysokiej klasy aplikacjami dla kolejnego etapu rozwoju mobilnego Internetu. Programista może skoncentrować się na budowie przebojowych aplikacji i spędzać mniej czasu nad wgłębianiem się w zawiłości poszczególnych urządzeń.

Nokia ogłosiła, że na początku roku 2001 zamierza zaprezentować telefony obsługujące język Java, a w roku 2002 wprowadzi na rynek masowy miliony takich aparatów. Telefony zaprojektowane przy użyciu środowiska Java sprawią, że programiści będą mogli błyskawicznie dotrzeć do odbiorców na całym świecie i tym samym czerpać zyski ze swej pracy.

Dale L. Fuller, dyrektor naczelny i prezes firmy Borland powiedział: "Nokia jest bez wątpienia uważana za czołowego producenta nowej fali inteligentnych urządzeń mobilnych, czyli telefonów komórkowych przekształconych w przenośne komputery. Żeby jednak mobilny Internet był środowiskiem naprawdę przyjaznym dla użytkownika, trzeba wykonać następny krok, tzn. umożliwić programistom z całego świata pisanie świetnych programów. Nokia i Borland dysponują wyjątkowymi możliwościami połączenia w jedną całość wszystkich potrzebnych do tego elementów i stworzenia w ten sposób najlepszych i najłatwiejszych w użyciu narzędzi dla twórców aplikacji bezprzewodowych".

Technologia Java skutecznie radzi sobie z problemami mobilności napotykanymi przez konsumentów, firmy usługowe i programistów. Jako otwarty standard i pewna platforma technologiczna przeznaczona dla rynku masowego Java jest właściwą drogą do szybkiego i opłacalnego wdrażania i rozprowadzania różnego rodzaju usług. Dzięki platformie J2ME i Mobile Information Device Profile (MIDP - charakterystyka mobilnego urządzenia informacyjnego) większość funkcji Java jest obecnie dostępna w urządzeniach przenośnych o mniejszych niż tradycyjny komputer możliwościach wyświetlania obrazu i słabszych źródłach zasilania. Platforma J2ME w połączeniu z MIDP pozwala programistom tworzyć małe, sprawne aplikacje dla przenośnych urządzeń, często poprzez wykorzystanie już istniejących kodów języka Java, co obniża koszty, a równocześnie sprawia, że aplikacje można uruchamiać w różnych urządzeniach.

Produkty firmy Borland wykorzystuje ponad 2,5 mln programistów na całym świecie, a sama firma jest uznanym liderem w sektorze tworzenia aplikacji i technologii ich implementacji. W ciągu ubiegłych 18 miesięcy ważnym punktem działalności firmy stały się prace nad aplikacjami bezprzewodowymi, a jednym z ich owoców było wprowadzenie platformy JBuilder HandheldExpress(tm) w czerwcu 2000 roku.

Opinie:

Opinie archiwalne (1):

Komentuj

Komentarze / 1

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    mooby pisze: 2004-08-06 16:42
    wykorzystujących standardowe platformy pozwalające przenieść technologię Java do urządzeń komórkowych. Borland i Nokia wspólnie opracowały JBuilder(tm) Mobile Set, Nokia Edition - platformę Java2, zgodną ze środowiskiem Micro Edition (J2ME(tm)), w pełni zintegrowaną z JBuilder 5 (opracowane przez Borland środowisko tworzenia
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: