Od 25 marca operatorzy zaczną blokować fałszywe SMS-y

Newsy
Opinie: 0
Od 25 marca operatorzy zaczną blokować fałszywe SMS-y

Zespół CSIRT NASK uruchomił system teleinformatyczny, który służy do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach między operatorami, CSIRT NASK, policją i UKE. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać podejrzane wiadomości do CSIRT NASK, który z kolei będzie tworzył wzorzec takiej wiadomości.

Od 25 marca 2024 r. przedsiębiorcy podłączeni do systemu będą mieli obowiązek blokować fałszywe SMS zgodnie ze wzorcem fałszywej wiadomości przekazanej przez CSIRT NASK.

Podmioty publiczne mogą zastrzegać tzw. nadpisy wykorzystywane przez nie do wysyłki SMS przy świadczeniu zadań publicznych dla obywateli. Przykładem nadpisu jest skrót w tytułach SMS np. „e-US” używany przez Krajową Administrację Skarbową.

Wykaz nadpisów zastrzeżonych dla podmiotów publicznych jest prowadzony przez CSIRT NASK. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą blokować SMS z zastrzeżonymi nadpisami, które nie pochodzą od podmiotu publicznego.

Smishing (SMS phishing) to atak polegający na wysłaniu fałszywej wiadomości na numer SMS, która często zawiera ofertę darmowego produktu lub inny rodzaj powiadomienia.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: