Odwiedzamy stację bazową na warszawskich Bielanach - wideo

Newsy
Opinie: 4

Dzięki uprzejmości firm Ericsson i T-Mobile mogliśmy odwiedzić nowoczesną stację bazową na warszawskich Bielanach. O stacji RBS 6102 opowiada Paweł Wiśniewski z Ericssona.

FILM:

OPIS STACJI:

RBS 6102 to stacja rodziny RBS 6000 – wielo-systemowych radiowych stacji bazowych „multistandard.

Jest to stacja typu „outdoor” przygotowana do instalacji w warunkach od -33 – 50 stopni Celsjusza i jest wyposażona w system chłodzenia oparty o wymiennik ciepła i precyzyjny system kontroli dmuchaw, co zapewnia cichą pracę i niewielki pobór mocy tego systemu.

RBS 6102 stanowi zintegrowany zespół wyposażony w redundantny system zasilania AC lub DC z elastyczną dystrybucją zasilania do modułów stacji i do sprzętu dodatkowego np. transmisyjnego. Posiada podtrzymanie bateryjne, dodatkową przestrzeń na instalację modułów transmisyjnych, oraz moduły zabezpieczeń przepięciowych OVP dla okablowania wychodzącego na zewnątrz stacji. Jest to rozwiązanie „all-in one” - nie wymaga instalacji dodatkowych szaf.

Stacja ma bardzo duża pojemność. W typowej konfiguracji trzysektorowej może jednocześnie obsłużyć systemy GSM900, DCS1800, WCDMA2100 i ma jeszcze miejsce na moduły radiowe na kolejne pasmo np. LTE 2600. Możliwe jest również jednoczesne przenoszenie ruchu dwóch operatorów, czyli „shared networks” z elastycznym definiowaniem zasobów dla poszczególnych operatorów.

W ramach tego samego pasma np. 900 MHz na tych samych modułach radiowych można jednocześnie obsłużyć mieszane systemy. Tzn. jeżeli stacja przenosi ruch GSM900 to bez dodawania nowych modułów radiowych można uruchomić dodatkowo WCDMA lub LTE w tym paśmie na tych samych modułach radiowych. Moduły te pracują wtedy w tzw. trybie „Concurrent mode”.

RBS 6000 umożliwiają realizację funkcjonalności takich jak GSM EDGE evolution, HSPA+ 84Mbps, LTE.

Stacja została skonstruowana bez tzw. „backplanu”, czyli okablowanie modułów jest realizowane od frontu. Taka konstrukcja bardzo podnosi niezawodność i elastyczność systemu. Moduły radiowe RUS i cyfrowe DU mogą być instalowane w półkach radiowych stacji w dość dowolny sposób, dzięki czemu oprócz typowych trzysektorowych konfiguracji można również realizować bardzo złożone niesymetryczne konfiguracje typowe dla obsługi obiektów takich jak np. stadiony.

Moc wyjściowa stacji może być elastycznie zmieniana w szerokim zakresie, co jest istotne dla służb planowania sieci operatora, ponieważ dla różnych obszarów czasami konieczna jest rożna moc wyjściowa stacji (np. na obszarach o małej gęstości stacji, albo na stacjach o bardzo długich feederach stosuje się większa moc wyjściową).

Stacje RBS 6000 charakteryzują niewielkim poborem mocy, który jest uzależniony od ruchu, jaki przenosi stacja. Wynika to z tego, że elementy wpływające na pobór mocy, czyli system radiowy, systemy chłodzenia i zasilania rosną modularnie wraz ze wzrostem stacji (ilość modułów radiowych, cyfrowych, dmuchaw, modułów prostowników i dystrybucji zasilania). Co więcej w stacji są stosowane moduły radiowe ze wzmacniaczami typu MCPA, które charakteryzują się również tym, że pobór mocy jest bardzo zależny od przenoszonego ruchu i szybko się zmniejsza przy spadku wielkości tego ruchu, co również wpływa na zmniejszenie poboru mocy tych stacji.

Opinie:

Opinie archiwalne (4):

Komentuj

Komentarze / 4

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Jacek pisze: 2011-12-21 13:37
    Witam, do jakiego operatora należy ta stacja ?
    0
  • Users Avatars Mini
    nick pisze: 2011-12-21 19:16
    Jezus.... Pierwsze zdanie: "Dzięki uprzejmości firm Ericsson i T-Mobile" Dramat co się dzieje z ludźmi, nawet czytać nie potrafią :(
    0
  • Users Avatars Mini
    ciekawy pisze: 2011-12-26 12:49
    Co się może stać z takimi stacjami przy budowie Networks! ? Zostaną wplecione w nową strukturę czy też wszystkie dotychczasowe do kosza?
    0
  • Users Avatars Mini
    wack pisze: 2011-12-28 07:19
    sprawa jest prosta, zapewne infrastruktura w duzych miastach pozostanie bez zmian, sharing bedzie dotyczyl glownie terenow podmiejskich,
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: