Ogromne długi za abonament telefoniczny, telewizyjny, internet oraz raty za smartfony i tablety

Najważniejsze | Newsy
Żródło: Puls Biznesu
Dodaj opinię
Opinie: 0
Ogromne długi za abonament telefoniczny, telewizyjny, internet oraz raty za smartfony i tablety

Według danych Krajowego Rejestru Długów średnie zadłużenie osób i firm, które nie płacą za abonament telefoniczny, telewizyjny, internet oraz rat za smartfony i tablety wynosi obecnie 3,9 tys. zł i w ciągu ostatniego roku wzrosło o 330 zł. W sumie zaległości wobec telekomów to 1,32 miliarda zł.

Najgorszym miesiącem był lipiec 2020 r., kiedy suma zaległości przekroczyła 1,5 mld zł. W ujęciu historycznym był to rekordowe zadłużenie. Z aktualnej kwoty zadłużenia większość (945 mln zł) stanowią zaległości konsumentów, pozostała część to długi firm.

Rekord zadłużenia wśród firm należy do przedsiębiorstwa z województwa pomorskiego, które zalega na 14,4 mln zł. Z kolei wśród konsumentów największe zaległości ma mieszkaniec woj. lubuskiego - 361 tys. zł. Na drugim miejscu jest osoba z Lubelskiego z kwotą blisko 270 tys. zł, a na trzecim - mieszkaniec Śląska, który nie zapłacił prawie 216 tys. zł.

Najwięcej zaległości mają konsumenci mieszkający w małych miejscowościach, poniżej 5 tys. mieszkańców, i na wsiach – łącznie 205 mln zł. Większe zaległości obciążają konto mężczyzn (543 mln zł) niż kobiet (402 mln zł).

Pod względem wieku najliczniejszą grupę dłużników stanowią osoby pomiędzy 26 a 35 rokiem życia, które nie oddały 272 mln zł. Najbardziej rzetelni są natomiast klienci powyżej 65 lat (67 mln zł).

W ocenie współpracującej z KRD firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, spłata zobowiązań wobec firm telekomunikacyjnych to ostatni punkt na liście comiesięcznych rachunków osób czy firm. "Są skłonni płacić tylko w momencie odłączenia usługi, która dopiero po uregulowaniu części długu zostanie ponownie aktywowana" - wskazał prezes Kaczmarski Inkasso Jakub Kostecki. Zwrócił uwagę, że młodzi ludzie chcą mieć sprzęt z wysokiej półki, choć ich sytuacja materialna na to nie pozwala. "Mimo to podpisują umowy na abonament ze smartfonem na raty, których nie spłacają" - dodał.

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: