Ogromne zmiany w iOS w Unii Europejskiej

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Ogromne zmiany w iOS w Unii Europejskiej

Apple oficjalnie ogłosił zmiany w systemie iOS i sklepie App Store w Unii Europejskiej.

Dla deweloperów zmiany obejmują nowe opcje dystrybucji aplikacji i przetwarzania płatności.

Deweloperzy mogą już dziś rozpocząć testowanie nowych funkcji w wersji beta systemu iOS 17.4.

Nowe funkcje będą dostępne dla użytkowników w 27 krajach UE od marca 2024 roku.

Zmiany mają zapewnić zgodność z ustawą o rynkach cyfrowych (DMA).

Zmiany obejmują ponad 600 nowych interfejsów API, rozszerzoną analitykę aplikacji, funkcjonalność alternatywnych silników przeglądarek oraz opcje przetwarzania płatności za aplikacje i dystrybucji aplikacji iOS.

Przy każdej zmianie Apple wprowadza nowe zabezpieczenia, które zmniejszają - ale jak twierdzi Apple nie eliminują - nowe zagrożenia, jakie DMA stwarza dla użytkowników w UE.

Według Apple, nowe opcje przetwarzania płatności i pobierania aplikacji na iOS otwierają nowe możliwości dla złośliwego oprogramowania, oszustw i wyłudzeń, nielegalnych i szkodliwych treści oraz innych zagrożeń dla prywatności i bezpieczeństwa. Dlatego Apple wprowadza zabezpieczenia - w tym specjalną autoryzację dla aplikacji na iOS, autoryzację dla deweloperów marketplace i ujawnianie informacji o alternatywnych płatnościach.

Według Apple, nawet po wprowadzeniu tych zabezpieczeń nadal będzie istniało wiele nowych zagrożeń.

Zgodnie z zapowiedziami Komisji Europejskiej, Apple udostępnia również zmiany zgodne z DMA, które mają wpływ na płatności zbliżeniowe. Obejmuje to nowe interfejsy API umożliwiające programistom korzystanie z technologii NFC w aplikacjach bankowych i portfelowych w całym Europejskim Obszarze Gospodarczym. W UE Apple wprowadza nowe mechanizmy, które pozwolą użytkownikom wybrać jako domyślną aplikację do płatności zbliżeniowych innej firmy.

Apple twierdzi, że przez zmiany prawa w UE, będzie miał mniejsze możliwości przeciwdziałania zagrożeniom - w tym aplikacjom, które zawierają oszustwa, oszustwa i nadużycia lub które narażają użytkowników na nielegalne, budzące zastrzeżenia lub szkodliwe treści.

Aplikacje korzystające z alternatywnych silników przeglądarek - innych niż WebKit Apple - mogą negatywnie wpływać na wydajność systemu i żywotność baterii.

Obecnie użytkownicy iOS mają już możliwość ustawienia przeglądarki internetowej innej firmy - innej niż Safari - jako domyślnej. Teraz Apple musi wprowadzić również nowy ekran wyboru, który pojawi się, gdy użytkownicy po raz pierwszy otworzą Safari w systemie iOS 17.4 lub nowszym. Ekran ten poprosi użytkowników UE o wybranie domyślnej przeglądarki z listy opcji. Jest to ekran znany już z procesu konfiguracji nowego Androida.

Po zmianach aplikacje iOS w App Store będą płacić obniżoną prowizję w wysokości 10 procent lub 17 procent od transakcji za towary i usługi cyfrowe.

Aplikacje iOS w App Store mogą korzystać z przetwarzania płatności App Store za dodatkową opłatą w wysokości 3 procent. Deweloperzy mogą korzystać z usług dostawcy usług płatniczych w swoich aplikacjach lub łączyć użytkowników ze swoją witryną internetową w celu przetwarzania płatności bez dodatkowych opłat na rzecz Apple.

Aplikacje na iOS dystrybuowane z App Store i/lub alternatywnego rynku aplikacji będą płacić 0,50 euro za każdą pierwszą instalację rocznie powyżej progu 1 miliona.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: