OnePlus Watch 2 - test najlepszego zegarka z Wear OS

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
OnePlus Watch 2 - test najlepszego zegarka z Wear OS

Istnieją dwie główne grupy smartwatchy, które oferują najwięcej funkcji i są odpowiednikami smartfonu na nadgarstku: w świecie iPhone’a jest to Apple Watch z watch OS, a w świecie Androida odpowiednikiem są zegarki z Wear OS od Google.

Inne zegarki mogą mieć bardziej rozbudowane funkcje sportowe i inne zalety, ale liczba funkcji i aplikacji firm trzecich na tych dwóch platformach jest bezkonkurencyjna.

Obie łączy jedna podstawowa wada: zbyt krótki czas pracy na baterii, który sięga maksymalnie dwóch dni.

Powstało pytanie kto pierwszy zrobi smartwatch z prawdziwego zdarzenia, który będzie dłużej działał na baterii i pogodzi funkcjonalność z brakiem konieczności codziennego ładowania.

Okazuje się, że pierwsza firma, której się to udało to OnePlus, co dla wielu będzie zaskoczeniem. Zwłaszcza, że OnePlus Watch pierwszej generacji nie był udany i został szybko zapomniany.

Teraz OnePlusowi udało się osiągnąć to, z czym Samsung ma problem od samego początku serii Galaxy Watch.

OnePlus Watch 2 - test najlepszego zegarka z Wear OS

Design

OnePlus Watch 2 jest dostępny w trzech kolorach: czarnym, niebieskim i zielonym. Testowany egzemplarz był właśnie w tej ostatniej opcji, z polerowaną kopertą ze stali nierdzewnej i zielonym paskiem z elastomeru. Pasek ma standardowe mocowanie i rozmiar, można go zmienić na dowolny pasek od analogowego zegarka.

Koperta OnePlusa ma charakterystyczny kształt ze spłaszczonym prawym bokiem, na którym znajdują się dwa przyciski. Ten drobny element powoduje, że z łatwością odróżnimy Watch 2 od innych smartwatchy. Chociaż górny guzik ma formę obrotowej korny jest zwykłym przyciskiem i nie można za jego pomocą przewijać treści na ekranie. To niewykorzystana szansa biorąc pod uwagę, że nawet niedrogi Huawei Fit 3 ma obrotową koronę.

Watch 2 budzi zaufanie solidnością wykonania. Stalowa kopertę uzupełnia szafirowe szkło, normy IP68 oraz MIL-STD-810H oraz wodoszczelność z normą 5 ATM, a także wytrzymałość na temperatury od -40 do +70 stopni Celsjusza. Zegarek ma wbudowany głośnik i mikrofon, co pozwala na prowadzenie rozmów głośnomówiących.

Sama koperta zegarka waży 49 gramów, a całość wraz z paskiem, który pasuje na nadgarstek o obwodzie od 140 do 210 mm, waży 80 gramów. To standardowa waga dla zegarka, opaski sportowe są wyraźnie lżejsze, ale nie brakuje też zegarków znacznie cięższych np. Garmin.

OnePlus Watch 2 - test najlepszego zegarka z Wear OS

Wyświetlacz

Ekran OnePlusa jest wykonany w technologii AMOLED, ma przekątną 1.43'' i rozdzielczość 466 x 466 pikseli. Jego maksymalna jasność to 600 nitów. Jest to jeden z większych wyświetlaczy wśród zegarków, zapewnia czytelny interfejs. Jakość ekranu jest bardzo dobra, ale nie będzie to dla nikogo zaskoczeniem, bo to standard wśród smartwatchy. Dziś trudno znaleźć zegarek czy nawet opaskę z ekranem słabszym od AMOLED.

OnePlus dostarcza ponad 100 natywnych tarcz zegarka obsługiwanych przez architekturę Dual-Engine do wyboru i pozwala na ich personalizację - można wybrać kolor i komplikacje. To o tyle istotne, że tylko tarcze opracowane przez OnePlusa pozwolą na zachowanie kluczowej zalety, polegającej na długiej pracy na baterii.

OnePlus Watch 2 - test najlepszego zegarka z Wear OS

Specyfikacja i system

Cechą wyróżniającą zegarek OnePlus spośród innych smartwatchy z systemem Wear OS jest technologia Dual-Engine, która umożliwiła połączenie rozbudowanego systemu z długim czasem działania. W zegarku znajdują się dwa procesory. Snapdragon W5 odpowiada za obsługę wszystkich zaawansowanych funkcji, takich jak aplikacje firm trzecich. Domyślnie zegarek z Wear OS miałby tylko ten procesor i działałby jeden dzień na baterii. Dodatkowo Watch 2 ma drugi procesor BES 2700, który jest bardziej energooszczędny i działa, gdy zegarek pokazuje godzinę, odbiera powiadomienia, monitoruje parametry naszego organizmu. Można więc powiedzieć, że jest aktywny przez większość czasu, gdy akurat nie korzystamy z bardziej zaawansowanych funkcji.

OnePlus Watch 2 - test najlepszego zegarka z Wear OS

Na zegarku działają także dwa systemy operacyjne. Główny to Wear OS 4.0, który ma do dyspozycji 2 GB RAM oraz 32 GB na system i aplikacje. Drugi system to RTOS, który ma do dyspozycji 4 GB eMMC. Przełączanie pomiędzy tymi systemami odbywa się w sposób niezauważalny dla użytkownika. Ma to kluczowe znaczenie, gdy przejdziemy do sekcji dotyczącej baterii.

Pakiet łączności zegarka obejmuje WiFi n, Bluetooth 5.0 i BLE oraz NFC. Wersja z eSIM niestety nie jest oferowana. Lokalizacja działa w oparciu o systemy Beidou, GPS, Galileo, GLONASS i QZSS. Zestaw czujników obejmuje: akcelerometr, żyroskop, optyczny czujnik tętna, optyczny pulsoksymetr, czujnik geomagnetyczny, czujnik światła i barometr.

OnePlus Watch 2 - test najlepszego zegarka z Wear OS

Zegarek monitoruje wszystkie kluczowe parametry zdrowia, w tym sen z analizą oddechu, poziom stresu, tętno oraz saturację krwi. W porównaniu do zegarków Samsunga nie ma tu bardziej zaawansowanych funkcji dotyczących zdrowia, takich jak pomiar ciśnienia po kalibracji z ciśnieniomierzem, analiza składu ciała czy ostrzeganie przed arytmią serca. Trzeba jednak pamiętać, że działają one tylko w połączeniu z smartfonami Samsunga. To czy brak tych funkcji okaże się kluczowy zależy od użytkownika. Jeśli ktoś ma zalecenia, aby monitorować ciśnienie albo ma inne problemy z sercem, taki brak może być kluczowy dla wyboru zegarka. Ja z nich jednak nigdy nie korzystam.

OnePlus Watch 2 ma wszystkie smartfunkcje, jakie zwykle oferują zegarki z Wear OS. Są płatności zbliżeniowe, możliwość odbierania rozmów telefonicznych na zegarku, a także odpowiadanie na powiadomienia, zarówno na klawiaturze ekranowej jak i dyktując treść głosowo. Dyktowanie w języku polskim działa bezproblemowo i nie wymaga dodatkowej konfiguracji.

OnePlus Watch 2 - test najlepszego zegarka z Wear OS

Najważniejsza w Wear OS jest możliwość instalowania aplikacji, które mamy na telefonie. Zamiast ograniczać się do domyślnych funkcji na kafelkach i widżetach, możemy zainstalować Spotify, Google Keep, Komoot, WhatsApp, Stravę, Pocket Casts i wiele innych dodatków niedostępnych dla zegarków z innym systemem. Jest też Asystent Google, Mapy Google i Portfel Google. Niczego tutaj nie brakuje.

Podczas testów zegarek oferował podobną dokładność GPS, pomiarów tętna i snu jak inne dobrze oceniane urządzenia z jego półki cenowej. Na zegarku znajdziemy ponad 100 trybów treningowych.

Aplikacja służąca do parowania zegarka z telefonem nazywa się OHealth. Najważniejsze, że spełnia ona swoją funkcję i nie sprawia problemów w konfiguracji i przyznaniu koniecznych uprawnień. Ma wszystko co niezbędne, ale muszę przyznać, że w porównaniu do Samsung Wearable wygląda trochę ubogo pod względem szaty graficznej i designu.

  

 

Bateria

OnePlus Watch 2 ma dużą baterię o pojemności 500 mAh. W zestawie z zegarkiem znajduje się dedykowana stacja ładującą, która przyczepia się do zegarka magnetycznie, a ładowanie odbywa się za pomocą styków. Nie jest obsługiwane ładowanie bezprzewodowe, które jest uniwersalnym standardem. Muszę jednak przyznać, że ładowarka OnePlus jest dobrze zaprojektowana. Nie ma na stałe podłączonego kabla, tylko gniazdo USB C. Element podłączony do zegarka jest wielkości pięciozłotówki. Można z łatwością nosić przy sobie np. w portfelu i podłączyć do dowolnej ładowarki. Dzięki stykom zegarek ładuje się bardzo szybko – do pełna w godzinę, ale już kilkanaście minut wystarczy, aby naładować zegarek i mieć spokój na długo.

Najważniejszą cechą tego zegarka jest czas działania kilkukrotnie dłuższy od innych zegarków z Wear OS dzięki zastosowaniu Dual-Engine. Podczas gdy zegarki Samsunga działają zwykle dobę i trochę, OnePlus Watch 2 działa zwykle około 5 dni ze wszystkimi funkcjami aktywnymi. Tryb oszczędzania energii to aż 12 dni działania, ale wciąż aktywnych jest wiele funkcji i zegarek przypomina wówczas to, co oferuje nam domyślnie np. Huawei.

To zupełnie nowa jakość wśród zegarków z Wear OS. To pierwszy zegarek, na którym możemy dyktować treść odpowiedzi na powiadomienie i nie musimy ładować go codziennie.

OnePlus Watch 2 - test najlepszego zegarka z Wear OS

Podsumowanie

Dotąd największą bolączką zegarków Wear OS był czas działania na baterii i OnePlus rozwiązał ten problem dzięki funkcji Dual-Engine, a więc dwóm procesorom i dwóm systemom. Pozwoliło to pogodzić najważniejsze zalety Wear OS, takie jak możliwość instalacji aplikacji ze sklepu Play oraz swobodne odpowiadanie na powiadomienia, z czasem działania dotąd zarezerwowanym tylko dla bardziej ograniczonych urządzeń. Dlatego OnePlus Watch 2 to unikalna propozycja na rynku, zasługująca na szczególna uwagę. Od tego momentu każdy zegarek z Wear OS, który będzie działał nie dłużej niż dwa dni będzie po prostu rozczarowujący. Na dodatek OnePlus Watch 2 nie jest drogi – kosztuje 299 Euro, czyli 1280 zł.

OnePlus Watch 2 nie jest zegarkiem idealnym, bo nie ma wszystkich zalet konkurencji. Obrotowy przycisk nie może sterować zawartością ekranu poprzez obrót, nie ma analizy składu ciała, pomiaru ciśnienia i wykrywania arytmii serca. Nie ma też opcji z eSIM do wyboru. Niestety nie skorzystamy z OnePlus Watch 2 do komunikacji bez telefonu, a szkoda, bo długi czas pracy właśnie do tego najbardziej zachęca.

Poza tym jest już dosłownie wszystko, włącznie z płatnościami zbliżeniowymi i dyktowaniem odpowiedzi na powiadomienia. To obecnie jeden z najlepszych zegarków Wear OS na rynku. Istotną przewagę mogą mieć jedynie specjalistyczne zegarki sportowe dla wybranej, raczej wąskiej grupy użytkowników.

Zegarek otrzymaliśmy do testów od firmy OnePlus.

GSMONLINE.PL POLECAMY

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: