Operatorzy będą musieli przedstawiać warunki umowy prostym językiem – jest nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej

Newsy
Opinie: 0
Operatorzy będą musieli przedstawiać warunki umowy prostym językiem – jest nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej

Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej wprowadza regulacje, które mają poprawić sytuację konsumentów w relacjach z firmami telekomunikacyjnymi.

Według Ministerstwa Cyfryzacji nowe PKE przynosi następujące korzyści dla konsumentów:

  • Konsumenci będą mogli łatwiej porównywać oferty i wybierać te najkorzystniejsze.
  • Nowe przepisy chronią przed nieuczciwymi sprzedawcami.
  • Użytkownicy usług prepaid będą mogli odzyskać pieniądze z konta po zakończeniu korzystania z usług.
  • Usługa Advanced Mobile Location (AML) umożliwi precyzyjne lokalizowanie osób dzwoniących na numery alarmowe.
  • Wspólne ładowarki do urządzeń zmniejszą ilość elektrośmieci i pozwolą na oszczędności.

Kluczowe obszary zmian

Advanced Mobile Location (AML)

Nowe prawo wprowadza usługę Advanced Mobile Location (AML), dzięki której będzie można przekazywać precyzyjne informacje o lokalizacji osoby dzwoniącej na numer alarmowy 112 oraz inne trzycyfrowe numery alarmowe. Więcej o usłudze AML można przeczytać tutaj.

Wspólne ładowarki do urządzeń mobilnych

Dzięki przepisom PKE będzie można wprowadzić wspólne ładowarki do telefonów i innych urządzeń mobilnych. Ładowarki mają być kompatybilne, co zmniejszy ilość elektroodpadów i pozwoli konsumentom oszczędzać. Urządzenia będą sprzedawane z ładowarką lub bez niej, a specjalne etykiety poinformują, w jaki sposób poprawnie ładować dane urządzenie. Natomiast piktogramy umieszczone na urządzeniach objętych regulacją będą informować o tym, czy do urządzania jest dołączona ładowarka.

Operator ma przedstawiać warunki umowy prostym językiem

Prawo zobowiązuje operatorów do tego, aby dostarczali konsumentom prostych i jasnych informacji o warunkach umowy, zanim ją podpiszą. Dzięki temu każdy użytkownik będzie mógł świadomie zdecydować, która oferta jest dla niego najlepsza.

Łatwe porównywanie ofert

Dzięki nowym przepisom konsumenci będą mogli łatwo porównywać różne oferty usług telekomunikacyjnych. To rozwiązanie pomoże klientom znaleźć najkorzystniejsze propozycje na rynku.

Zwrot środków z konta prepaid

Konsumenci, którzy korzystają z usług prepaid, będą mogli odzyskać pozostałe środki na koncie, gdy przestaną korzystać z tych usług. To ułatwienie, które zwiększy ochronę praw użytkowników.

Eliminacja wątpliwych opłat

PKE wprowadza przejrzyste zasad naliczania dodatkowych opłat, dzięki którym operatorzy nie będą mogli naliczać wątpliwych opłat za dodatkowe usługi. Konsumenci będą mogli uniknąć nieprzewidzianych kosztów, co zwiększy ich zaufanie do operatorów.

Ochrona przed nieuczciwymi sprzedawcami

Prawo zapewni lepszą ochronę konsumentów przed nieuczciwymi sprzedawcami usług telekomunikacyjnych, którzy odwiedzają klientów w ich domach bez wcześniejszego umówienia.

Migracja z sieci miedzianych na światłowodowe

Nowe przepisy premiują operatorów, którzy będą zastępować miedzianą infrastrukturę sieciami światłowodowymi.

Rezerwacja częstotliwości

Częstotliwości dla systemów szerokopasmowych będzie można rezerwować na nie mniej niż 15 i nie dłużej niż 20 lat, co zapewni stabilność dla posiadaczy praw. Rezerwacje będzie można również przedłużać o maksymalnie 5 lat, ale łączny czas nie może przekroczyć 20 lat.

Nowy model opłat za pozwolenia

PKE wprowadza nowy system opłat za wydanie pozwolenia, który zastąpi dotychczasową opłatę skarbową, jaką pobierał Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Samodzielną opłatę będzie pobierać prezes UKE, a w przypadku opłat za stacje bazowe — połowa ich kwoty trafi do gminy, na której terenie mieścić się będzie ta stacja.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: