Samsung specjalnie na potrzeby drugiej części filmu Matrix stworzył terminal komórkowy SPH-n270, który kształtem i wyglądem wyprzedza nawet futurystyczne wizje braci Wachowskich. Telefon ten ma dowodzić tezie, że Samsung jest obecnie jednym ze światowych liderów nowych technologii i może sobie pozwolić na stworzenie urządzenia, które nie będzie sprzedawane w milionach sztuk, ale stanie się po prostu kultowym gadżetem.
Na początku smutna wiadomość dla fanów Matrixa - Samsung SPH-n270 nie będzie działał w Polsce. Model ten został wykonany wyłącznie dla sieci analogowej AMPS oraz cyfrowej CDMA 800 / 1900 MHz. W Europie, w kampanii reklamowej związanej z premierą filmu Matrix promowane są dwa "normalne" modele: V200 i P400. Rezygnacja z wersji GSM nie jest do końca zrozumiała, ale prawdopodobnie cześć prawdziwych znawców twórczości spod znaku Matrix i tak zakupi sobie ten unikalny telefon, aby postawić go na półce obok np. płyty DVD z filmem. Aby go jednak chociaż czasami naładować należy pamiętać o zakupieniu wcześniej przejściówki z gniazdka amerykańskiego na europejskie.
Wygląd
Samsung SPH-n270 nie przypomina żadnego z dotychczas produkowanych telefonów. Jego wygląd jest niesamowity i zarazem trudny do opisania. Złożony telefon przypomina nieco granat, rozłożony - stary telefon działający w sieci kolejowej.
Pomimo swojego masywnego wyglądu Samsung jest mały i stosunkowo lekki. Mierzy 115 (rozłożony 145.1) x 58 x 20mm i waży 132g. Jakość wykonania jest znakomita. Telefon rozkłada się po naciśnięciu dwóch małych klawiszy z boku. Dodatkowo można ustalić dźwięk towarzyszący rozkładaniu i wówczas odebranie rozmowy może przypominać przeładowanie pistoletu. Aby zapobiec otwieraniu się telefonu np. w spodniach, można wcześniej zabezpieczyć aparat specjalną blokadą (także podobnie jak w pistoletach). Przy zamkniętej obudowie widać fragment ekranu z podstawowymi danymi takimi jak zasięg, stan baterii itp.
Ekran
Ekran w Samsungu jak zwykle dystansuje innych producentów. 65000 kolorów, technologia TFT.....jakość obrazu jest niesamowita. Klasa wyświetlacza jest szczególnie widoczna podczas odtwarzania fragmentów filmu Matrix w trakcie przewijania menu oraz przy testowaniu wygaszaczy. Ekran ma stosunkowo niewielkie rozmiary: 128 * 160 pikseli.
Menu
Menu, podobnie jak cały telefon, jest bardzo oryginalne. Sposób wyświetlania spisu funkcji jest ustalany przez użytkownika. Ma on do wyboru trzy schematy działania menu: Matrix, AniMatrix oraz Camera. Dwa pierwsze tematy menu są do siebie podobne (nad nazwą funkcji wyświetla się fragment filmu), schemat Camera zupełnie zmienia wygląd spisu funkcji telefonu.
Dźwięki
Jako dzwonki w Samsungu wykorzystano dźwięki znane z filmu - są to fragmenty wypowiedzi aktorów oraz odgłosy pochodzące bezpośrednio ze ścieżki dźwiękowej Matrixa. Użytkownik nie może wgrywać swoich melodyjek, ale te wgrane standardowo, na pewno wystarczą fanom filmu. Wbudowany syntezator zapewnia obsługę 40-głosowej polifonii, co powinno zadowolić najbardziej wymagającego melomana.
Książka telefoniczna
Spis kontaktów w n270 jest ograniczony do 300 wpisów. Każdy numer może być przypisany do odpowiedniej kategorii np. numer domowy, faks, pager. Po dodaniu nowego kontaktu możemy dopisać do niego kolejne numery telefoniczne, adres e-mail lub adres strony WWW.
Funkcje biznesowe
Samsung SPH-n270, choć nie jest przeznaczony dla klienta biznesowego został wyposażony we wszelkie aplikacje służące do zarządzania naszym czasem. Oprócz kalendarza znajdziemy w nim listę "to do", zegar z czasem światowym, budzik oraz timer.
Funkcje głosowe
Matrixowego Samsunga można prawie w całości obsługiwać głosowo. Oprócz głosowego podawania numeru, możemy głosowo wybierać kontakty z książki telefonicznej lub uruchamiać poszczególne funkcje menu. Samsung jest też wyposażony w dyktafon, zapisujący notatki do 1 minuty.
Bateria
n270 został wyposażony w ogniwo Li-ion o pojemności 1000 mAh. Ze względu na to, że telefon nie działa w Polsce trudno testować skuteczność działania tej baterii.
Podsumowanie
Samsung SPH-n270 nie ma przeglądarki WAP, nie ma klienta e-mail, nie ma kamery, nie obsługuje wiadomości MMS. Dowodzi to pewnego zapóźnienia systemów działających np. w USA w stosunku do technologii stosowanej w Europie lub Japonii. Samsung SPH-n270 nie jest więc telefonem supernowoczesnym, ale będzie na pewno telefonem kultowym dla wszystkich prawdziwych fanów Matrixa, a ich na świecie nie brakuje. Dla Samsunga zaistnienie w superprodukcji braci Wachowskich było rzuceniem rękawicy Nokii, która sponsorowała pierwszą część filmu. Samsung udowodnił, że nie boi się konkurenta i za parę lat zapewne będzie próbował odebrać mu pozycję lidera.