Orange Polska potwierdza plany budowy 5G w Polsce - testy dopiero za rok

Najważniejsze | Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0

Polski oddział Orange przedstawił kilka nowych informacji dotyczących budowy w najbliższych latach sieci 5G.

Orange planuje uruchomienie komercyjnej sieci w latach 2020-2021.

W przyszłym roku planowane są pierwsze testy 5G poza laboratorium.

Kluczowa dla wprowadzenia sieci kolejnej generacji w naszym kraju będzie dostępność odpowiednich zasobów pasma.

Testy, które na początku obejmą odizolowane od siebie obszary, a później, wraz z postępami prac, rozwiązania obejmujące wszystkie elementy sieci, planowane są na 2019 rok.

Kluczowe znaczenie dla wdrożenia 5G w Polsce w latach 2020-2021 będzie miało pozyskanie przez operatorów pasm w częstotliwościach 3,6 i 3,8 GHz - jedynych, które w krótkim czasie mogą być przeznaczone do budowy sieci nowej generacji.

Nokia w siedzibie Orange Polska zaprezentowała dziś demo 5G. Na potrzeby pokazu wykorzystano blok pasma o szerokości 400 MHz oraz techniki 8x8 MIMO (8 anten nadawczych i anten odbiorczych w urządzeniu). Obecnie takie warunki można w Polsce stworzyć wyłącznie w laboratorium i na krótkich odcinkach, gdyż najszerszym pasmem dostępnym dziś dla operatorów w częstotliwości 3,5 i 3,7 GHz jest 28 MHz. Prędkość transmisji pomiędzy antenami oddalonymi o około 2 metry wynosiła 6,2 Gb/s.

Grupa Orange na początku lutego przedstawiła własne plany dotyczące pierwszych testów sieci 5G. W tym roku odbędą się one we Francji i Rumunii. Polska będzie więc uczestniczyła w drugiej fali testów. Szczegóły testów w ramach Grupy są opisane tutaj

Orange Polska na razie nie zdradza, czy planuje budować sieć samodzielnie, czy także we współpracy z T-Mobile w ramach firmy NetWorks!

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: