Orange połączy szybszymi łączami 8 miast w Polsce

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Orange połączy szybszymi łączami 8 miast w Polsce

Orange pochwalił się, że uruchomił międzymiastowe łącze 400 Gb/s dla połączeń sieci szkieletowej IP na trasie Warszawa-Poznań. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce.

Do tej pory sieć szkieletowa wykorzystywała łącza do 100 Gb/s. Teraz Orange uruchomił pierwsze w Polsce komercyjne łącze 400 GbEth dla routerów w sieci szkieletowej IP (400 Gb/s).

W planach na ten rok są Katowice, Kraków, Wrocław, Łódź, Szczecin i Bydgoszcz. W 2023 operator planuje mieć routery z portami 400 GbEth w 8 miastach i prawie 60% pojemności będzie zapewniona w łączach pomiędzy nimi.

Łącze o większej przepustowości potrzebuje mniej energii do zasilenia i docelowo może przesyłać dane w technologii 800 Gb/s i 1,2 Tb/s.

W sierpniu 2021 roku w laboratorium, razem z firmą Infinera, Orange osiągnął prędkość 800 Gb/s. Technologie te będą sukcesywnie wdrażane wraz ze wzrostem ruchu w sieci.

Sieć szkieletowa składa się z dwóch sieci:

  • Optycznej sieci transmisyjnej ROADM Express Network, która łączy największe  miasta w Polsce. Połączone miasta to POP, czyli points of presence – miejsca, w których ruch jest agregowany do większych przepustowości.
  • Sieci routerów szkieletowych IP, które przydzielają sieć do konkretnych platform lub mniejszych sieci (np. dla YouTube’a czy Netflixa, mobile voice’a, Neostrady).

Schemat sieci szkieletowej

 

Mapa sieci ROADM Express Network. Zaznaczona jest sieć istniejąca oraz łącza 400 Gb/s, które będą uruchomione w 2023 roku.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: