Orange Światłowód Pro z prędkością 8 Gbps

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Orange Światłowód Pro

Orange uruchamia w swoich salonach stanowiska testowe ze światłowodem z symetryczną prędkością 8 Gbps. Oferta komercyjna będzie dostępna niebawem, ale na pewno nie w tym roku. Dostęp ma mieć do niej wówczas większość klientów.

Orange do testów w Polsce wykorzystuje niekomercyjne modemy firmy Sagem. Takie modemy nie są na razie dostępne na pozostałych rynkach tego operatora. Hiszpania ma jednak bardzo podobny model Sagem, który został nazwany Livebox Infinity. Jest on wykorzystywany właśnie w ofercie 10 Gbps. W Hiszpanii w promocji dopłata do 10 Gbps kosztuje 5 euro. Poza promocją ma kosztować 13 euro miesięcznie ponad abonament w lepszych pakietach. Zasięg usługi to 900K gniazdek w Hiszpanii. Hiszpański Orange przez rok testował także superszybki router ZTE.

Polski Orange nie zdradza na razie ile taka usługa mogłaby kosztować. Wiadomo jednak, że klienci operatora wybierają głównie najwolniejsze i najtańsze oferty fiber (300 Mbps). W przypadku oferty z prędkościami powyżej 1 Gbps pojawia się także problem z urządzeniami końcowymi, które w większości nie potrafią obsłużyć takich przepływności. Orange w testach w Miasteczku Orange wykorzystuje adapter ethernet Sonnet Solo 10G, który kosztuje około 2000 zł i zapewnia w komputerze prędkość 10 Gbps przy wykorzystaniu laptopowego złącza Thunderbolt 3. Złącza 10 Gbps mają już m.in. najnowsze komputery Apple.

Od 21 listopada klienci będą mogli sprawdzić możliwości technologii XGSPON w wybranych salonach w Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Warszawie.

Stanowiska do testowania nowego światłowodu pojawią się:

  • Warszawa, Aleje Jerozolimskie 160, Miasteczko Orange
  • Warszawa, ul. Marszałkowska 126/134, Sezam
  • Gdańsk, ul. Grunwaldzka 141, Galeria Bałtycka
  • Poznań, Al. Solidarności 47, Pestka
  • Łodź, ul. Karskiego 5, Manufaktura
  • Kraków, ul. Zakopiańska 62, Zakopianka

Maksimum możliwość technologii XGSPON wynosi 10 Gbps. Szybkość internetu jaką użytkownik może osiągnąć na swoim urządzeniu to 8 Gbps.

W zasięgu sieci światłowodowej operatora znajduje się blisko 7 mln gospodarstw domowych, a z sieci korzysta 1 milion klientów.  Orange dostarcza światłowód w technologii FTTH (Fiber To The Home), czyli do lokalu. Operatorzy kablowi, którzy wykorzystują technologię światłowodową w swojej sieci szkieletowej również komunikują w reklamach technologię fiber, choć ich klienci korzystają z kabli koncentrycznych.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: