Światłowód w małej firmie – testujemy go od roku

Akcje partnerskie
Opinie: 12
Opinie: 12

Światłowód w ofercie Orange zwykle prezentowany jest jako rozwiązanie dla nowoczesnych rodzin, które chcą korzystać z szybkiego internetu, nowoczesnych usług telewizyjnych, a w ich domu jest wiele urządzeń, które są podłączone do sieci. Nie należy jednak zapominać, że operator ten ma też dobrą ofertę dla małych firm, dla których łącze do internetu stanowi warunek konieczny do prowadzenia biznesu. Mogą one skorzystać, z oferty analogicznej do tej oferowanej klientom indywidualnym lub też z Biznes Pakietu Fiber.

Firmy mają wbrew pozorom dosyć podobne wymagania, co do oferty i jakości świadczonych usług, co klienci indywidualni. Najważniejsze dla firm są trzy główne kwestie: cena usługi, jakość oraz prędkość internetu.

Zwykle wybór dostawcy i jego oferty był pewnym kompromisem. Musieliśmy z czegoś zrezygnować, a na niektóre warunki się godzić. Dzięki rozbudowie sieci światłowodowej przez Orange i po wprowadzeniu usług światłowodowych do oferty okazało się, że kompromis już nie jest konieczny. Orange zaproponował dobrą ofertę na wszystkich płaszczyznach, bo przecież na rynku były już całkiem dobre oferty konkurentów.

Redakcja GSMONLINE.PL mieści się w Warszawie w dzielnicy Wola i w naszym budynku było już 2 innych dostawców. Dlaczego więc zdecydowaliśmy się na Orange Światłowód i już od ponad roku korzystamy z tej usługi?

Sprzedaż i obsługa klienta

Małe firmy zwykle nie mają osoby dedykowanej do zajmowania się w firmie komputerami i Internetem. Pracownicy nie mają też czasu na to, aby śledzić i porównywać aktualne oferty. Często też po prostu nikomu nie chce się niczego zmieniać. Orange (na szczęście dla nas) prowadzi aktywną sprzedaż „door to door”, a więc odwiedza siedziby firm, informując, że w tej lokalizacji światłowód jest już dostępny i przedstawia materiały z ofertą pakietów i ich cen. Gdy zgłosiliśmy wstępne zainteresowanie światłowodem to naszą sprawą zaczął zajmować się jeden handlowiec, który pilotował już do końca cały proces podpisania umowy i instalacji. To było bardzo wygodne i w niczym nie przypominało dawnych czasów współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi. Orange się zmienił, bo po prostu musiał – konkurencja nie śpi.

Szybkość i prostota instalacji

Małe firmy nie mogą wstrzymać swojej działalności na cały dzień, aby operator zainstalował im łącze. Oczywiście ważne jest także to, aby sama instalacja nie polegała na przekuciu większość ścian i instalacji wielkich urządzeń końcowych. Na szczęście światłowód jest cieńszy nawet od zwykłego przewodu ethernetowego i jest niemal niewidoczny na ścianie. W naszym przypadku (instalacja odbyła się ponad rok temu) na końcu przewodu zostało zainstalowane małe urządzenie – terminal optyczny (GPON Terminal). Teraz jest on już zintegrowany z modemem Funbox 3.0. My nadal korzystamy ze „starego” modemu Funbox 2.0 bez oferty telewizyjnej. Dodatkowo od operatora otrzymaliśmy także router WiFi TP-LINK AC750. WiFi służy nam głównie do podłączania urządzeń mobilnych. Komputery są podłączone bezpośrednio do Funboxa kablami sieciowymi ethernet. Sama instalacja trwała trochę ponad godzinę i w żaden sposób nie zakłóciła działania naszej firmy.

Prędkość internetu

Najważniejszą cechą w przypadku światłowodu są oferowane klientom prędkości. W naszym przypadku jest to najszybsze łącze 600/60. Przez światłowód możliwa jest transmisja dużo szybsza, a więc mamy łącze, którego nie trzeba będzie wymieniać nawet za parę lat. W czasie testów na komputerach prędkości przekraczają 600 Mbits (nasz aktualny rekord to 623 Mbits!) W przypadku urządzeń mobilnych prędkość internetu oscyluje wokół 300 Mbits. Na prędkość sieci WLAN wpływają bowiem interferencje z innych sieci WiFi, które działają w naszym biurowcu, a także sama wydajność modemów i anten stosowanych w naszych urządzeniach końcowych (smartfonach, tabletach itp.).

Prędkości oferowane przez Orange Światłowód do niedawna były w Polsce tylko marzeniem i takimi łączami były podłączone do internetu tylko największe korporacje.

Stabilność łącza/jakość usług

To czego trochę się obawialiśmy to stabilność łącza. Do tej pory łącza oparte o miedź nie miały dobrej prasy, ale na szczęście światłowód to zupełnie inna klasa usługi. Przez cały rok, ani razu nie resetowaliśmy swoich urządzeń, a Internet był dostarczany bez żadnych przerw! Nasze biuro pracuje od godziny 7 do 15 i Orange Światłowód do tej pory ani razu nas nie zawiódł. Nie możemy więc podzielić się opiniami na temat jakości serwisu, bo po prostu z niego nie korzystaliśmy. Przez ponad rok ani razu nie dzwoniliśmy na infolinię – faktury przychodzą do nas mailem, wszystko odbywa się automatycznie i nie zajmuje nam czasu.

Cena

Choć firmom w Polsce jest podobno coraz lepiej to koszty powinny zawsze być trzymane w ryzach. Przy tak dużej konkurencji mała firma nie może przepłacać za to, że korzysta z najnowocześniejszej technologii. To oczywiście nie jest dobra informacja dla dostawców internetu , ale pomarańczowy operator ma świadomość, że walka o klienta toczy się na wielu płaszczyznach, nie tylko technologicznej. Za najszybsze łącze 600 mega zapłacimy przez rok niecałe 60 zł. Po roku cena nieznacznie przekroczy 80 zł netto. Gdy nie potrzebujemy aż tak dużych prędkości to tańsze są łącza 100 i 300 Mbits. Pełny cennik prezentujemy poniżej. Warto jeszcze ponegocjować z handlowcem Orange, bo może się okazać, że uda nam się „urwać” parę złotych lub na przykład skrócić długość umowy wiążącej nas z operatorem.

Tekst został przygotowany we współpracy z siecią Orange.

Opinie:

Opinie archiwalne (12):

Komentuj

Komentarze / 12

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Riddick1500 pisze: 2018-01-23 10:48
  Dopiszcie jeszcze że na umowie jest ten legendarny zapis "do" co w przypadku 600Mb łącza oznacza że prędkość 350Mb jest ok. Ja u swojego prywatnego dostawcy internetu światłowodowego w domku jednorodzinnym mam za 49zł 300Mb z opcją (za darmo) od północy do 9.00 rano potrojenia prędkości i co ważne umowa to dwie i pół strony kartki A4 i nie ma tam zapisu "do" tylko o prędkości 300/60Mb. Tak więc deal roku z Orange :).
  0
 • Users Avatars Mini
  ola pisze: 2018-01-23 11:24
  Orange się kompromituje tym "do 600Mb/s" panie szumy na światełku czy czarna dziura? hahaha
  -4
 • Users Avatars Mini
  darek pisze: 2018-01-23 12:55
  w każdej umowie jest do bo inaczej byłby się operator dosłownie udupił na dzień dobry. A co do orange - to macie bardzo ładne łącze za taka cenę a tu widzę tylko wielką zazdrość i nic poza tym.. klego powiedz mi w jakiej sieci to masz? daj namiar na operatora a zaraz ci znajdziemy .... do.... i będzie ci łyso. najlepiej pierdzielic głupoty z braku zajęcia w pracy
  0
 • Users Avatars Mini
  Riddick1500 pisze: 2018-01-23 16:13
  Drogi Darku w Skyware -ceny z ich strony to 69zł za 300Mb ale to cena standard, tak jak i przyłącz za 99zł. Gdy u nas 1,5 roku temu zakładali kable, były upusty - 1zł za przyłącz i cena 20 dych mniej od tej z ich strony. 2, jeśli uważasz, że każdy operator daje zapisy "do" to jesteś w błędzie. Tylko ten co dopuszcza się naciągania klienta daje takie zapisy. Światłowód to nie miedź, więc i miedzi problemy nie występują. Także z tym upupianiem to ehmm, tzw. "bulshit" dla jeleni.
  -4
 • Users Avatars Mini
  darek pisze: 2018-01-23 18:57
  Riddick1500 bardzo Cię przepraszam ... miałeś rację!!! nie wierzyłem ...dzwoniłem i faktycznie jest tak jak mówiłeś choć z drugiej strony to trochę dziwne bo jak będzie mniej to się firma może niezłe tłumaczyć i płacic odszkodowania.... ale wychodzi na to że w Polsce jest taka firma która deklaruje stałe łączę na poziomie 100, 200 czy 300 na stałe a nie od. Jeszcze raz przepraszam. Ja natomiast mam łacze 100/30 a faktycznie po kablu jest 95/60 choć w umowie jest do... miłego wieczoru;-)
  -1
 • Users Avatars Mini
  Olo pisze: 2018-01-23 20:23
  Pół roku na światłowodzie Orange. Deklarowane 600/60 mam ZAWSZE. Pingi niemal jak w sieci lokalnej - chyba nieosiągalne dla LTE. XBOX ssie gierki jak z lokalnego serwera (chyba, że jest spore obciążenie M$ w przypadku extra promocji). Streaming na TV bez zająknięcia, cena też mi pasuje. Jak dla mnie - max powodów do przedłużenia umowy na tych warunkach.
  0
 • Users Avatars Mini
  wojciech.piechocki pisze: 2018-01-24 08:50
  @Olo....my tez mamy caly czas 600/60..
  -1
 • Users Avatars Mini
  dg pisze: 2018-01-24 18:26
  o reklama jak sk...n. ich orange światłowód jest dostepny tylko w dużych miastach powyżej 100 tys mieszkańców. reszta to bida z nędzą po miedzi. nawet vdls jest trudnoosiągalny
  0
 • Users Avatars Mini
  kkk pisze: 2018-02-01 00:14
  Wałbrzych,Chrobrego koło Pogotowia,duża firma medyczna walczy o światłowód wiele miesięcy i nic. Orange nie daje tam możliwości... kz2004@o2.pl
  0
 • Users Avatars Mini
  Mefisto pisze: 2018-02-03 07:37
  Lubię pieniaczy. Mam inernet z Orange przez światłowód - lepszego nigdy nie widziałem! Jak podłączą światłowód to nie zamienisz go na coś innego. Gorzej, że rzadko kiedy można tam gdzie się mieszka mieć światłowód. Lecz jak już jest - jest zajebisty. Funbox to szit. Lecz można podłączyć własny normalny router i wszystko działa jak trzeba. To co przesyłają po miedzi telefonicznej to skandal. Natomiast światło to światło.
  0
 • Users Avatars Mini
  Gatts pisze: 2018-02-04 18:54
  Sporo ludzi nawet nie śniło jak może smakować łącze ORANGE FIBER dlatego sam potwierdzam ,że moje 600Mbits daje realnie 632/62Mbits.Każdego usługodawcę jakiego do tej pory miałem nie licząc tych przed 2000roku zawsze dawali Mnie niż 'do' było w opisie. Użytkownik indywidualny z Orange może się rozstać tylko z powodu braku zewnętrznego stałego IP bo reszta wymiata.
  0
 • Users Avatars Mini
  raz dwa raz pisze: 2018-02-05 13:28
  "do" jest tylko dlatego żeby nikt nie miał podstaw do rozwiązania umowy jak nagle spadnie o 5-10%, jest to komercyjna najtansza kategoria usług dostarczenia netu, jak chcesz gwarancje to płacisz odpowiednio więcej, wykupujesz symetryka i negocjujesz SLA. Natomiast w Orange masz w umowie gwarancje minimalnej przepustowości ok 30%. Zresztą porównywanie dostawców z 2 różnych miejsc jest absurdem. Co to da osobie która może mieć co najwyżej neo 10Mb, bo tylko stare kable telefoniczne ma pod domem? Nic. A i jestem pewny że jakby takiej osobie podpięli światło dwa razy drożej to i tak większość by kupiła, nie patrząc na zapis "do" 600.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: