Orange testuje w Krakowie HSPA+ Dual Carrier 42 Mbps

Newsy
Żródło: Orange
Opinie: 8

Orange uruchomił w Krakowie pilotaż ultrarszybkiego mobilnego dostępu do internetu w technologii HSPA+ Dual Carrier 42 Mbps. Usługa umożliwia najszybszą na polskim rynku mobilną transmisję danych.

Technologia Dual Carrier polega na jednoczesnym wykorzystaniu dwóch kanałów transmisji o szerokości pasma 5 MHz, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie transferu do 42 Mbps przy pobieraniu danych przez użytkownika. To kilkakrotnie szybciej niż w przypadku używanej obecnie technologii HSPA 7.2

Do końca roku nowa usługa ma być dostępna poprzez blisko 650 stacji bazowych w pięciu miastach: Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie. Dzięki temu dostęp do niej będzie miało ok. 11% populacji Polski. Kolejne etapy zwiększania zasięgu usługi zaplanowane są na przyszły rok.

Już teraz Orange zapewnia szerokopasmową transmisję danych w technologii HSPA na terenach zamieszkanych przez około 56% populacji kraju. Do stacji bazowych Orange w sieci 3G są doprowadzone światłowody, co pozwala w pełni wykorzystać możliwości nowych technologii. Łącza światłowodowe będą też przydatne w przyszłości, gdy rozwijać się będzie łączność LTE.

Dodatkowo Orange rozbudowuje sieć CDMA umożliwiającą transfer do 3,1 Mbps – jest to jedyna w kraju oferta szybkiego mobilnego dostępu do internetu na obszarach wiejskich. Grupa TP zakłada, że w zasięgu sieci CDMA do połowy 2011 roku będzie prawie 90% powierzchni kraju.

Opinie:

Opinie archiwalne (8):

Komentuj

Komentarze / 8

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  akryl pisze: 2010-10-06 15:57
  bedzie to dobre polaczenie. hsdpa+ oraz cdma w jednej ofercie. mam nadzieje, ze szybko te nowe predkosci sie rozprzestrzenia, choc jestem zdaniem, ze zwykle 3g jest juz wystarczajce, to wygodnego korzystania z neta. fakt, ze teraz sa szczesliwe godziny, to moze i wieksze predkosci beda sie coraz bardziej podobac.
  0
 • Users Avatars Mini
  olo pisze: 2010-10-06 17:17
  I po co to komu ? Przy takiej predkosci meisieczny limit danych - megawypasione 100 MEGA wybombie się w 10 sekund
  0
 • Users Avatars Mini
  nick pisze: 2010-10-06 17:23
  do olo: w nocy masz nielimitowany transfer więc ściągniesz i 100GB ;-) Jak masz w Play to moze ci sie wyczerpie.... za rok, bo tam prędkości sa rzedu kilobitów...
  0
 • Users Avatars Mini
  exonn pisze: 2010-10-06 18:04
  Boze OLO pomysl co piszesz ... Przeciez to od ciebie zalezy co bedziesz z tym transferem robil... Jak tylko stronki www to one beda sie TYLKO szybciej otwierac nic poza tym.
  0
 • Users Avatars Mini
  wanol pisze: 2010-10-06 18:12
  Mam pytanie, a że jestem zielony w tych tematach to proszę się nie śmiać. :) Czy to oznacza, że przykładowo w Krakowie będzie możliwość zainstalowania sobie w domu jakiegoś urządzenia odbierającego ten sygnał i normalnie korzystać z internetu (podpisując umowę i płacąc jakiś tam abonament w Orange)? Czy chodzi o to że jeśli się posiada odpowiedni moduł do laptopa to będzie można odbierać zasięg na terenie Krakowa (coś jak Blueconnect). Z góry dzięki za odpowiedź.
  0
 • Users Avatars Mini
  mohamed pisze: 2010-10-06 22:09
  A jaki modem wobec tego trzeba mieć aby w Krakowie sprawdzic tę prędkość. Ja mam teraz modem SIERRA i jak było 1 Mb/s tak dalej tyle samo.
  0
 • Users Avatars Mini
  nick pisze: 2010-10-07 11:16
  @mohamed Na razie nie potestujesz, bo komercyjnie usługa wchodzi pod koniec roku. Po prostu do twojej karty dalej jest przypisany profil 7,2Mbps w HLR. Jak ci odblokują więcje to na swojej Sierra Wireless będziesz miał te 21 Mbps. Nie wystarczy modem, musi być konfiguracja u operatora parametrów dla twojej karty SIM
  0
 • Users Avatars Mini
  akryl pisze: 2010-10-07 14:16
  wanol: to dotyczy orange free, czyli internetu mobilnego swiadczonego przez orange. BC, to net mobilny ery, troszke chyba ostatnio zaniedbany. czyli musisz miec wykupiony abonament w orange i jakis dobry modem, i juz. bedziesz mogl korzystac.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: