Piotr Jaworski, członek zarządu Orange Polska ds. sieci i technologii, w rozmowie z ISBtech zdradził, że jego sieć rozpoczęła testy sieci 5G stand alone.
Jaworski powiedział, że jego sieć rozpoczęła testy podstawowych funkcjonalności sieci 5G SA związanych z transmisją danych i potrwają one kilka miesięcy. Celem jest weryfikacja technologii 5G SA pod kątem wykorzystania jej w usługach komercyjnych. Na tym etapie tesowane będą usługi FWA (Fix Wireless Access) oraz usługi przeznaczone dla rynku B2B.
Pierwsze testy zorientowane są na weryfikację podstawowych założeń technicznych związanych z parametrami transmisji danych osiąganymi w sieci 5G SA, takimi jak prędkość transmisji czy opóźnienie end-to-end. Ważnym elementem będzie także sprawdzenie możliwości wykorzystania wielu częstotliwości, w tym 3600 MHz i 700 MHz, co pozwoli na optymalne używanie dostępnych zasobów radiowych.
W 2026 roku planowane jest przeprowadzenie certyfikacji sieci z głównymi dostawcami terminali, co poprzedzi pełną komercjalizację sieci 5G SA.
Na razie przez dłuższy jeszcze czas większość użytkowników Internetu nadal będzie korzystać z 5G NSA, zapewniającego w ramach agregacji z pasmami LTE dużą pojemność sieci. W miarę nasycania się rynku urządzeniami 5G Orange będzie przeprowadzać refarming kolejnych pasm z LTE do 5G i wtedy 5G SA stanie się podstawową usługą obok zanikającego LTE. Choć na razie to dość odległa perspektywa czasowa.