Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie wprowadza 2 auta do kontroli parkujących pojazdów - koszt prawie 2 mln zł

Newsy
Dodaj opinię
Opinie: 0

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie poinformował, że samochody wyposażone w kamery będą wspierać piesze patrole kontrolujące opłaty parkingowe.

E-kontrola pozwoli sprawdzać czy kierowca zapłacił za parkowanie za pomocą kamer umieszczonych na samochodach. Kamery zeskanują numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w SPPN i przekażą te dane do systemu, który zweryfikuje wniesienie opłaty za dany pojazd.

Dziennie ze Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego korzysta ok. 140 tys. samochodów. W 2018 roku wpływy z opłat za parkowanie wyniosły 100 mln zł.

Na początek wykonawca dostarczy dwa samochody (o napędzie elektrycznym) wyposażone w specjalny system e-kontroli. Pojazd będzie kontrolował wyznaczoną strefę, zaś umieszczone na nim kamery odczytają tablice rejestracyjne zaparkowanych aut. System porówna lokalizację wykonanych zdjęć z bazą płatnych miejsc postojowych, a następnie zweryfikuje, czy dany pojazd ma opłacone parkowanie. Jeżeli nie – kierowca otrzyma pocztą wezwanie do zapłaty opłaty dodatkowej. Kontrola będzie wykonywana dwukrotnie w krótkim odstępie czasu, aby wyeliminować pomyłki: np. pojazdy, których kierowcy właśnie idą do parkomatu. Dodatkowo wykonawca zapewni szkolenia operatorów oraz usługi utrzymaniowe i rozwoju systemu.

Do przetargu zgłosiły się cztery firmy. Po wstępnej weryfikacji, dwie z nich wzięły udział w testach, aby potwierdzić czy oferowane przez nie rozwiązania spełnią wyśrubowane oczekiwania dotyczące niezawodności kontroli. Z tego powodu unieważniony został pierwszy przetarg na tę usługę – żaden z wykonawców nie był w stanie udowodnić, że będzie w stanie zapewnić niezawodność systemu. W czasie testów sprawdzana była m.in. skuteczność odczytu tablic rejestracyjnych czy dokładność systemu GPS. Tym razem, wyniki były pozytywne.

Po testach, wybrana została najkorzystniejsza oferta – złożyła ją firma Smart Factor Sp. z o.o. z Warszawy, która za dostarczenie dwóch sztuk samochodów elektrycznych, dwóch systemów mobilnej kontroli pojazdów wraz ze szkoleniem operatorów systemu oraz usługą utrzymaniową przez okres 36 miesięcy ma otrzymać 1 959 390 zł brutto. System jest skonstruowany tak, że nawet w razie awarii samochodu można zamontować go na innym pojeździe.

Aktualnie trwają przygotowania do podpisania umowy. Po tym etapie wykonawca będzie miał 3 miesiące na dostarczenie pojazdów i systemu.

Pierwsze e-patrole mają wyjechać w teren jeszcze w tym roku.

Dziś opłaty wnoszone przez kierowców sprawdza blisko 50 kontrolerów.

Dwa samochody wyposażone w kamery mogą osiągnąć skuteczność porównywalną z 10 patrolami pieszymi.

Zakup systemu e-kontroli będzie dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: