Ktoś korzysta w naszym kraju z izraelskiego pakietu Pegasus Spyware

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0

Organizacja Citizen Lab z Uniwersytetu w Toronto poinformowała, że w Polsce wykorzystywane jest rozwiązanie Pegasus Spyware.

Jest to oprogramowanie stworzone przez izraelską firmę NSO Group.

Analiza danych była prowadzona przez 2 lata od sierpnia 2016 r. do sierpnia bieżącego roku.

Pegasus to profesjonalny pakiet spyware na smartfony.

Operator Pegasusa musi „zmusić” użytkownika do kliknięcia w spreparowany link, pod którym pobierze on oprogramowanie, które da operatorowi pełny zdalny  dostęp do smartfona.

Operator po otrzymaniu tego dostępu pobiera wiadomości SMS, listy kontaktów, kalendarz, wiadomości z komunikatorów i zapisy rozmów telefonicznych „live”. Operator jest także w stanie zdalnie włączyć mikrofon oraz kamerę.

Pegasus wykorzystuje protokół HTTPS, co wymaga przez operatorów rejestracji domen, z których przychodzą specjalnie spreparowane linki. Oprócz tych domen Citizen Lab prowadziło także wielomiesięczną analizę serwerów Command and Control [C&C] zarządzanych przez NSO Group.

Citizen Lab twierdzi, że do użycia oprogramowania Pegasus dochodziło w ostatnich 2 latach w 45 państwach – także w Polsce.

W naszym kraju Pegasus ma być wykorzystywany od listopada zeszłego roku do teraz.

Citizen Labs nie podaje, kto w naszym kraju korzysta z oprogramowania Pegasus i w jakim celu. Mogą to być działania bezprawne lub działania polskich służb.

Szczegóły analizy organizacji Citizen Lab znajdują się tutaj

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: