Pierwszy telefon 3G firmy Nokia - Nokia 6650

Newsy
Żródło: Nokia
Opinie: 23

Nokia zaprezentowała dzisiaj pierwszy w świecie telefon komórkowy zgodny ze standardem 3GPP (Third Generation Partnership Project), mogący działać w sieciach GSM 900/1800 i WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access). Jedną z zalet wykorzystywanej technologii WCDMA w telefonie Nokia 6650 jest możliwość równoczesnego uruchomienia kilku sesji łączności cyfrowej. Dzięki temu można fotografować i przesyłać zdjęcia, równocześnie rozmawiając przez telefon. Możliwość pracy w dwóch trybach sprawia, że Nokia 6650 jest pierwszym w świecie telefonem GSM/WCDMA mogącym funkcjonować w Europie i Azji, w tym w Japonii.

Pierwsze, nadzorowane przez operatora, próby telefonu Nokia 6650 w rzeczywistej sieci będą miały miejsce w czwartym kwartale 2002 r. Przewiduje się, że komercyjne dostawy telefonów Nokia 6650 rozpoczną się w pierwszej połowie roku 2003 i będą dostosowane do harmonogramów uruchamiania sieci WCDMA oraz stopnia rozwoju możliwości współdziałania sieci, usług i terminali. 

Nokia 6650 to wytrzymały, funkcjonalny telefon o wygodnych, kieszonkowych rozmiarach. Ma on duży kolorowy wyświetlacz, wbudowaną kamerę, mogącą rejestrować obrazy nieruchome i ruchome, oraz funkcje łączności głosowej, kilka opcji łączności cyfrowej i zaawansowany rozkład funkcji menu. To innowacyjne urządzenie jest idealną propozycją, łączącą najnowocześniejsze możliwości funkcjonalne z doskonałą jakością wykonania. 

"Wprowadzenie telefonu Nokia 6650 to dobitne potwierdzenie tego, że potrafimy budować niezwykle wyrafinowane, a równocześnie łatwe w obsłudze telefony, przeznaczone do pracy w bardziej wymagających i trudnych środowiskach. Telefon ten to przykład urządzenia, które wykorzystuje nowe standardy radiowe takie jak WCDMA" - powiedział Anssi Vanjoki, wiceprezes Nokia Mobile Phones. "Nokia jest nie tylko dobrze przygotowana do trzeciej generacji urządzeń mobilnych, ale sama tę generację współtworzy, oferując aplikacje, platformy i infrastrukturę 3G. Ściśle współpracujemy ze wszystkimi liderami rynkowymi nad zapewnieniem kompatybilności rozwiązań i płynnego przyjęcia nowej technologii".

Supernowoczesna konstrukcja telefonu Nokia 6650 opiera się na rozwiązaniu łączącym w jednym obwodzie układy GSM i WCDMA, czego efektem są wyjątkowo długie czasy rozmów (do 2 h 20 min w WCDMA i 2 h 40 min w GSM) i czas oczekiwania sięgający 14 dni.

Nokia 6650 to pierwszy telefon firmy Nokia umożliwiający nagrywanie obrazu wideo równocześnie z dźwiękiem. Kamerę VGA można uruchomić natychmiast, po prostu otwierając zasłonę obiektywu. Oprócz cyfrowych zdjęć można też rejestrować pliki wideo wraz z dźwiękiem o długości do dwudziestu sekund, w 4096 kolorach. Zdjęcia i pliki można przeglądać i zapisywać w telefonie Nokia 6650 lub przesyłać jako wiadomość multimedialną MMS do kompatybilnego telefonu bądź pod adresem poczty elektronicznej . 

Za pomocą pakietu oprogramowania Nokia PC Suite for Nokia 6650 użytkownicy aparatu mogą edytować w komputerze multimedialne materiały przechowywanie w telefonie. Mogą nawet montować własne filmy, łącząc na jednej liście odtwarzania różne pliki wideo, układając je w wybranej przez siebie kolejności i odtwarzając tak, jak film. Pakiet PC Suite umożliwia także synchronizowanie danych osobistych, takich jak kalendarz i kontakty pomiędzy komputerem a telefonem. Pakiet ten użytkownicy będą otrzymywać jako część zestawu handlowego Nokia 6650. 

Telefon Nokia 6650 jest wyposażony także w przeglądarkę WAP 1.2.1, obsługującą standardy GPRS i MIDP JavaTM 1.0, za pomocą której można pobierać do telefonu dodatkowe aplikacje. Odtwarza polifoniczne dźwięki dzwonka, dysponuje funkcją portfela elektronicznego oraz zapewnia doskonałą łączność cyfrową przez łącza USB, Bluetooth i na podczerwień. Dzięki temu, że telefon pracuje także w trybie WCDMA, "mobilni" pracownicy wyposażeni w laptopy będą mogli teraz przesyłać i pobierać dane znaczenie szybciej niż przy użyciu tradycyjnych modemów łączących z liniami kablowymi.

Dzisiaj zaprezentowano także bezprzewodowy zestaw słuchawkowy Bluetooth Wireless Headset HDW-2, dzięki któremu użytkownicy telefonu Nokia 6650 będą mogli wygodnie, w ruchu odbierać rozmowy i wiadomości telefoniczne. Nowy zestaw słuchawkowy współpracuje także z innymi telefonami zgodnymi ze standardem Bluetooth 1.1 oraz jego profilami urządzeń głosnomówiących i słuchawkowych, co rozszerza możliwości współpracy z urządzeniami różnych marek. Telefon waży 141 gramów i ma pamięć dynamiczną 7 MB. 

Dzięki zaletom technicznym i powszechnej akceptacji w branży, szerokopasmowa technologia radiowa umożliwia płynne przejście od standardu GSM do udoskonalonej komunikacji komórkowej. Standard WCDMA, dzięki szerszemu pasmu, większej szybkości transmisji cyfrowej i lepszymi możliwościami roamingu, pozwala szybciej i bardziej elastycznie korzystać z usług bezprzewodowych. W miarę ewoluowania bezprzewodowych usług i aplikacji oraz sposobów korzystania z telefonów komórkowych, WCDMA stworzy możliwości dalszego wzbogacenia funkcji i aplikacji dostępnych w telefonach komórkowych, a także jeszcze lepszego wykorzystania ich możliwości głosowych i cyfrowych.

Opinie:

Opinie archiwalne (23):

Komentuj

Komentarze / 23

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: