PIS da bony na laptopy nauczycielom - są szczegóły nowej ustawy laptopowej

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
PIS rozda bony na laptopy nauczycielom - są szczegóły nowej ustawy laptopowej

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński przedstawił założenia ustawy o wspieraniu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. To ustawa „laptopowa” opisująca zasady rozdania laptopów uczniom i bonów na laptopy nauczycielom.

Na zakup 394 346 laptopów dla czwartoklasistów rząd PIS w tym roku ze środków KPO ponad miliard zł. Zgodnie z założeniami ustawy, laptopy otrzymają wszyscy uczniowie klas czwartych w Polsce ze szkół publicznych i niepublicznych.

Jak zaznaczają autorzy projektu, program wyposażania w laptopy uczniów klas IV powinien zostać w szkołach na stałe.

Ustawa przewiduje również możliwość przekazania nauczycielom szkół publicznych bonów o wartości 2500 zł brutto z przeznaczeniem na zakup laptopa. Nauczyciel będzie mógł zakupić dowolny sprzęt spełniający wymogi opisane w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki.

Zainteresowani będą także mieli możliwość dopłacenia do droższego modelu sprzętu – w tym przypadku wartość bonu pomniejszy cenę zakupu.

Ze względu na dostępność sprzętu bony będą przyznawane w turach, a kryteria kwalifikacji w kolejnych rozdaniach określać będzie Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Pierwsza partia trafi do nauczycieli, którzy będą prowadzić zajęcia dla uczniów klas czwartych. Organ prowadzący szkołę lub placówkę będzie mógł złożyć wniosek o bon dla uprawnionego nauczyciela przez platformę, która zostanie udostępniona przez ministerstwo cyfryzacji.

Nauczyciel będzie mógł otrzymać bon na zakup sprzętu raz na 5 lat. Przez trzy lata od zakupu nie będzie można tego komputera sprzedać. Bonu nie będzie można wymienić na gotówkę.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: