PLAY i Orange polepszają swoje łącza do stacji bazowych - nie wiadomo co z resztą operatorów

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
PLAY i Orange polepszają swoje łącza do stacji bazowych - nie wiadomo co z resztą operatorów

Na początku września niemiecki T-Mobile podał, że ma już 10 000 stacji bazowych 5G podłączonych z prędkością 10 Gbit/s. To 40% wszystkich lokalizacji z piątą generacją. Połączenie światłowodowe działa już w 83 procentach wszystkich lokalizacji z 5G.

Do 2026 roku Telekom w Niemczech wyposaży ponad 28 000 lokalizacji sieci komórkowej w szybkie łącze o przepustowości 10 Gbit/s.

Prawie miesiąc temu zapytaliśmy polskich operatorów, czy prowadzą modernizację łączy do swoich stacji bazowych.

To bardzo ważne, bo po uruchomieniu 5G w paśmie C może się okazać, że prędkości osiągane przez klientów wcale nie będą dużo większe niż aktualne, bo łącze do stacji będzie się po prostu przytykać.

Zarówno PLAY, jak i Orange zapewnili nas, że takie prace są prowadzone i modernizacja łączy (ich przyspieszanie i wymiana na światłowody) trwa już od dłuższego czasu.

Krzysztof Sylwerski z PLAY tak opisuje trwającą obecnie modernizację linii łączących stacje bazowe z siecią szkieletową:

Od 2019 roku prowadzimy intensywny rollout światłowodowy do stacji bazowych PLAY podłączając kilkaset stacji rocznie do sieci światłowodowej.

Na koniec czerwca 2023 r. 60% naszych miejskich stacji bazowych stanowiły stacje z doprowadzonym światłowodem. Pamiętajmy, że to dane uśrednione, bo są miasta w Polsce, w których takie stacje stanowią zdecydowaną większość, a nawet 100%, przykładem może być Sopot. Aspekt ten jest niezwykle istotny w kontekście rosnącego ruchu w sieci.

Wojciech Jabczyński z sieci Orange zdradził nam następujące szczegóły dotyczące tego elementu sieci komórkowej:

Stacje bazowe Orange podłączone są łączami backhaulowymi w sieci RAN (62% pokrycia), za pomocą radiolinii (38% pokrycia).

Łącza backhaulowe ze względu na 5G, są obecnie modernizowane do pojemności 10 Gbit/s, dodatkowo dla wybranych lokalizacji (gdzie potrzebna jest większa pojemność, duże węzły agregacyjne) modernizujemy łącza do 100 Gbit/s

Stacje podłączone radiolinią, w zależności od ilości nośnych, mają pojemność do 1,8 Gbit/s. Aktualnie modernizujemy sieć radioliniową pod 5G na posiadające styk 10 Gbit/s  z przepływnościami startowymi do 3 Gbit/s.

Polski T-Mobile przez prawie miesiąc nie dał rady przygotować odpowiedzi na nasze pytanie. To samo dotyczy firmy Cellnex.

Plus lakonicznie odpowiedział tylko, że „nie udziela tego typu informacji, abstrahując od faktu, że nie ma swoich stacji, bo są one własnością Cellnexu.”

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: