Plus pierwszy w Polsce startuje z technologią NFC

Newsy
Opinie: 1

Plus poinformował o rozpoczęciu na przełomie maja i czerwca pierwszego w Polsce dużego pilotażu płatności zbliżeniowych dokonywanych za pomocą telefonu komórkowego z aplikacją płatniczą umieszczoną bezpośrednio na karcie SIM i przy zastosowaniu technologii NFC. Aplikacja zbliżeniowa Visa mobile Banku Zachodniego WBK będzie oferowana posiadaczom konta<30 korzystającym z karty Visa Electron<30 payWave. Umieszczona zostanie na karcie SIM abonentów sieci Plus, którzy otrzymają obsługujący tę technologię telefon Samsung Avila. Zdaniem organizacji Visa Europe naturalnym kierunkiem rozwoju opartej o standard EMV technologii zbliżeniowej Visa payWave przeznaczonej do drobnych płatności jest umieszczenie tej aplikacji płatniczej na kartach SIM telefonów komórkowych.

Technologia zbliżeniowa Visa payWave do drobnych płatności została sprawdzona w działaniu – liczba kart płatniczych z tą funkcjonalnością w Europie przekroczyła obecnie 8 mln. Została też przetestowana w różnych pilotażach płatności mobilnych, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Finlandii czy Hiszpanii. Dzięki technologii NFC transakcji zbliżeniowych telefonami komórkowymi można dokonywać we wszystkich miejscach oznaczonych symbolem akceptacji Visa payWave. Pierwsza w Polsce transakcja zbliżeniowa Visa payWave telefonem komórkowym miała miejsce w czerwcu 2009 r. Była to płatność zrealizowana telefonem z zainstalowaną na karcie aplikacją Visa payWave, który normalnie był wykorzystywany w Londynie.

Pierwszym etapem obecnego wdrożenia jest wybór pierwszych użytkowników: klientów Banku Zachodniego WBK korzystających z sieci Plus i często używających kart zbliżeniowych Visa payWave wydanych przez BZ WBK. Takim osobom, dodatkowo mieszkającym w jednej z trzech aglomeracji – poznańskiej, wrocławskiej i warszawskiej – będzie proponowane korzystanie z najnowszych płatności zbliżeniowych przy pomocy komórki z zainstalowaną na karcie SIM aplikacją Visa payWave. Telefony będą przekazywane po skontaktowaniu się z wybranymi osobami i upewnieniu się, że chciałyby korzystać z tej technologii. Pierwsza partia 500 telefonów wyposażonych w kartę SIM ze zbliżeniową aplikacją płatniczą Visa payWave zostanie przekazana użytkownikom w maju i czerwcu br. Są to telefony Samsung Avila, jedyny jak dotąd komercyjnie dostępny model aparatu komórkowego spełniający wymogi techniczne organizacji Visa Europe w zakresie płatności zbliżeniowych.

Bank Zachodni WBK wydał do tej pory ponad 150 tys. kart z dodatkową funkcjonalnością zbliżeniową Visa payWave.

Płatność telefonem komórkowym wyposażonym w aplikację zbliżeniową Visa payWave za transakcję o niskiej wartości jest równie prosta, jak płatność kartą zbliżeniową z funkcjonalnością Visa payWave. Po tym, gdy sprzedawca wprowadzi do terminalu kwotę transakcji nie przekraczającą 50 zł wystarczy zbliżyć telefon do czytnika.

„Sieć Plus od lat jest zaangażowana we wprowadzanie innowacyjnych usług odpowiadających na potrzeby Klientów. Dziś po raz kolejny przybliżamy się do momentu, gdy wychodząc z domu, będziemy zabierali ze sobą jedynie telefon komórkowy. Tym kolejnym krokiem jest umożliwienie Klientom dokonywania płatności zbliżeniowych za pośrednictwem telefonu komórkowego” – powiedział Wojciech Ożdżeński, Dyrektor Zarządzający i Dyrektor Departamentu Rozwoju Produktów i Usług Polkomtel SA. „Istotnym elementem mobilnych płatności zbliżeniowych jest zdalny dostęp banku do dedykowanego obszaru karty SIM, czego nie umożliwiają karty plastikowe. Dostęp ten, jak i sama karta SIM są zabezpieczone na najwyższym poziomie, co wyklucza ryzyko utracenia kontroli nad instrumentem płatniczym” – dodał Wojciech Ożdżeński.

Badania wskazują, że konsumenci nie mogą żyć bez komórki: 85% uważa, że od komórki zależy jakość ich życia, a 33% wolałoby zgubić portfel niż komórkę.

We wspólnym wdrożeniu płatności zbliżeniowych Banku Zachodniego WBK, sieci Plus oraz organizacji Visa Europe jest wykorzystywane rozwiązanie OTA (ang.: over the air), czyli zdalne zarządzanie kartą SIM. Jest to rozwiązanie do tej pory nie stosowane przy wdrażaniu płatności zbliżeniowych. Dzięki OTA, Bank Zachodni WBK będzie mógł zmieniać parametry aplikacji płatniczej Visa payWave na karcie SIM zdalnie. Oznacza to, że klient nie będzie musiał fatygować się do oddziału banku lub salonu firmowego sieci Plus.

Telefonem komórkowym z aplikacją Visa payWave można dokonać płatności zbliżeniowych we wszystkich terminalach POS przyjmujących płatności kartami z funkcjonalnością zbliżeniową Visa payWave w Europie. Takich terminali jest obecnie w Wielkiej Brytanii, tj. na najbardziej zaawansowanym rynku płatności zbliżeniowych Visa payWave, ok. 23 tys. W Polsce można obecnie zapłacić zbliżeniowo kartami z funkcjonalnością Visa payWave w kilku tysiącach miejsc, m.in. w placówkach należących do ogólnopolskich sieci, jak np. Empik, Coffee Heaven, McDonald's czy w sieci księgarni Matras oraz w sieci stacji benzynowych Shell. Oprócz eService do grona agentów rozliczeniowych obsługujących płatności zbliżeniowe Visa payWave dołączyły już BPH oraz (pilotażowo) First Data Polska, a wkrótce instalowanie czytników rozpoczną kolejni agenci. Na koniec roku liczba terminali akceptujących płatności zbliżeniowe Visa payWave zarówno kartą, jak i komórką ma osiągnąć w Polsce kilkanaście tysięcy.

Do wydania swoich kart Visa z dodatkową funkcją zbliżeniową Visa payWave, które torują drogę płatnościom mobilnym, przygotowuje się 7 kolejnych banków członkowskich Visa. Do końca 2010 r. w Polsce powinno być ponad 2 mln kart Visa payWave wydanych przez 8 banków członkowskich Visa Europe, w tym pierwszego wydawcę tych kart, Bank Zachodni WBK.

Midlet Java do obsługi płatności weryfikowanych kodem (powyżej 50 zł):

Opinie:

Opinie archiwalne (1):

Komentuj

Komentarze / 1

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    a pisze: 2010-04-29 16:54
    No rewelacja, pedzimy wszyscy placic zblizeniowo! Proponuje limit ustalic na minimum 100zl. bedzie smiesznie:-)))&quot;Innowacyjny&quot; Plus niech sobie doprowadzi do ładu swoja platforme obsługującą prepaid bo wiecznie cos tam nie działa tak jak powinno &quot;usługa chilowo niedostepna spróbuj.... ble ble ble&quot; i tak w kółko.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: