Plus rozwija współpracę z TOPR

Newsy
Żródło: Plus
Opinie: 0

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Plus podejmują kolejne działania mające zwiększyć bezpieczeństwo osób wypoczywających zimą w górach. Już wkrótce:

  • rozbudowany zostanie o cztery stacje meteo i trzy kamery System Informacji Wizualnej dla Turystów w Tatrach, co ułatwi m.in. prognozowanie zagrożenia lawinowego,

  • w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo miłośników narciarstwa Plus udostępni w telefonach komórkowych aplikację „Bezpieczniej na nartach”,

  • zrealizowany zostanie kolejny film prewencyjny z serii „Szkoła Górska TOPR” pt. „Narciarstwo”, którego celem jest m.in. promocja dekalogu bezpieczeństwa narciarskiego.

Dzięki środkom pozyskanym z Fundacji Grupy Vodafone, jednego z akcjonariuszy operatora sieci Plus, przewidziana jest rozbudowa Systemu Informacji Wizualnej dla Turystów. Zainstalowane zostaną cztery stacje meteo oraz trzy kamery umożliwiające podgląd warunków pogodowych w konkretnych lokalizacjach w Tatrach, co ułatwi prognozowanie zagrożenia lawinowego oraz pozwoli na podawanie bardziej szczegółowych informacji meteorologicznych na ekranach Systemu.

System Informacji Wizualnej dla Turystów uruchomiony został przez sieć Plus i TOPR w ubiegłym roku. Dzięki specjalnym ekranom zainstalowanym we wszystkich tatrzańskich schroniskach, a także na dolnej i górnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch, na Krupówkach oraz w siedzibie TOPR w Zakopanem turyści otrzymują aktualne informacje pogodowe, bieżące komunikaty służb ratowniczych oraz inne przydatne informacje. Redaktorem serwisu jest ratownik dyżurny TOPR, a podawane na monitorach informacje są aktualizowane co 10 minut.

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia Plus wspólnie ze służbami ratowniczymi uruchomi specjalną aplikację na telefon „Bezpieczniej na stoku”. Dzięki niej każdy będzie mógł w prosty sposób zapoznać się z zasadami dekalogu FIS, zawierającego informacje, co wolno, czego nie wypada, a co wręcz jest zakazane na stoku.
Dla klientów Plusa aplikacja będzie dostępna bezpłatnie, po wysłaniu odpowiedniego SMS-a, natomiast użytkownicy innych sieci będą mogli ją pobrać dzięki zastosowaniu łączności Bluetooth w telefonach. W okresie ferii zimowych Plus udostępni aplikację w głównych ośrodkach narciarskich w Polsce.

Aplikacja „Bezpieczniej na stoku” jest uzupełnieniem trzech innych aplikacji, które Plus już wcześniej zaoferował użytkownikom telefonów komórkowych: „Pierwsza pomoc”, „Bezpiecznie nad wodą” oraz „Bezpiecznie w górach”.

Wypadek na stoku:

  • zabezpieczenie trasy – skrzyżowane narty nad leżącym narciarzem;

  • rozpoznaj, co się stało – w jakim stanie jest poszkodowany;

  • powiadom o wypadku ratowników;

  • udziel pierwszej pomocy, pamiętając o zasadzie, by pomagać, a nie szkodzić;

  • pozostań przy poszkodowanym do czasu przyjazdy ratowników.

Plus wspiera także realizowany przez TOPR cykl filmów prewencyjnych z serii „Szkoła Górska TOPR”. Wkrótce powstanie kolejny odcinek, poświęcony narciarstwu. Jego celem jest promowanie dekalogu bezpieczeństwa na trasach narciarskich i nartostradach. Autorzy chcą pokazać także, jak „powstaje” dobrze przygotowana, zabezpieczona i oznaczona trasa narciarska, jak należy zachować się w snowparku i jaki dodatkowy sprzęt ochronny jest zalecany. W filmie nie zabraknie również krótkiej informacji o narciarstwie alternatywnym. Film będzie dostępny pod koniec stycznia 2011 r.
Do tej pory w cyklu „Szkoła Górska TOPR” powstał film „Burze”, a w trakcie zimy 2010/2011 wyprodukowany zostanie też film „Lawiny”, mówiący o ocenie zagrożenia lawinowego i postępowaniu po zejściu lawiny.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: