Plus zmniejsza pojemność stacji, redukuje moc nadajników i mierzy efekty

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Plus zmniejsza pojemność stacji, redukuje moc nadajników i mierzy efekty

Grupa Polsat Plus w swoim najnowszym Raporcie Zrównoważonego Rozwoju podała, że w 2022 r. odnotowała spadek zużytej energii elektrycznej o 51%, do poziomu 120,5 GWh. Spadek zużycia energii wynika jednak w całości ze sprzedaży w lipcu 2021 r. spółki zależnej Polkomtel Infrastruktura, do której należała nasza mobilna infrastruktura telekomunikacyjna.

Grupa nadal prowadzi optymalizację zużycia energii stacji bazowych. Nowe inicjatywy są podejmowane w Polkomtelu teraz już we współpracy z Towerlink.

Główne działania to:

  • refarming pasma 900 MHz,
  • refarming pasma 2100 MHz,
  • wymiana klimatyzatorów na sprzęt z kategorii AAA+,
  • modernizacja siłowni telekomunikacyjnych,
  • instalacja oprogramowania z funkcją oszczędzania energii.

Do modernizacji i rozbudowy sieci wykorzystywane są np. wysokosprawne prostowniki w siłowniach telekomunikacyjnych i układy free coolingowe na stacjach bazowych. Te elementy zmniejszają zużycie prądu i emisję dwutlenku węgla.

Natomiast dzięki specjalnemu oprogramowaniu z funkcją oszczędzania energii (dla sieci 2G i 4G) Plus może elastycznie dostosować się do poziomów ruchu, wyłączając niepotrzebną pojemność i zmniejszając moc wyjściową.

Test, który przeprowadzono z Ericssonem na ograniczonej liczbie lokalizacji, wyposażonych w inteligentne mierniki, pozwolił ocenić wpływ funkcji oszczędzania energii. Według tych szacunków całkowite roczne oszczędności tych funkcji wynoszą ponad 5,5 miliona kWh, redukując przy tym emisję CO2 o 4,2 kiloton rocznie.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: