Analitycy: aukcja 5G będzie spokojna, później ktoś przejmie UPC i PLAY i będą kolejne podwyżki cen usług

Newsy
Żródło: PAP
Opinie: 0
Analitycy: aukcja 5G będzie spokojna

Najważniejszym wydarzeniem 2020 roku na rynku telekomunikacyjnym będzie aukcja 5G, która prawdopodobnie będzie relatywnie niedroga dla operatorów - oceniają analitycy.

Zdaniem ekspertów, po aukcji może nastąpić ożywienie na rynku fuzji i przejęć - potencjalnymi celami są Play i UPC Polska.

Będą też kolejne podwyżki cen.

 

"Najważniejszym wydarzeniem biznesowym 2020 roku będzie aukcja częstotliwości 3,6 GHz. (…) Racjonalnie nie ma sensu mocno podbijać ceny, gdy żaden z uczestników nie może kupić więcej niż jeden blok, a bloki te są porównywalne" - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk Pekao Investment Banking, Łukasz Kosiarski.

 

Dominik Niszcz z Raiffeisena również jest zdania, że aukcja nie będzie bardzo kosztowna dla operatorów.

 

"Mamy czterech kupujących i cztery bloki, a różnice w jakości tych bloków są małe - nie należy się spodziewać, że ceny pasma będą istotnie wyższe od cen wywoławczych. W porównaniu z poprzednią aukcją częstotliwości 4G są to niewysokie wartości" - powiedział PAP Biznes.

 

Według szacunków Konrada Księżopolskiego z Haitong Banku, operatorzy wydadzą po 500 mln zł na blok pasma 3,6 GHz, czyli ok. 11 proc. powyżej ceny wywoławczej.

 

Zdaniem rozmówców PAP Biznes, po zakończeniu aukcji 5G na rynku telekomunikacyjnym mogą pojawić się ruchy konsolidacyjne.

 

Jako potencjalne cele przejęć wskazują Playa oraz UPC Polska, największego operatora kablowego w Polsce, obsługującego prawie 1,5 mln klientów. Dodają jednocześnie, że zarówno UPC Polska jak i Play są zbyt dużymi podmiotami, by mogły zostać przejęte przez podmiot obecny na polskim rynku - zarówno ze względu na koszt akwizycji jak i limity koncentracji.

 

"Przy postępującej konwergencji usług telco/payTV, atrakcyjnym mogłoby się wydawać przejęcie Play i UPC jednocześnie, przez co powstałby silny podmiot o szerokim wachlarzu usług i pozycją lidera na rynku mobilnym oraz płatnej TV oraz wice lider na rynku stacjonarnego internetu" - powiedział Konrad Księżopolski.

 

Zdaniem Dominika Niszcza, najciekawszym procesem zachodzących na rynku telekomunikacyjnym są próby podwyższania cen usług.

 

"Dobrze funkcjonująca gospodarka, niskie bezrobocie oraz dynamiczny wzrost wynagrodzeń, a także pakiety socjalne sprawiły, że podwyżki cen usług telekomunikacyjnych z połowy 2019 zostały dość dobrze przyjęte przez konsumentów" - powiedział Księżopolski.

 

Zdaniem Dominika Niszcza, średnie przychody na klienta (ARPU) operatorów, którzy podnieśli ceny w 2019 roku, będą lekko rosły z kwartału na kwartał.

 

"Nawet mały wzrost przychodów, w połączeniu z dyscypliną kosztową będzie jednak mógł się przełożyć na wyższą rentowność - szczególnie w przypadku Orange Polska, które ma ambitny program ograniczania kosztów" - dodał.

 

"Spodziewam się, że telekomy będą dalej podwyższać ceny, ale nie spodziewałbym się, żeby to robiły częściej niż raz na rok. Nie zdziwiłbym się, gdyby w 2020 ponownie doszło do wzrostu cen usług mobilnych, ale raczej w drugiej połowie roku, po aukcji 5G" - powiedział Księżopolski.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: