Polacy w eMobility

Newsy
Żródło: MOST
Opinie: 3

23 listopada w Brukseli odbyło się spotkanie członków Europejskiej Platformy Technologii Mobilnych i Komunikacji Bezprzewodowej, eMobility (www.emobility.eu.org), podczas którego wybrano Komitet Sterujący Platformy. Do Komitetu, jako jedyni reprezentanci nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej, zostali wybrani prof. Mieczysław Muraszkiewicz reprezentujący Instytut Telekomunikacji Politechniki Warszawskiej oraz dr Tomasz Gerszberg z PTC.
Obecność w Komitecie Sterującym umożliwi wpływanie na kształt Strategicznej Agendy Badawczej eMobility, co może zaowocować w przyszłości bardziej aktywnym udziałem polskich instytucji w projektach finansowanych ze środków Siódmego Programu Ramowego.

Europejskie Platformy Technologiczne: W roku 2003 w Europie został zapoczątkowany proces tworzenia Europejskich Platform Technologicznych. Platformy Technologiczne są wspólnym przedsięwzięciem Komisji Europejskiej, przemysłu, instytucji naukowych i finansowych oraz grup decyzyjnych i społeczeństwa w celu opracowania strategii rozwoju ważnych dla Europy sektorów gospodarki i przyszłościowych technologii. Inicjatywy te mają skoncentrować wysiłki kluczowych partnerów europejskich do realizacji tych strategii w formie wielkich projektów naukowo-technologicznych. Oczekuje się, że Platformy Technologiczne odegrają główną rolę w mobilizacji myśli badawczej i środków finansowych na poziomie europejskim. Jednym z głównych zadań Platform ma być ustanowienie efektywnego partnerstwa publiczno-prywatnego dla wdrożenia przygotowanych strategii.
Platforma eMobility powstała w 2003 roku, a jej oficjalnego otwarcia dokonano w Brukseli, 18 marca 2005. Celem eMobility jest wzmocnienie prymatu Europy w sferze telekomunikacji bezprzewodowej i usług mobilnych oraz rozwój tych technologii w przyszłości, tak, aby służyły one jak najlepiej obywatelom Europy i europejskiej gospodarce. eMobility ma na celu także utrzymanie pozycji Europy jako lidera globalnego rynku systemów mobilnych i bezprzewodowych w horyzoncie czasowym 2010-2015, poprzez rozwijanie europejskiego systemu badań i rozwoju w tej dziedzinie.

Strategiczne cele eMobility to:

  • Budowa średnio- i długookresowej wizji w celu maksymalizacji korzyści płynących z komunikacji mobilnej i bezprzewodowej, które umożliwią rozwój społeczno-ekonomiczny w Unii Europejskiej.

  • Budowa mapy drogowej kluczowych działań, które muszą być podjęte w celu realizacji tej wizji

  • Wpływanie na kształt polityki oraz ram prawnych, które mogą mieć wpływ na rozwój mobilności

Opinie:

Opinie archiwalne (3):

Komentuj

Komentarze / 3

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: