Plus i Play nadal budują nadajniki osobno, ale plany są ambitne

Najważniejsze | Newsy
Żródło: Parkiet
Opinie: 0
Cellnex niespiesznie łączy sieci Plusa i Playa

1,14 – taki jest obecnie współczynnik współdzielenia wież komórkowych zarządzanych przez Cellnex Poland.

W polskim Cellneksie wierzą, że niski wskaźnik współdzielenia masztów to potencjał. W Hiszpanii wynosi 1,98, a dla wszystkich spółek grupy Cellnex – 1,36.

Gdy kupiliśmy infrastrukturę od operatorów w Polsce, ich lokalizacje częściowo się ze sobą pokrywały. Jednak eliminacja zduplikowanych wież nie może się odbywać w pośpiechu – tłumaczy dziennikowi Parkiet Katarzyna Cyrbus odpowiedzialna za relacje firmy na zewnątrz. W grę wchodzi kilkaset dublujących się wież odległych o około kilkaset metrów. – Po zakończeniu tego procesu możliwa będzie rozmowa o przenoszeniu urządzeń na większe odległości, jeżeli operatorzy wyrażą taką wolę. To jednak wymaga zmian w zakresie planowania radiowego. Taka bardziej dogłębna optymalizacja może dotyczyć kilku tysięcy wież, które pozyskał Cellnex – informuje Cyrbus.

Z drugiej strony stała praca nad poprawą zasięgu i pojemności powoduje, że powstawać będą także nowe stacje bazowe. Jedna sieć obejmująca obszar Polski ciągłym sygnałem (tam, gdzie jest to ekonomicznie uzasadnione) to łącznie ok. 14–15 tys. makrolokalizacji sieci komórkowej. Ten proces zajmie jeszcze cztery, pięć lat. Znając nowe propozycje UKE w związku z aukcją na rezerwacje częstotliwości pasma C, może to być nawet o kilka tysięcy stacji więcej – wylicza przedstawicielka Cellneksu.

Optymalizacja sieci wież to niższe koszty dzierżawy gruntów, nadmiarowej teletransmisji czy dodatkowego zasilania. Podobne korzyści uzyskają także inne podmioty, które zdecydują się korzystać z potencjału naszej infrastruktury – wskazuje Cyrbus. Dodaje, że pojedyncza lokalizacja może obsłużyć sygnał wielu sieci, w tym jednej sieci mobilnej, sieci łączności specjalnej, jak również np. sieci kolejowej.

Pełna treść artykułu na łamach "Parkietu" jest tutaj

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: