Polkomtel ostrzega przed duopolem Orange i T-Mobile

Newsy
Opinie: 15

Plus przygotował obszerną wieloelementową prezentację dotyczącą zagrożeń jakie płyną z współkorzystania z infrastruktury oraz współkorzystanie z częstotliwości przez Orange i T-Mobile w ramach spółki Networks!. Ta informacja będzie aktualizowana o kolejne materiały przygotowane przez Polkomtel.

Oto treść oficjalnego komunikatu:

Żeby aukcja była aukcją!

Współkorzystanie z infrastruktury oraz współkorzystanie z częstotliwości przez Orange i T-Mobile, w tym w ramach spółki Networks! to zdaniem Polkomtelu droga do utworzenia de facto monopolu na polskim rynku. Polkomtel zwrócił się zatem do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, by przeanalizował współpracę Orange i T-Mobile oraz ich wspólnej spółki Networks!

W dniu 16 września br. Polkomtel złożył zawiadomienie do UOKiK w sprawie podejrzenia naruszenia przez Orange i T-Mobile przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Współpraca tych spółek prowadzi do zaburzenia konkurencji i zmierza ku wypchnięciu innych podmiotów z rynku. W sytuacji, gdy zostanie dwóch operatorów posiadających tę samą infrastrukturę i te same częstotliwości, konkurencja będzie tylko pozorna.
„Uważamy również, że UOKiK mógł zostać wprowadzony w błąd przez Orange i T-Mobile, co do faktycznego zakresu planowanej współpracy obu spółek. W naszej opinii współpraca ta jest prawdopodobnie rozszerzana poza tę, którą obie spółki zadeklarowały UOKiK-owi występując o zgodę na powołanie spółki Networks!” – mówi Beata Iracka-Piskorz, Dyrektor Departamentu Prawnego i Nadzoru Właścicielskiego Polkomtelu. – „UOKiK powinien przeanalizować realny zakres współpracy Orange i T-Mobile i ich spóki Networks! wraz z oceną skutków, jakie ta współpraca niesie ze sobą dla rynku telekomunikacyjnego w Polsce.”

Wyjaśnienie tych kwestii, jest zdaniem Polkomtelu szczególnie istotne w świetle przygotowań do aukcji na częstotliwości 800 MHz. Obecnie zaproponowane warunki z góry zakładają przyznanie większości częstotliwości dla T-Mobile i Orange, co naszym zdaniem, nie mieści się w definicji aukcji.

Stawiamy publicznie pytanie: jakim sposobem T-Mobile i Orange, które mają 60% rynku, większość ważnych częstotliwości, potężne zaplecze finansowe i rządy Francji i Niemiec jako swoich największych akcjonariuszy są preferowane w tej aukcji?

T-Mobile i Orange w każdym przetargu na rezerwację częstotliwości oceniane są oddzielenie, podczas gdy w praktyce wykorzystują je wspólnie tak, jakby należały do jednej grupy kapitałowej. Prowadzi to do dyskryminowania ich konkurentów.

Postulujemy równe traktowanie wszystkich firm polskich i zagranicznych, takie same warunki aukcji dla wszystkich oraz dla uniknięcia sporów o infrastrukturę – stworzenie jednego operatora infrastrukturalnego dla wszystkich operatorów.

Mapa przydziału kluczowych częstotliwości:

 

Zagrożenia dla polskiego rynku telekomunikacyjnego

Opracowanie  Networks przewaga konkurencyjna duopolu

 

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Opinie archiwalne (15):

Komentuj

Komentarze / 15

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Dibes pisze: 2013-09-25 14:31
    Dwuletni monopolista LTE ostrzega przed duopolem, hmmm ciekawe na kilometr czuć hipokryzję.
    21
  • Users Avatars Mini
    WTenczas pisze: 2013-09-25 14:48
    A najzabawniejsze jest to, że na tej rycinie pokazują Networks razem, a spółki ZSZ osobno. Ale jaja. Na miejscu osoby, która to przygotowywała wstydziłbym się przed znajomymi.
    13
  • Users Avatars Mini
    ala pisze: 2013-09-25 14:54
    eee współpracujące T&O to jedno, ale P&C&M&A&S to osobno? hahahaha
    8
  • Users Avatars Mini
    Major pisze: 2013-09-25 15:12
    Plusiakom się już całkowicie w głowach pomieszało. Czy nie szkoda czasu i pieniędzy dla ludzi co siedzieli nad tą prezentacją żeby się ośmieszyć. Rozumiem żal, że się ma 3500 tys nadajników mniej od konkurencji. Trzeba Panie Solorz wyjąć teraz parę złotych i zamontować;).
    12
  • Users Avatars Mini
    marnowi pisze: 2013-09-25 15:16
    Żenada, ZSZ pozyskał częstotliwości na lewo i szuka teraz sprawiedliwości tam gdzie ona już jest... porażka.
    12
  • Users Avatars Mini
    Rafaello pisze: 2013-09-25 15:17
    Plus też zmierzał do zmonopolizowania rynku, ale dobrze że mu się nie udało :)
    9
  • Users Avatars Mini
    asf pisze: 2013-09-25 18:48
    Pan Solorz zawył bo kończy się jego monopol na LTE, będą teraz ciężkie czasy dla polkomtla stąd ten lament. Natomiast z jednym stanowiskiem polkomtla się zgadzam: "Postulujemy równe traktowanie wszystkich firm polskich i zagranicznych, takie same warunki aukcji dla wszystkich oraz dla uniknięcia sporów o infrastrukturę – stworzenie jednego operatora infrastrukturalnego dla wszystkich operatorów." - tak powinno być zrobione od 1996r. jak startował GSM w Polsce - jeden operator INFRASTRUTURALNY, dziś nie byłoby żadnej awantury o częstotliwości, tylko konkurencja na oferty. Dlaczego tak nie zrobiono...?
    9
  • Users Avatars Mini
    ft pisze: 2013-09-26 01:17
    Jednym słowem plus nie spodziewał się takiej zagrywki ze strony orange i tmobile, przez co stracił dominującą pozycję jeśli chodzi o częstotliwości. Tylko trochę późno sie w plusie zorientowali i chyba nic im z tej kampanii nie wyjdzie...
    3
  • Users Avatars Mini
    pb pisze: 2013-09-26 09:53
    Zadam pytanie retoryczne - Czy Plus czy inne podmioty ZSZ są polskimi firmami? Czy płacą tu podatki? hmmm Słyszałem że gro z nich rozmieszczona jest w rajach podatkowych
    3
  • Users Avatars Mini
    Puszta pisze: 2013-09-26 11:28
    I dobrze, że wreszcie ktoś zareagował na próbę obejścia prawa przez zagraniczne podmioty i zdominowania polskiego rynku wbrew warunkom ustalonym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Możemy nie lubić Solorza ale fakty, które przedstawiono są bezsprzeczne - dążenie "konkurentów" do stworzenia silnego duopolu jest jednoznaczne. Efekt może być katastrofalny dla nas wszystkich, odbiorców usług.
    -3
  • Users Avatars Mini
    z pisze: 2013-09-26 12:22
    Duży błąd , proszę scalić P Solorza ,grających do jednego opa
    5
  • Users Avatars Mini
    Młoda pisze: 2013-09-26 14:10
    Polkomtel zdejmuje nadajniki, bo wg nich nie opłacalne, ludzie tracą zasięg z dnia na dzień i umowy nie mogą rozwiazać, a teraz jęczy, ze ma biedak tylko 6500?? Powołanie Networksa w 2010, P. Solorz kupił Plusa w 2011, a w 2013 dopatrzył się "nieprawidłowości"???? To trochę mu zajęło:) po prostu mamy końcówkę 2013 roku i widać, ze to co robi Networks ma sens, bo wzrasta zadowolenie Klientów. Bo widzą, ze coś się robi, coś się dzieje, a nie tylko ciągnie z nich kasę. Proste
    2
  • Users Avatars Mini
    T. pisze: 2013-09-26 15:21
    A ja się pytam gdzie Pan Solorz płaci podatki, bo słyszałem, że na Cyprze :). Szkoda także, że nikt nie wspomniał, że spółki takie jak Centernet, Mobyland, Aero2, Sferia także należą do Pana Solorza, więc jakby zsumować ich przydziały to się okaże, że sytuacja jest z goła odmienna.
    2
  • Users Avatars Mini
    PM pisze: 2013-09-27 01:08
    @T: zsumuj ....i co Ci wyszło?
    0
  • Users Avatars Mini
    analityk pisze: 2013-09-30 16:12
    Przeliczyłem obecny rynek komórkowy ,uwzględniłem obecnych klientów do posiadanych częstotliwości bezapelacyjne zwycięstwo to ORANGE. Oto końcowa tabelka po rozdaniu 800Mhz wg przewidzeń Plusa .EFEKTYWNOŚĆ Networks 110%Plus 92%Play 60-75% rynku.Wniosek do UKE i UOKiK Plus dopuścić do nieograniczonej licytacji po całkowitym pozbyciu jakich cokolwiek praw do Sferi, transparentnie udowodnione. Może ktoś jeszcze to przeliczy,częstotliwości powyżej 9MHz liczyłem *2 powyżej 19 MHZ * 4
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: