Polscy operatorzy kablowi chcą ciąć koszty wdrażania telewizji cyfrowej

Newsy
Opinie: 3

W Polsce powstanie komercyjna sieć telewizji cyfrowej na duże odległości. Wykorzystanie sygnału cyfrowego tylko z jednej stacji czołowej do dowolnego miejsca na terenie Polski – to dla operatorów kablowych szansa na obniżenie kosztów uruchomienia przekazu cyfrowego, który w pierwszej fazie uzupełni dotychczasowy przekaz analogowy, a w przyszłości całkowicie go zastąpi. Dlatego Polska Fundacja Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL podjęła rozmowy z firmą ASTER – jednym z wiodących dostawców usług telekomunikacyjnych w naszym kraju – w sprawie wykorzystania jej cyfrowej stacji czołowej oraz doświadczeń w zakresie obsługi klientów tej nowej usługi. – Na początek wybraliśmy ASTER, ale taka współpraca będzie możliwa także z innymi operatorami, którzy już oferują przekaz cyfrowy. – wyjaśnia przewodniczący Rady Fundacji i jednocześnie prezes PIKE, Jerzy Straszewski.

Dzięki podpisanemu 15 czerwca 2007 roku porozumieniu, operatorzy zainteresowani oferowaniem w swoich sieciach telewizji cyfrowej, będą mogli to uczynić ze stacji w Warszawie, która dostarczy sygnał do miejsca przez nich wskazanego. Warto podkreślić, że operatorzy nadal będą w pełni niezależnie zarządzać swoją siecią oraz oferowanymi usługami cyfrowymi. Ponadto, porozumienie dotyczy także Internetu (usługa IP transit) o bardzo dużych szybkościach i stosunkowo niskiej cenie, a także telefonii.

Operatorzy nie będą musieli kupować stacji czołowej. Ponadto, na podstawie umowy licencyjnej, z pierwszej ręki zdobędą wiedzę na temat zarządzania tak rozległą siecią oraz jej abonentami, w tym usługami cyfrowymi. Zatem koszt dostarczenia sygnału do poszczególnych odbiorców będzie niższy niż koszt związany z zakupem stacji czołowej, systemu zarządzania usługami cyfrowymi i wyszkoleniem pracowników w zakresie kontaktów z klientami.

Porozumienie zostało podpisane na 3 miesiące. W tym czasie zostaną dokonane odpowiednie analizy: techniczna – pod kątem możliwości wykorzystania całej infrastruktury operatorów, ekonomiczna – w kwestii opłat za łącza oraz prawna – dotycząca odpowiedniego zapisu w umowach z nadawcami. Na tej podstawie zostanie opracowana umowa docelowa.

- Do końca lipca powstanie wzorcowy biznes-plan – dodaje prezes J. Straszewski. - Do końca sierpnia Fundacja PIKSEL zbuduje ofertę dla operatorów i dokona wyboru operatora – pilota. Uruchomienie pierwszej komercyjnej sieci telewizji cyfrowej na duże odległości, obsługującej wielu niezależnych operatorów, przewidujemy już na jesieni tego roku.

PIKSEL to nazwa pierwszej Polskiej Fundacji Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej, której jednoosobowym założycielem jest Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE).

Opinie:

Opinie archiwalne (3):

Komentuj

Komentarze / 3

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: