Polska jest największym i najbardziej perspektywicznym rynkiem w tej części Europy

Newsy
Żródło: Prawo i Gospodarka
Opinie: 3

Mimo, że Polska ma obecnie 7 mln użytkowników telefonów komórkowych, to biorąc pod uwagę oscylujące wokół 16 % nasycenie i potencjał, jest największym i najbardziej perspektywicznym rynkiem w tej części Europy. Chociaż nasi sąsiedzi mają relatywnie mniej telefonów komórkowych, to stopień nasycenia rynku np. w Czechach, czy w Słowenii osiągnął poziom niektórych państw Unii Europejskiej, w której waha się on między 40, a 70 %. W ciągu dwóch najbliższych lat Polska może osiągnąć nawet 40 % poziom nasycenia telefonami komórkowymi - powiedział wczoraj Fernando Gomez, wiceprezydent, dyrektor Sektora Komunikacji Osobistej PCS Motoroli na Europę, Bliski Wschód i Afrykę prezentacji najnowszych telefonów komórkowych Motoroli.
Według Gomeza nawet jeśli w Polsce zmniejszy się dynamika pozyskiwania nowych klientów przez operatorów, to producenci na tym nie stracą, bo zwiększa się tzw. replacement market, czyli zastępowanie dobrych jeszcze telefonów nowszymi. Ma to ścisły związek z kurczeniem się cyklu życia produktu, jakim jest telefon komórkowy, co z kolei uwarunkowane jest wprowadzaniem nowych usług i nowych technologii.

Obecnie tylko nieliczne modele komórek używane są dłużej niż 18 miesięcy. Z reguły czas ten wynosi 8-10 miesięcy. Do końca III kw. br. Motorola zamierza wprowadzić na rynek sześć nowych modeli, w tym trzy: Timeport 260 i 280 z protokołem GPRS. Pojawi się również Accompli 008 łączący funkcje telefonu i organizera. Również Philips, który jeszcze w tym roku rozpocznie sprzedaż kilku nowych modeli, myśli o klientach biznesowych.

Opinie:

Opinie archiwalne (3):

Komentuj

Komentarze / 3

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Szymon pisze: 2001-03-17 04:15
  Też mi odkrycie... wiadomo, że w Polska jest największym krajem w tej części Europy i nie jest ona najbiedniejszym krajem.... a że nasycenie jest takie niewielkie, to tylko wina złodziejskich stawek za połączenia telefoniczne...
  0
 • Users Avatars Mini
  Rybencjusz pisze: 2001-03-17 14:26
  Rynek sie rozbuja gdy operatorzy wreszcie wpadna na to ze nasz rynek jest zbyt nasycony aparatami a za malo rozmowami, i zrezygnuja z rozdawania telefonow za zlotowke, w zamian dajac akceptowalne ceny polaczen.
  0
 • Users Avatars Mini
  Komórkowiec pisze: 2001-03-17 16:21
  Niby to prawda tylko dlaczego na UMTS-a rozdano tylko 3 licencje. Powinny być 4 ze względu na dobro konsumentów, nie?
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: