Polska Motorola stawia na Javę

Newsy
Opinie: 15

Motorola rozpoczęła w styczniu br. specjalny program dedykowany twórcom aplikacji Java dla telefonów komórkowych. Amerykański producent chce pomóc firmom i niezależnym programistom na całym świecie w tworzeniu programów działających na urządzeniach przenośnych. Program pod nazwą MotoCoder został zaprezentowany na początku bieżącego roku w Chinach i jest dostępny również dla polskich programistów. Specjalnie dla developerów oprogramowania została stworzona witryna www.motorola.com/developers/wireless, na której amerykański producent bezpłatnie oferuje oprogramowanie oraz dokumentację pomagającą tworzyć i testować nowe programy. Na stronach Motoroli dostępny jest m.in. pełny pakiet Motorola J2ME SDK v3.0 oraz CodeWarrior Wireless Studio. Bezpłatne oprogramowanie pozwala na tworzenie i testowanie aplikacji działających nawet na telefonach trzeciej generacji. Osoby stawiające pierwsze kroki w programowaniu w Javie mogą uczestniczyć w wirtualnych szkoleniach dostępnych bezpośrednio na stronach Motoroli.

Według Wojciecha Freya, dyrektora generalnego Motorola Polska, do polskiego oddziału tej firmy zgłosiło się już kilkanaście firm, które są zainteresowane lub już tworzą aplikacje na telefony komórkowe. W przypadku, gdy dana firma przedstawi naprawdę atrakcyjną koncepcję gry lub programu użytkowego jest szansa, że aplikacja będzie fabrycznie zaimplementowana do telefonów sprzedawanych przez Motorolę na całym świecie lub będzie sprzedawana przy wsparciu Motoroli. W zeszłym roku amerykański producent podpisał m.in. umowę na dystrybucję w telefonach komórkowych tytułów gier znanych kiedyś z komputerów Atari.

Wojciech Frey, dyrektor generalny Motorola Polska

Wojciech Frey podkreśla, że Java dla Motoroli jest ważna z kilku powodów. Najważniejsze dla producenta telefonów jest to, że rozwój tej technologii może zachęcać klientów do zakupu nowych aparatów z obsługą Javy. Drugim powodem promowania Javy przez Motorolę jest współudział w dystrybucji samych gier. Według Freya, technologia ta jest również atrakcyjna dla operatorów komórkowych. Możliwość ściągnięcia gry lub innej aplikacji poprzez WAP będzie bowiem pozytywnie wpływała na ich przychody (ARPU) z transmisji danych, ale i zwiększy atrakcyjność ich oferty dla klientów.

Rynek aplikacji Java jest nadal rynkiem młodym w początkowej fazie rozwoju, ale Motorola pokłada w nim duże nadzieje. W tym roku w Polsce z 10 telefonów sprzedawanych przez Motorolę, 6 będzie obsługiwało Javę. Będą to następujące modele: Motorola V60i, V66i, T720, T720i już dostępne w sprzedaży oraz nowe terminale, które pojawią się w drugiej połowie roku: V300, V600. Wojciech Frey prognozuje, że do końca tego roku w Polsce 10% wszystkich telefonów komórkowych będzie pozwalało na korzystanie z aplikacji Java.

Bezpłatne aplikacje Java można pobrać m.in. z następujących serwisów WAP:

  • wap.spruce.jp

  • midlet.org/wap

Opinie:

Opinie archiwalne (15):

Komentuj

Komentarze / 15

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: