Polska Telefonia Cyfrowa jest bliska podpisania umowy o kredyt korporacyjny w wysokości 500 milionów

Newsy
Opinie: 1

Polska Telefonia Cyfrowa jest bliska podpisania umowy o kredyt korporacyjny w wysokości 500 milionów euro (470 milionów dolarów). Pożyczka będzie nominowana w złotych oraz w walutach obcych i ma służyć pokryciu kosztów związanych z rozwojem UMTS. Jej podpisanie ma nastąpić w najbliższych dniach. Organizacją transakcji kieruje niemiecki Deutsche Bank. Prezes spółki Bogusław Kułakowski powiedział, że spółka chce jak największą część pieniędzy uzyskać w złotych, by uniknąć ryzyka kursowego. Uzyskane środki zostaną w części przeznaczone na sfinansowanie zadłużenia. Reszta, wraz z proponowanym podniesieniem kapitału powinna wystarczyć do zapłacenia w 2001 roku 250 milionów euro za ratę za uzyskaną licencję, a także na koszty techniczne. Kułakowski nie powiedział, o ile udziałowcy powinni podnieść kapitał PTC, by spółka mogła sprostać wysokim kosztom rozwoju telefonii komórkowej trzeciej generacji. Całość kosztów z tym związanych prezes szacuje na trzy miliardy euro. "Wszystko zależy od tego, na ile łatwo uda nam się przystosować istniejącą technologię do nowego systemu" - powiedział Kułakowski.
Kułakowski powiedział, że rok 2000 był dla PTC bardzo dobry, choć było oczywiste, że spółka nie wypracuje w tym okresie zysku ze względu na wysokie koszty obsługi zadłużenia zagranicznego. Po trzech kwartałach 2000 roku strata netto PTC spadła do 105,9 miliona złotych ze 194 milionów rok wcześniej. Pełne dane za miniony rok będą osiągalne w marcu. Kułakowski przewiduje, że PTC dalej będzie rosnąć - w tym roku firmie przybędzie około miliona użytkowników, których na koniec minionego roku było 2,8 miliona. Wskaźnik ARPU powinien utrzymywać się na poziomie około 132 złotych miesięcznie. Niższe wydatki użytkowników są rekompensowane spadkiem kosztu pozyskiwania nowych klientów. Kułakowski ostrożnie wypowiada się na temat tego, kiedy firma będzie wypracowywać duże zyski. "Wykazanie się wysokimi zyskami będzie bardzo trudne. Za chwilę trzeba będzie rozpocząć potężne inwestycje w UMTS" - powiedział.

Opinie:

Opinie archiwalne (1):

Komentuj

Komentarze / 1

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    mooby pisze: 2004-08-05 21:26
    kredyt korporacyjny w wysokości 500 milionów euro (470 milionów dolarów). Pożyczka będzie nominowana w złotych oraz w walutach obcych i ma służyć pokryciu kosztów związanych z rozwojem UMTS. Jej podpisanie ma nastąpić w najbliższych dniach. Organizacją transakcji kieruje niemiecki Deutsche Bank. Prezes spółki Bogusław Kułakowski powiedział, że
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: