Firmy MasterCard oraz Deutsche Telekom ogłosiły wczoraj na specjalnej konferencji w Berlinie, że już w lipcu lub w sierpniu br. polski oddział T-Mobile uruchomi komerycjne usługi płatności zbliżeniowych NFC. Tym razem partnerami T-Mobile ma być kilka lub kilkanaście banków. Według nieoficjalnych informacji w tym gronie znajdzie się m.in. Millenium, mBank i Polbank. W ofercie pojawi się na razie jeden telefon z certyfikowaną obsługą transakcji - będzie to Nokia 603. Kolejnym modelem, który obsłuży płatności ma być Samsung Galaxy S III.
Na starcie w Polsce w usłudze Mobile Wallet (lub MyWallet) będą dostępne tylko płatności z wybranej karty płatnicznej. W kolejnych miesiącach włączane będą kolejne opcje - mobilnego biletu we współpracy z ZTM oraz mobilnej karty kibica we współpracy z T-Mobile Ekstraklasa. W przyszłosci będzie także możliwość aktywacji płatności poprzez przeczytanie kamerą QR-kodu. W Polsce T-Mobile nie planuje na razie wydawać własnej karty płatniczej - takie plany ma niemiecki oddział tego operatora.
Użytkownicy usługi nie będą mogli przenosić na kartę SIM swoich dotychczasowych kart - będą potrzebne nowe umowy.
Polski oddział T-Mobile odpowiada za ten projekt globalnie i to w Polsce będą hostowane rozwiązania, które zostaną wykorzystane w kolejnych oddziałach Deutsche Telekom. Polska została wybrana do tego projektu ze względu na bardzo rozbudowaną sieć akceptacji terminali z obługą płatności zbliżeniowych. Jest ich już w Polsce ponad 60 tys.
Przewagi projektu płatności zbliżeniowych:
istnienie globalnego standardu
prostota usługi
rosnąca penetracja smartfonów - edukacja rynku
duża sieć akceptacji w Polsce
brak "opcji odwrotu" od rozwoju tego typu usług
Zagrożenia:
niewielkie porfolio smartfonów z obsługą NFC
wyższe ceny smartfonów z obsługą NFC
niewielka sieć akceptacji w innych krajach
konieczność uzgodnień z wieloma partnerami
konieczność wymiany telefonu i karty SIM
nadal dominacja transakcji gotówkowych
obawy klientów przed zagrożeniami bezpieczeństwa transakcji