Polski UMTS później o rok

Newsy
Żródło: Puls Biznesu
Opinie: 4

PTC, Polkomtel oraz Centertel chcą przesunięcia o rok terminu rozpoczęcia świadczenia usług UMTS. Jeśli Urząd Regulacji Telekomunikacji zaakceptuje ich propozycję, to pierwsi komercyjni użytkownicy nowej technologii pojawią się w Polsce najwcześniej na początku 2004 r. Wczoraj szefowie tych spółek spotkali się w tej sprawie z Markiem Zdrojewskim, szefem URT. Z informacji Pulsu Biznesu wynika, że rozmawiali z nim o możliwości przesunięcia ustalonego terminu wprowadzenia UMTS o rok. Regulator prawdopodobnie zgodzi się na tę propozycję.

Przedstawiciele Polkomtela, PTC i Centertela nie chcą mówić o wczorajszym spotkaniu z szefem URT, ale zgodnie twierdzą, że poślizg we wprowadzaniu usług 3G jest raczej nieunikniony.

Rzecznik Idei powiedział, że aby wprowadzić usługi w 2003 roku, Centertel musiałby ogłosić przetargi na dostawę sprzętu pod koniec 2001 r. lub na początku 2002 r., a to wydaje się praktycznie nierealne.

Rzecznik PTC podtrzymał deklarację, że PTC jest przygotowana na start w 2003 r., ale problem tkwi w producentach sprzętu i wiele wskazuje na to, że poślizg jest nieunikniony. Leszek Kamiński, rzecznik Polkomtela, zaznaczył, że nic nie wie o spotkaniu, ale "wszyscy widzą jednak, jak wygląda sytuacja w innych państwach, które planowały wcześniej niż Polska wprowadzić UMTS".

Opinie:

Opinie archiwalne (4):

Komentuj

Komentarze / 4

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  UMTSowiec pisze: 2001-09-19 18:12
  Może problem tkwi nie tylko w producentach sprzętu, ale różnież w standaryzacji. Jak wiadomo 3GPP - ciało standaryzujące - wprowadza co kilka miesięcy kolejną wersję standardu (tzw. Release 1999).
  0
 • Users Avatars Mini
  tombola pisze: 2001-09-19 18:25
  Wczoraj był wywiad w TVP1 z jednym gościem z FRANCE TELECOM, który porównywał przebieg rozwoju rynku telekomunikacyjnego w Polsce i we Francji. Kto oglądał - wie o co chodzi z tym opóźnieniem UMTSu w Polsce. Koleś powiedział też że w Polsce ten rozwój trwa bardzo szybko ok. 10lat jak narazie. Osiągnęliśmy to co francuzi ponoć w 50 lat. Dlatego spokojnie można sobie pozwolić na tego typu 1 roczne opóźnienia. Bądźmy dobrej myśli.
  0
 • Users Avatars Mini
  UMTSowiec pisze: 2001-09-19 19:25
  To właśnie, przecież w GSMie mieliśmy opóźnienie względem Europy ok. 6 lat... A przy okazji jeżeli chodzi o 3G np. na Węgrzech to oni podchodzą do tego spokojniej, nie spieszą się tak.
  0
 • Users Avatars Mini
  elemel pisze: 2001-09-20 16:36
  He,he ciekawe ilu będzie chetnych na ten UMTS, gdy aparat bedzie kosztował z 4 tysiące, aplikacji pewnie za wiele nie będzie, a pokrycie będzie głównie w dużych miastach.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: